Dlaczego warto dla swojego biznesu wynajmować biura z certyfikatem BREEAM?

Dlaczego warto dla swojego biznesu wynajmować biura z certyfikatem BREEAM?

Zrównoważony rozwój i tematyka raportowania ESG to obszary, które szczególnie dotykają branżę nieruchomości komercyjnych. Dzięki toczącej się obecnie dyskusji na te tematy, rynek nieruchomości zmienia się w kierunku bardziej odpowiedzialnego, a jednym z narzędzi, które przyczynia się do realizacji celów środowiskowych jest certyfikacja BREEAM. W Hines notujemy coraz więcej pytań o ekologiczny atest naszych obiektów biurowych ze strony najemców. Mimo długiej historii BREEAM, wciąż nie wszyscy wiedzą, co to oznacza i o czym świadczy. Czytaj dalej

 

 

Czym jest właściwie certyfikat BREEAM?

Certyfikat BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) to międzynarodowy standard oceny zrównoważonego rozwoju budynków. Opracowany został przez Building Research Establishment (BRE) w Wielkiej Brytanii i przyznawany jest od 1990 r. To jeden z pierwszych systemów certyfikacji zielonych budynków na świecie. Certyfikat BREEAM mierzy wpływ budynku na środowisko naturalne w różnych obszarach, takich jak efektywność energetyczna, zużycie wody, zarządzanie odpadami czy komfort użytkowników.

 

Aby go uzyskać, licencjonowany asesor BREEAM przeprowadza analizę zgłoszonego projektu, budowy lub istniejącego budynku. Ocena podlega audytowi jakościowemu przeprowadzanemu przez BRE Global, niezależny organ certyfikujący dla BREEAM. Po uzyskaniu certyfikatu, budynek może prezentować znak certyfikacji BREEAM, potwierdzający osiągnięcia w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obiekt, który już wcześniej otrzymał atest, może przejść ponowną ocenę w celu odnowienia lub aktualizacji swojego statusu certyfikacyjnego. Jest to gwarancja, że budynek nadal spełnia wymagania standardu BREEAM lub że wszelkie wprowadzone zmiany i poprawki są zgodne z wymogami środowiskowymi.

 

Dlaczego warto dla swojego biznesu wynajmować biura z certyfikatem BREEAM?Wola Center, warszawski biurowiec klasy A

Oceny przyznawane są w postaci poziomów: Outstanding (Wybitny), Excellent (Doskonały), Very Good (Bardzo Dobry), Good (Dobry) i Pass (Przechodzi). Według danych BRE Group, do tej pory przyznano ponad 600 tys. certyfikatów BREEAM w 93 krajach na całym świecie, a do oceny zostało zarejestrowanych ponad 2,3 miliona budynków.

 

Certyfikacja BREEAM obejmuje szeroki zakres typów budynków i projektów, co odzwierciedla jej elastyczność i kompleksowe podejście do zrównoważonego rozwoju. Do głównych kategorii obiektów należą nowe budynki, istniejące i w użyciu, modernizowane i poddawane renowacji, społeczne, infrastrukturalne oraz mieszkalne. BREEAM może być więc stosowany do praktycznie każdego typu budynku i etapu projektu, dlatego jest jedną z najbardziej wszechstronnych metod oceny zrównoważonego rozwoju.

 

Wymierne korzyści z posiadania certyfikatu BREEAM

Certyfikat oferuje wiele korzyści dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i użytkowników budynków. Przede wszystkim pomaga w identyfikacji i wdrażaniu najlepszych praktyk budowlanych, które zmniejszają wpływ budynku na środowisko, takie jak efektywność energetyczna, oszczędność wody, zarządzanie odpadami i redukcja emisji CO2. Wspomniana efektywność budynku prowadzi do niższego zużycia energii, wody i innych zasobów. Dzięki temu właściciele i najemcy mogą obniżyć koszty operacyjne, w tym rachunki za media.

 

Certyfikowane obiekty zapewniają lepsze warunki pracy i życia dla najemców czy użytkowników, np. lepszą jakość powietrza, optymalną temperaturę, oświetlenie i dostęp do światła dziennego. Może to zwiększyć ich komfort, produktywność, a nawet satysfakcję z użytkowania budynku.

 

Dlaczego warto dla swojego biznesu wynajmować biura z certyfikatem BREEAM?Wola Center, warszawski biurowiec klasy A

Czytaj również: Polska jest jedynym unijnym krajem, gdzie nie są odprowadzane składki za wszystkie umowy-zlecenia czy umowy o dzieło

 

Właścicielom i inwestorom certyfikat BREEAM pomaga w spełnieniu wymogów prawnych dotyczących zrównoważonego budownictwa i efektywności energetycznej. Może to ułatwić uzyskanie różnego rodzaju pozwoleń, np. na budowę. Nieruchomości z atestem mogą mieć też wyższą wartość rynkową i są bardziej atrakcyjne dla najemców, inwestorów oraz kupujących. Dodatkowo posiadanie certyfikatu BREEAM poprawia wizerunek tych firm, jako odpowiedzialnych środowiskowo i społecznie, a to może wpłynąć korzystnie na relacje z interesariuszami.

 

Certyfikowane budynki w Polsce

W kwietniu ubiegłego roku stowarzyszenie PLGBC poinformowało, że w Polsce zanotowano ponad 1600 budynków, które uzyskały certyfikat BREEAM. Między 2022 a 2023 r. liczba przyznanych atestów wzrosła o 27%, co odpowiada prawie 8 mln mkw. powierzchni. BREEAM cieszy się szczególną popularnością w Polsce, obejmując znaczną część zrównoważonych budynków, obok innych systemów, np. LEED.

 

Wola Center, warszawski biurowiec klasy A, to jeden z przykładów budynków wyróżnionych certyfikatem BREEAM. Inwestycja należy do jednego z funduszy Hines Value Funds i jest zarządzana przez firmę Hines, globalnego inwestora, dewelopera oraz zarządcę nieruchomości, którego priorytetem jest zrównoważony rozwój.

 

W grudniu 2022 r. Wola Center otrzymała certyfikat BREEAM In-Use na najwyższym możliwym poziomie Outstanding. Stała się pierwszym budynkiem w Polsce i drugim w Europie z wynikiem powyżej 90 proc. (90,4 proc.). Na uwagę zasługuje fakt, że osiągnęła najwyższą ocenę w kategorii Asset Performance w Polsce, zgodnie z najbardziej rygorystycznym standardem BREEAM In-Use International, Commercial, Version6. Wola Center była i nadal jest jednym z dwóch budynków w Polsce i jednym z 12 w Europie z tak wysoką oceną.

 

Wpływ na wybitny wynik inwestycji miało udane wdrożenie inicjatyw w ramach ESG. Jednocześnie Hines chciał zapewnić najwyższą jakość i standardy oraz stworzenie najlepszego w swojej klasie biura przyszłości. Budynek doceniono przede wszystkim za zabezpieczenia, wykorzystanie ekologicznych materiałów, optymalizację zużycia energii oraz pozytywne oddziaływanie na zdrowie i samopoczucie użytkowników obiektu.

 

Certyfikat jest także uhonorowaniem jakościowego zarządzania oraz wprowadzania i stosowania odpowiedzialnych rozwiązań, w tym wysokiej jakości infrastruktury rowerowej, a także działań w zakresie elektromobilności i bioróżnorodności. Na pozytywną ocenę wpłynęło także zastosowanie systemowych regulacji dotyczących kwestii ekologicznych i środowiskowych. Pozwoliło to na wprowadzenie w Woli Center kolejnych inicjatyw proekologicznych, w tym instalację punktów ładowania pojazdów elektrycznych, segregację odpadów oraz stworzenie hoteli dla owadów z wabiącymi je roślinami.   

 

Narzędzie w realizacji celów ESG

Sektor nieruchomości, również komercyjnych, ma znaczny wpływ na środowisko i społeczności. Certyfikat BREEAM w znacznym stopniu przyczynia się do realizacji celów ESG, promując praktyki budowlane, które zmniejszają negatywny wpływ na otoczenie. Może być jednym z elementów strategii ESG firmy, ukazując jej zaangażowanie w zrównoważony rozwój.

 

Chociaż BREEAM koncentruje się głównie na wymiarze środowiskowym, kryteria związane z jakością inwestycji i komfortem jej użytkowników mogą wpływać na aspekty społeczne ESG, poprawiając warunki pracy, a nawet zdrowie ludzi. Z kolei elementy zarządzania projektami budowlanymi mogą wspierać praktyki związane z dobrym ładem korporacyjnym.

 

Firmy, takie jak Hines, które respektują zasady ESG, korzystają z certyfikacji BREEAM jako narzędzia potwierdzającego ich zaangażowanie w zrównoważony rozwój. Przynosi to wiele korzyści, nie tylko nam – zarządcom, inwestorom czy właścicielom, ale też najemcom, a przede wszystkim środowisku.

 

Dlaczego warto dla swojego biznesu wynajmować biura z certyfikatem BREEAM?Wola Center, warszawski biurowiec klasy A

Czytaj również: Czy podpis elektroniczny jest bezpieczny w transakcjach biznesowych?

 

O Wola Center

Wola Center to kompleks biurowy klasy A, zlokalizowany przy ul. Przyokopowej 33 na warszawskiej Woli. Dzięki bliskości kluczowych węzłów komunikacyjnych, metra oraz stacji kolejowej Warszawa Ochota, jest dobrze połączony zarówno z innymi dzielnicami miasta, jak i okolicznymi miejscowościami. Obiekt oferuje przestrzeń biurową, coworkingową i handlową o łącznej powierzchni 34 930 mkw. Do dyspozycji najemców pozostają wysokiej klasy udogodnienia, takie jak eleganckie patio, zielone tarasy czy kompleksowa infrastruktura dla rowerzystów, obejmująca stojaki i prysznice. Wola Center zapewnia także parking z 121 miejscami ogólnodostępnymi oraz 249 przeznaczonymi dla najemców. W budynku zainstalowane są też stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

 

O Hines

Hines jest wiodącym globalnym zarządcą inwestycjami na rynku nieruchomości. Posiadamy portfolio aktywów o wartości 86,9 mld euro¹ i zarządzamy nim w imieniu zróżnicowanej grupy klientów instytucjonalnych oraz prywatnych. Każdego dnia 5000 naszych pracowników z 31 krajów czerpie z  naszej 67-letniej historii, aby budować świat poprzez inwestowanie, rozwijanie i zarządzanie jednymi z najlepszych nieruchomości na świecie. 

2024-11-07
Źródło: OneMulti / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19454 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 303

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >