Do czego mogą się przydać spadające liście?

Do czego mogą się przydać spadające liście?

Rozpoczął się coroczny sezon opadania liści. W świecie roślinnym zachodzą cykliczne zmiany i kończy się okres wegetacyjny. Rośliny przygotowują się do zimy - spowalniają procesy życiowe, drzewa i krzewy stopniowo zrzucają liście, które w coraz większej skali nawarstwiają się na ziemi. Są powody, dla których trzeba sprzątać szeleszczącą warstwę, np. z trawników, tarasów i ścieżek. Ale czy należy je wyrzucać? Warto dostrzec w opadających liściach nie tylko malowniczo kolorowy dywan czy „zaśmieconą” przestrzeń, ale również ich pożyteczną stronę. Wówczas okaże się, że zebrane liście stanowią kopalnię pomysłów na ekologiczne i kreatywne ich wykorzystanie. Czytaj dalej

 

W jakich miejscach sprzątać liście?

W ogrodzie i wokół domu są miejsca, z których opadające liście trzeba sprzątać, ponieważ mogą zaszkodzić niektórym roślinom i mogą też stanowić zagrożenie dla pieszych oraz pojazdów.

 

  • Jednym z nich jest trawnik. Trawa nadal musi mieć światło słoneczne, którego o tej porze roku jest  coraz mniej, i przepływ powietrza, by przetrwać zimę w jak najlepszej kondycji. Przyduszona kożuchem z liści, zwłąszcza wilgotnych, żółknie i gnije. Pozostawienie na trawniku liściastej powłoki na zimę przyniesie fatalne skutki, które ukażą się w całej okazałości na wiosnę. Pod tą skorupą, zazwyczaj wilgotną, powstaną warunki sprzyjające rozwojowi chorób grzybowych i wiosną odkryjemy puste, żółtawe plamy z wymierającą darnią. Lekceważąc usuwanie liści z trawnika marnujemy efekty całego procesu dotychczasowej pielęgnacji darni, a jej odbudowa będzie wymagać dużo wysiłku i czasu w kolejnym okresie wegetacyjnym.

 

Do czego mogą się przydać spadające liście?

 

„Dziś, stosując nowoczesne urządzenia ogrodnicze jakimi są dmuchawy i kosiarki, sprzątanie liści zajmuje naprawdę niewiele czasu. Użytkownicy spalinowych czy akumulatorowych dmuchaw Honda oraz zaawansowanych technicznie kosiarek z gamy HRX traktują sprzątanie liści jako przyjemność na świeżym powietrzu, a nie obowiązek.” – mówi Mariusz Czarnocki, Menedżer Produktu z Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce. „W przypadku trawnika w praktyce bardzo dobrze sprawdzają się kosiarki mielące liście, na przykład kosiarki Honda HRX537 VKE i model VYE a także, do dużych powierzchni, kosiarki traktorowe HF 2417 i HF 2622. Z jednej strony dokładnie zbierają warstwę liści z trawy, a z drugiej, po włączeniu systemu mielenia zmiennego, rozdrabniają liście, których niewielką ilość można pozostawić na powierzchni, by przekształciły się w naturalny nawóz i dostarczały roślinom w okresie zimowym składników odżywczych.”


Dmuchawa - odkurzacz ogrodowy

 

Czytaj również: Kompost w ogrodzie warto zrobić samodzielnie - podpowiadamy jak

 

Honda HRX 537 C4 VYE, jak wszystkie kosiarki linii HRX, jest przeznaczona do kompleksowej pielęgnacji trawy – koszenia, mulczowania trawy, zbierania i mielenia liści, a z dodatkową nakładką – również do aeracji. Jesienią, w okresie konieczności systematycznego sprzątania powłok liści z nawierzchni trawy, kluczową rolę odgrywają podwójne noże i system mulczowania zmiennego. „Innowacyjny układ podwójnych noży polega na tym, że nóż dolny - prowadzący -  wykonuje cięcie podstawowe, a nóż górny rozdrabnia pokos, w tym przypadku liście. To rozwiązanie zapewnia, z jednej strony o 30% lepsze wypełnienie kosza niż w przypadku systemu z jednym ostrzem, ale także przygotowanie drobno pociętej masy, która może być pozostawiona na trawie, ponieważ w tej formie szybko ulegnie procesom rozkładu i stanie się naturalnym źródłem substancji odżywczych dla darni.” -  wyjaśnia Mariusz Czarnocki. Kosiarki HRX, dzięki systemowi Rotostop, który odłącza napęd ostrza od silnika, mogą być również stosowane na innych rodzajach nawierzchni. 

 

Na trawnikach o dużych powierzchniach najwygodniejszym rozwiązaniem, zarówno do koszenia jak i jesiennego zbierani liści, jest zastosowanie kosiarki traktorowej z pojemnym koszem, np. Honda HF 2417 HME z napędem hydrostatycznym zapewniającym płynne dostosowanie prędkości jazdy do preferencji i warunków pracy, trwałą odlewaną żeliwną osią przednią i z wzmocnionym układem kierowniczym. Jest to wielozadaniowy traktor ogrodowy z szerokością roboczą (102 cm) minimalizującą liczbę przejazdów i czas pracy. Wyposażony jest w wiele nowoczesnych udogodnień, m. in. w noże o zsynchronizowanym współdziałaniu i uruchamiany jedną dźwignią system mielenia roślin – rozwiązania służące o tej porze roku do zbierania liści. Tę jesienną funkcję maszyny istotnie wspomaga system Optiflow, którego kluczowym elementem są wentylatory o specjalnej konstrukcji zapewniającej bardzo wartki przepływ powietrza służącego do efektywnego zasysania do bardzo pojemnego kosza (300l).


kosiarka honda HRX 537 C4 VYE, jak wszystkie kosiarki linii HRX, jest przeznaczona do kompleksowej pielęgnacji trawy – koszenia, mulczowania trawy, zbierania i mielenia liści

 

Czytaj również: Jak dbać o czystość i porządek w ogrodzie


  • Iglaki płożące. Tego typu rośliny, płożące i rozesłane, są miejscem, w którym liście łatwo się gromadzą. Ich gałązki, pod warstwą zalegających liści, żółkną, dlatego warto o nich pamiętać. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie silnego nurtu powietrza dmuchawy.

  • Tarasy, ścieżki, alejki, chodniki. Wszystkie te nawierzchnie powinny być regularnie oczyszane z liści, nie tylko z powodów estetycznych, ale przede wszystkim funkcjonalnych. Warstwa liści, wilgotna po deszczu, nawet wskutek porannej rosy, w oka mgnieniu staje się śliska. Łatwo wtedy o chwilę nieostrożności i upadek, którego skutki mogą być poważne.

  • Jesienią, właściciele posesji powinni też pamiętać o regulowanym przepisami prawa obowiązku utrzymania czystości i porządku na chodnikach przylegających do ich nieruchomości. Konsekwencją niedopatrzenia może być mandat i odpowiedzialność cywilna w przypadku, gdy ktoś dozna urazu wskutek poślizgnięcia się na chodniku nieuprzątniętym z liści.

 

„Uniwersalnym urządzeniem przeznaczonym do sprzątania liści jest dmuchawa. Jest szeroko stosowana jesienią zarówno na trawnikach jak i na wszystkich innych nawierzchniach.jej dodatkowym atutem jest to, że za jej pomocą można od razu gromadzić liście w wybranym miejscu, bez konieczności przenoszenia czy przewożenia liści luzem lub w workach. Użytkownicy dmuchaw cenią sobie tę szybkość i sprawne sprzątanie liści w każdym zakamarku posesji. W ofercie Honda jest kilka modeli lekkich, cichych i przyjaznych dla otoczenia dmuchaw – spalinowe o obnizonym poziomie emisji spalin  i ,coraz bardziej popularne, akumulatorowe.” – dodaje Mariusz Czarnocki.

 

Dla osób ceniących przede wszystkim urządzenia nieemitujące spalin – trafnym wyborem jest dmuchawa akumulatorowa. Model Honda HHBE 81 BE to najnowsza propozycja tej marki w tym sezonie. Lekka i cicha, jest zasilana bardzo trwałym i niezawodnym akumulatorem o napięciu 56V (2 rodzaje do wyboru: standardowy HBP 2 Ah i wzmocniony - HBP 4 Ah). Osiąga wysoką wydajność i moc dzięki specjalnej budowie turbiny wentylatora, inspirowanej zaawansowaną inżynierią lotniczą i szerokiej średnicy kanału wentylacyjnego. 3 tryby pracy do wyboru: podstawowy (prędkość strumienia powietrza 72 km/h, wydajność: 420m3/h), wysoka moc (prędkość strumienia powietrza 120 km/h, wydajność: 650 m3/h), Turbo (prędkość strumienia powietrza 148 km/h, wydajność: 810 m3/h). Dmuchawa jest łatwa w obsłudze i utrzymaniu – jej bezszczotkowy silnik o niskim poziomie wibracji nie wymaga konserwacji. Ponieważ, zgodnie z koncepcją, akumulator jest wielofunkcyjny – zamiast dmuchawy można go połączyć jeszcze z wykaszarką i nożycami do przycinania żywopłotów. 

 

Inną wielofunkcyjną propozycją o szerszym zastosowaniu jest Honda Versatool, w którym jednostka napędowa UMC 425 lub UMC 435 z 4-suwowym silnikiem spalinowym o mocy 1 lub 1,3 KM, jest wymiennie łączona z dmuchawą oraz wykaszarką, nożycami (długimi i krótkimi), glebogryzarką, podkrzesywarką i krawędziarką. Dmuchawa SSBL E o średnicy 28 cm jest również wygodnie wyważona, cicha i poręczna. Efektywność pracy zapewnia silny strumień ukierunkowany równolegle do ziemi, a umieszczony od góry wlot powietrza uniemożliwia zapychanie dmuchawy usuwanymi resztkami roślin. System smarowania olejowego silnika umożliwia pracę i przechowywanie całego urządzenia w każdej pozycji.

 

Praktyczne, ekologiczne i kreatywne wykorzystanie zebranych liści

Liście są częścią ekosystemu i zawierają cenny potencjał. Niekoniecznie trzeba je wyrzucać. Nawet jeśli mamy ich w nadmiarze, można je przechować na przyszłość – mogą się przydać podczas kolejnej wiosny. Przed ich zagospodarowaniem, warto sprawdzić czy są zdrowe – te z plamami i oznakami jakichkolwiek chorób nie powinny być dalej wykorzystywane w ogrodzie, by choroby i pasożyty nie rozniosły się jak epidemia. Dotyczy to przede wszystkim kasztanowców pospolitych zaatakowanych szrotówka kasztanowcowiaczka, ponieważ larwy tego motyla zimują w opadłych liściach.

 

Zdrowe liście, całe lub rozdrobnione, są stosowane:

  • do osłony wrażliwych na zimowe warunki roślin. Taką warstwę o grubości ok. 10 cm najlepiej jest tworzyć ze świeżo opadłych liści i w formie zapewniającej swobodny przepływ powietrza. W okresach deszczowych trzeba je często przewracać i mieszać, by nie dopuścić do ich gnicia i pleśnienia,

  • do ściółkowania roślin i gleby. Do tej roli najlepiej nadają się rozdrobnione liście, gdyż szybciej podlegają procesowi tworzenia się próchnicy. W efekcie, taka warstwa pomaga glebie utrzymac wilgoć, utrzymuje ciepło chroniąc rosliny przed chłodem, ogranicza rozwój chwastów. Jest też miejscem lubianym przez dżdżownice, które spulchniają podłoże,

  • do kompostownika. Jeśli w ogrodzie mamy kompstownik, warto wzbogacić go warstwami zdrowych liści,

  • jako domki dla jeży. Na jesieni dobrze jest pomyśleć o  małych i pożytecznych mieszkancach ogrodu – o jeżach, które chętnie przezimują w pozostawionych kopcach liści,

  • do izolacji cieplnej doniczek. Jeśli pozostawiamy na zewnątrz rośliny doniczkowe, w ogrodzie, na tarasie czy balkonie, można włożyć liście w przestrzeń pomiędzy donicą a osłoną, dzięki czemu zapewnimy roślinom dodatkową warstwę ochronną.

 

Te najpiękniejsze liście można też wykorzystać kreatywnie – inspirują do zabaw z dziećmi i rozwijania ich wyobraźni. Powstałe w ten sposób kompozycje dekoracyjne, wycinanki, naklejane obrazy będą piękną ozdobą każdego domu.


Źródło: COMUNICAT4U / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 141

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >