Dmuchawa membranowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Stosowana jest w przydomowych oczyszczalniach ścieków, w akwarystyce i hodowli ryb, a także w branży medycznej. Mowa o dmuchawie membranowej. Wyjaśniamy, czym jest i w jaki sposób działa oraz do tego właściwie służy.
Czytaj dalej
Czym jest dmuchawa membranowa i gdzie znajduje zastosowanie?
Dmuchawa membranowa to stosunkowo niewielkie, ale bardzo wydajne urządzenie do wtłaczania powietrza. Jest ona stosowana najczęściej w przydomowych oczyszczalniach ścieków, ale nie tylko. Świetnie sprawdza się w wannach i basenach z hydromasażem oraz do napowietrzania wody w stawach rybnych czy oczkach wodnych, co jest szczególnie ważne podczas zarybiania.
Oprócz tego można ją spotkać w szpitalach, a dokładniej w materacach chroniących przed odleżynami, jak również w systemach neutralizacji zapachów i przy pakowaniu próżniowym.
Czytaj również: Przyłącze wodno-kanalizacyjne – wszystko co musicie wiedzieć, by potem nie żałować
Dmuchawy membranowe wyróżniają się wspomnianą wysoką wydajnością przy małym zużyciu energii, ale też dużą żywotnością oraz niskim poziomie hałasu i wibracji – gwarantują to specjalne podkładki oraz obudowa. Nie ma także potrzeby smarowania dmuchawy membranowej – jej konstrukcja jest całkowicie bezolejowa. Cena takiego urządzenia jest uzależniona nie tylko od producenta, ale również od jej parametrów i mocy działania.
Pośród dostępnych na rynku produktów zdecydowanie wyróżnia się dmuchawa membranowa Hiblow, która cieszy się bardzo dobrymi opiniami użytkowników. Marka Hiblow działa na polskim rynku od kilkudziesięciu lat i przez ten czas ugruntowała mocną pozycję w branży. Ponadto jest jedynym producentem, który w Japonii produkuje membrany oraz inne kluczowe elementy dmuchaw.
Jak działa dmuchawa membranowa?
Zasada działania dmuchawy membranowej opiera się na zmiennym polu elektromagnetycznym. Ramię z magnesami stałymi zostaje umieszczone między dwoma elektromagnesami. Na końcu tegoż ramienia znajdują się membrany gumowe. Po załączeniu całego urządzenia do prądu indukuje się siła elektrodynamiczna. Wprowadza ona ramię w posuwisto-zwrotny ruch, przez co zaczyna ono drgać, a układ zaworów ssąco-tłocznych powoduje sprężenie powietrza.
Dmuchawa membranowa sprawdzi się do oczyszczalni przydomowej każdej wielkości – od tych naprawdę małych, po średnie, kończąc na dużych. Nie trzeba też szukać dla niej specjalnego miejsca. Pracuje cicho i bezproblemowo nawet jeśli jest intensywnie użytkowana.
Czytaj również: Domowa przepompownia ścieków w piwnicy - co warto o tym wiedzieć?
Rodzaje dmuchaw membranowych
Wybierając dmuchawę membranową do oczyszczalni, bierzemy pod uwagę jej wielkość, pojemność oraz liczbę użytkowników. Przykładowo czteroosobowej rodzinie i mniejszej wystarczy dmuchawa membranowa o wydajności 50-60 litrów na minutę. Jeśli liczy ona więcej członków, wówczas musimy zaopatrzyć się w odpowiednio mocniejsze urządzenie.
Marka Hiblow oferuje dwie główne serie dmuchaw membranowych. Mowa o serii XP oraz serii HP. W pierwszej znajdziemy modele najmniejsze oraz najlżejsze, zamknięte w aluminiowej obudowie, która jest też wodoodporna oraz bryzgoodporna. Urządzenia te dostarczają odpowiednio 40, 60 bądź 80 litrów powietrza na minutę. Są one niemal bezobsługowe, a do tego bardzo ciche i wydajne. Zużywają do około 30 procent mniej energii niż seria HP.
Natomiast wspomniana seria HP jest bardziej rozbudowana. Dostępne są dmuchawy membranowe dostarczające od 20 do nawet 200 litrów powietrza na minutę, przy czym niektóre z nich są dokładnie tej samej wielkości. Można je użytkować zarówno okresowo, jak i ciągle, tak samo na zewnątrz (nawet w różnych warunkach atmosferycznych) i wewnątrz. Sprawdzą się one świetnie do naprawdę wielu zadań, jak między innymi napowietrzanie szamba i oczyszczalni ścieków, napowietrzanie gleby, w akwariach i urządzeniach filtracyjnych ryb, w medycynie, analizatorach gazu, generatorach ozonu czy sprzęcie terapeutycznym.
Dmuchawy membranowe o wyższych parametrach są dodatkowo wyposażone w bezpieczniki chroniące przed rozerwaniem błony membran oraz w bezpiecznik termiczny, który wyłączy urządzenie, gdy dojdzie do przegrzania.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Relaks w ciepłym, zimowym ogrodzie Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re... Możecie sobie sprawdzić strone https://dhyan.pl/kategoria/aromaterapia/ kadzidelka/palo-santo/ , na której znajdziecie ofertę sklepu internetowego Dhyan z najróż...
- Pomoc przy termoodernizacji Liczba postów: 7 Grupa: Firmy budow... Będe wymieniał w dość starym domu ogrzewanie i rozważam pompę ciepła, fotowoltaikę. Słyszałem też o dofinansowaniach. W związku z tym, czy znajdę firmę, która o...
- Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja Liczba postów: 143 Grupa: Firmy budow... Fajny wątek . Naprawdę bardzo dużo się dowiedziałem. ________________________ _______________________ audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznyc...
- Kształtowniki stalowe rodzaje i przykłady oraz ich... Liczba postów: 57 Grupa: Budowa i re... W zakresie kształowników stalowych do wykonania trwałej konstrukcji stalowej to zdecydowanie polecam sprawdzić https://salzgitterstahlhandel.pl/produkt y/ksztalt...
- atrakcje na imprezę Liczba postów: 3 Grupa: Firmy budow... Jeśli planujecie imprezę i szukacie czegoś, co zrobi wrażenie na gościach, to fotobudka będzie strzałem w dziesiątkę! Miałam ją na swoim przyjęciu urodzinowym i...