Dlaczego trawnik potrzebuje wiosną aeracji i wertykulacji?

Dlaczego trawnik potrzebuje wiosną aeracji i wertykulacji?

Po każdej zimie trawa jest osłabiona, a często także pożółkła, niejerodnorodna, przerzedzona. Są to naturalne oznaki jej złej kondycji i chorób grzybowych, z którymi warto powalczyć, by wkrótce trawnik zajaśniał zielenią, cieszył oko i zachęcał do relaksu. Czytaj dalej

 

Jak tchnąć na nowo życie w nasz trawnik?

Wiosną trzeba trawnikowi poświęcić trochę czasu i uwagi. Trawa potrzebuje teraz więcej tlenu, lepszego przenikania wody i składników odżywczych zawartych w wiosennych nawozach. Warto zatem wygrabić - kilkukrotnie i dokładnie - warstwę filcu hamującą regenerację, przeprowadzić wałowanie, a przede wszystkim – wykonać aerację i wertykulację.


dlaczego trawnik potrzebuje wiosną aeracji i wertykulacji

 

Co warto wiedzieć o aeracji

Aerację przeprowadza się według potrzeb, 2 – 3 razy w ciągu sezonu ogrodniczego, a tę pierwszą – na wiosnę. Warto wykonywać ten zabieg jako swego rodzaju rytuał związany z początkiem cyklu wegetacyjnego, natomiast jest on konieczny jeśli trawa ma niejednolitą barwę, pokryta jest warstwą filcu, a kałuże długo utrzymują się na powierzchni. Celem aeracji jest napowietrzenie gleby, rozluźnienie filcu i przywrócenie jej właściwości sorpcyjnych. Dzięki temu nie tylko woda będzie lepiej przenikać do strefy korzeniowej, ale również substancje odżywcze. Aeracja hamuje rozwój mchu na trawniku, przywraca źdźbłom sprężystość oraz zwiększa odporność trawy na letnie upały i suszę.


dlaczego trawnik potrzebuje wiosną aeracji i wertykulacji

 

Czytaj również: Zabiegi pielęgnacyjne, które należy wykonać w ogrodzie po zimie

 

Sposób wykonywania aeracji zależy od indywidualnego wyboru – wielkości powierzchni i czasu, którym dysponujemy. Jedną z metod są kolce na buty służące do nakłuwania gleby – sposób czasochłonny i wymagający wysiłku. Łatwiejsze i szybsze przeprowadzenie aeracji zapewnia maszyna – aerator. Dla ogrodników amatorów i właścicieli przydomowych trawników o małej lub średniej wielkości najwygodniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie maszyny standardowo przeznaczonej do innych prac w ogrodzie, która po zmianie części roboczej, służy do sprawnej aeracji, np. w kosiarkach  Honda z serii Super Komfort RHS oraz IZY HRG, noże do koszenia można wymienić na dodatkowy zestaw do aeracji. Na tej samej zasadzie można zastąpić ostrza glebogryzarek Honda, np. w FG 110, FG 320 czy FG 205 opcjonalnym wałem do aeracji. Wielofunkcyjność maszyn ogrodniczych przynosi wymierne korzyści ekonomiczne i ułatwia optymalne zagospodarowanie przestrzeni przeznaczonej do przechowywania sprzętu ogrodniczego.

 

W przypadku bardzo zwięzłych gleb oraz intensywnie eksploatowanych trawników warto jeszcze wiosną rozważyć piaskowanie trawnika, co polepsza strukturę gleby i zapewni lepsze dotlenienie strefy korzeniowej. Wówczas nakłucia muszą być głębsze, by ziarnka piasku przedostały się do systemu korzeniowego, a piasek powinien być na koniec wczesany w trawnik.

 

Wertykulacja – po pierwszym koszeniu

Na trawnikach pokrytych grubszą warstwą filcu i mchu, oznaczających niezdrową kondycję darni, warto zaraz po pierwszym koszeniu przeprowadzić wertykulację czyli pionowe nacinanie darni. Celem tego zabiegu jest odmłodzenie darni - możliwe dzięki rozluźnieniu gleby, dotleniu systemu korzeni oraz usunięciu warstwy filcu i mchu, które utrudniają roślinom dostęp do wody i substancji odżywczych. Po takim zabiegu trawa staje się bardziej odporna na choroby, prawidłowo się rozkrzewia się, a mech traci warunki do rozwoju.

 

Skuteczność wertykulacji zależy od prawidłowego wykonania kolejnych etapów jak: niskie koszenie, usunięcie chwastów dwuliściennych, nacięcie darni w jedną stronę, dokładne wygrabienie filcu i resztek roślinnych, następnie – nacięcie darni w drugą stronę „na krzyż”, zwłaszcza gdy trwa rośnie w rzadko usytuowanych dużych kępach, i ponowne wygrabienie filcu oraz pozostałości roślinnych. Zakończeniem całego zabiegu jest dostarczenie trawie nawozu wiosennego i dosianie trawy. Wertykulację, zależnie od warunków pogodowych i stanu trawnika, można powtórzyć pod koniec sierpnia. 

\

dlaczego trawnik potrzebuje wiosną aeracji i wertykulacji

 

Do wertykulacji trawników wszelkich formatów przeznaczony jest uniwersalny wertykulator TV 510 z  silnikiem Honda o mocy 4,8KM i szerokości roboczej 45 cm. Maszyna zapewnia wysoką wydajność w trybie 1 500 m²/h. Maszyna ta jest przystosowana także do dodatkowej funkcji i po wymianie części roboczej na wał aeracyjny lub wzmocniony wał aeracyjny staje się także wydajnym aeratorem. Swoją popularność wśród użytkowników, TV 510 zawdzięcza także konstrukcji silnika Honda, który, zachowując ponad 2 tys. motogodzin żywotności i możliwość poddania go kilku szlifom, zapewnia niezawodne działanie maszyny przez wiele lat.

 

Czytaj również: Pędraki atakujące nasz trawnik to nie jest sytuacja bez wyjścia

 

Zabieg ten można także wykonać maszyną wielofunkcyjną, np. glebogryzarką Honda FJ 500, wyposażoną w przyjazny dla otoczenia 4-suwowy silnik Honda GX 160 o mocy 4,8 KM z udoskonalonym zapłonem elektronicznym, 2 biegi w przód i 1 do tyłu oraz regulowane rączki kierownicy, której część robocza może być opcjonalnie zastąpiona wałem do wertykulacji.


dlaczego trawnik potrzebuje wiosną aeracji i wertykulacji

Źródło: COMUNICAT4U / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19412 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 171

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >