Dlaczego oddzielna kuchnia znowu wraca do łask?
Po kilkunastu latach zachwytu aneksami, na rynku mieszkaniowym można dostrzec odwrotny trend. Coraz więcej osób marzy o osobnej, funkcjonalnej kuchni. Pomimo rosnącego zainteresowania takim układem, to rozwiązanie częściej spotykane w starszym budownictwie, a ofert deweloperskich z oddzielną kuchnią jest jak na lekarstwo. Skąd taka dysproporcja?
Czytaj dalej
Z badań wynika, że 44% Polaków ma w domach zamkniętą kuchnię. Zestawiając te dane z analizami GUS, sugerującymi, że ponad połowa rodaków mieszka w budynkach pochodzących z PRL-u, nietrudno się domyślić, że posiadacze osobnych kuchni to prawdopodobnie w większości mieszkańcy starszych osiedli budowanych w tradycyjnych układach.
- Klienci coraz większą uwagę zwracają na funkcjonalność mieszkań – podkreśla Marek Szmolke, prezes firmy deweloperskiej PB Start. – Oddzielną kuchnię wybierają już nie tylko rodziny z dziećmi, ale także pary i single. Z tego powodu w naszej ofercie znajdują się również lokale z klasycznym rozkładem; kuchnią w centrum mieszkania - dodaje.
Pomimo zmian preferencji klientów, nadal na rynku dominują aneksy. Ilość ofert z oddzielnymi kuchniami nie zwiększyła się pomimo tego, że w ciągu czterech miesięcy 2016 roku oddano do użytkowania o 18 proc. więcej mieszkań niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (według danych GUS).
Oszczędność miejsca zachęca do aneksu
Dlaczego deweloperzy budują głównie mieszkania z aneksem? Decydującą determinantą wydaje się być wielkość mieszkań. Przy małym metrażu aneks pozwala zaoszczędzić nawet kilka dodatkowych m2. Biorąc pod uwagę, że najpopularniejsze są ok. 50-metrowe „M”, to już znaczna różnica. Według raportu KRN, w Krakowie stanowiły one najtańszą grupę mieszkań w przeliczeniu na m2, było ich także najwięcej w ofercie deweloperów.
Otwarta kuchnia daje także poczucie większej przestrzeni, nawet jeśli nie da się jej przeliczyć na metry. Takie rozwiązanie sprawdza się również podczas przyjmowania gości, z którymi gospodarz może przebywać w trakcie gotowania.
Kuchnia jednak bardziej funkcjonalna
Wydaje się jednak, że w ostatnim czasie te argumenty tracą na znaczeniu. Zapachy przenoszące się do pokoju dziennego i odgłosy sprzętów kuchennych – to tylko niektóre z argumentów, które skutecznie zniechęcają do posiadania aneksu.
Dodatkowo, może zdarzyć się, że aneksy nie są wyposażone w okna. W efekcie, niemal przez cały rok potrzebne jest sztuczne światło, a wietrzenie pomieszczeń może być utrudnione. Oczywiście te problemy nie dotyczą posiadaczy aneksów z osobną wentylacją – takie rozwiązanie proponują niektórzy deweloperzy.
Podobnych dylematów nie mają jednak posiadacze osobnych kuchni. Mogą oni oddzielić panujący w kuchni bałagan od innych pokoi i w spokoju przygotowywać posiłki.
Czytaj również: Jaki kolor wybrać w aranżacji kuchni?
Typ kuchni bez wpływu na cenę?
Większe mieszkanie z aneksem czy oddzielna kuchnia kosztem kilku m2? Dla tych, którzy właśnie szukają odpowiedzi na to pytanie mamy dobrą wiadomość - typ kuchni nie wpływa na cenę.
- O wartości nieruchomości decyduje bowiem przede wszystkim lokalizacja – podkreśla Marek Szmolke z PB Start. – Dysproporcje pomiędzy dzielnicami są wyraźnie dostrzegalne szczególnie w większych miastach. Dla przykładu, w Krakowie m2 na Starym Mieście kosztuje prawie 11 tys. zł. Z kolei już na Podgórzu Duchackim za m2 na rynku pierwotnym wystarczy zapłacić ok. 5,9 tys. zł. – wyjaśnia.
W wycenie nieruchomości ważne jest także położenie mieszkania w budynku - lokale na wyższych piętrach najczęściej są kilka procent droższe. W dalszej kolejności znaczenie mają technologia budowlana i standard wykończenia. Liczy się także infrastruktura osiedla. Wszystkie te czynniki mają jednak dużo mniejsze znaczenie niż lokalizacja.
Warto o tym pamiętać i dokonując wyboru - kuchnia czy aneks kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami i funkcjonalnością.
A jeżeli nie możemy się zdecydować, można wybrać rozwiązanie pośrednie. Coraz popularniejsze są lokale z aneksami, ale z możliwością ich zamknięcia. Jeżeli w pomieszczeniu jest więcej okien i nie ma ścian nośnych, można dostosować mieszkanie do własnych potrzeb.
Czytaj również: W jaki sposób urządzić funkcjonalną kuchnię o spójnym wyglądzie?
Zobacz galerie zdjęć
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jaki dobry materac wybrać? Liczba postów: 72 Grupa: Porady i op... A czy zapoznałeś się już może z ofertą New Hever? Jeśli jeszcze nie, to polecam zajrzeć tutaj https://new-hever.pl/ w poszukiwaniu interesujących opcji, poniewa...
- Czy można kłaść płytki na farbie olejnej? Liczba postów: 6 Grupa: Porady i op... Tak, można, ale pod pewnymi warunkami. Farba olejna tworzy gładką i niechłonną powierzchnię, co może utrudnić przyczepność kleju do płytek. Dlatego należy odpow...
- Jak urządzić sypialnię? Liczba postów: 369 Grupa: Ciekawe pom... Dużym plusem paneli tapicerowanych w sypialni, czy innym pomieszczeniu w domu jest to, że można je szybko samodzielnie położyć. Zobacz jak zrobić ścianę z panel...
- jak urządzić sypialnie? pomocy :) Liczba postów: 338 Grupa: Porady i op... Jeśli ozdoba do sypialni to najlepiej coś na ścianę. Świetne ozdoby ażurowe mają na http://nowoczesnedekoracje.pl
- Nowoczesny salon Liczba postów: 194 Grupa: Ciekawe pom... Ja ze swojej strony mogę polecić szklane dodatki, na przykład w formie blatów na stół czy komodę. Bardzo nowocześnie i estetycznie to wygląda. Sam mam takie od....