Do czego służy kalkulator EkoDom?

Do czego służy kalkulator EkoDom?

Ostatnie miesiące zmusiły nas do pozostania w domach. Mogliśmy przyjrzeć im się z bliska i zastanowić się czy budynek, w którym mieszkamy sprzyja naszym domowym finansom i środowisku. A może ciepło ucieka z niego razem z naszymi pieniędzmi? Do zbadania jak nasz dom lub mieszkanie wpływa na klimat i nasz budżet możemy wykorzystać bezpłatny kalkulator EkoDom przygotowany przez dolnośląską Fundację EkoRozwoju.

 

NIE TYLKO SMOG – TWÓJ DOM ZMIENIA KLIMAT

Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza (smogu) w większości polskich miast jest nadal tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia z domowych palenisk, do których trafiają węgiel, drewno, a nawet odpady. Ogrzewanie domów paliwami stałymi odpowiada za niemal połowę całkowitej emisji pyłów zawieszonych, stanowiąc największe źródło tych emisji ze wszystkich sektorów naszej gospodarki1. Jednak to nie jedyna szkodliwa emisja, za którą odpowiada rynek mieszkaniowy. W całej Unii Europejskiej budynki i budownictwo generują prawie 40% całkowitej emisji CO2, przyczyniając się do postępującej zmiany klimatu2. W Polsce, biorąc pod uwagę cały cykl życia, budynki zużywają około 41% energii pierwotnej oraz odpowiadają za emisję 38% dwutlenku węgla3. Jeśli chcemy obniżyć swoje emisje do bezpiecznego dla ludzkości poziomu, a do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną potrzebne są zdecydowane działania w tym sektorze. Oprócz odpowiedzialności polskich polityków, konieczne jest także nasze zaangażowanie, bo d ciągle pozostają daleko w tyle za dostępnymi możliwościami. Jak to zmienić? 

 

KTÓRĘDY UCIEKA NAM CIEPŁO, CZYLI AUDYT ENERGETYCZNY  

Nieważne czy mieszkasz w domu jednorodzinnym, kamienicy czy w bloku – w każdym przypadku możesz mieć wpływ na zużycie energii przez swoje „cztery ściany”. Warto więc dowiedzieć się, które miejsca sprzyjają ucieczce ciepła, czyli przeprowadzić audyt energetyczny. Do tego celu jak i do zaplanowania budowy lub remontu domu niezbędny będzie kalkulator EkoDom opracowany przez ekspertów z dolnośląskiej Fundacji EkoRozwoju. Odpowiada on na te potrzeby, wizualizując ucieczki ciepła przez dom i umożliwiając interaktywne zmiany w jego konstrukcji oraz wycenę prac. W narzędziu możemy zdefiniować rodzaj domu, zmodyfikować izolację, sposób wentylacji i ogrzewania, zmienić typ okien, drzwi, szczelności domu oraz inne parametry, dzięki czemu w przystępny sposób zobaczymy, jak każdy z tych elementów wpływa na zużycie energii na ogrzewanie, a także podpowie nam, co możemy zrobić, żeby je zminimalizować. Dla wszystkich, którzy chcą lepiej poznać narzędzie EkoDom powstały przewodniki wideo, które w prosty sposób tłumaczą jak z niego korzystać.

 

Czytaj również: Wizualizacja kolorów 3D - wielkie ułatwienie dla klientów z branży farb proszkowych

 

 bezpłatny kalkulator EkoDom


OSZCZĘDŹ PIENIĄDZE I PLANETĘ 

Z roku na rok w Polsce powstaje coraz więcej mieszkań4. Niestety, dokonując ostatecznego wyboru, kupujący nie zawsze biorą pod uwagę rozwiązania, jakie zostały w nich zastosowane. To samo dotyczy osób budujących swój wymarzony dom, a często też deweloperów. Energooszczędne narzędzia nie zawsze są tymi, o których myślimy w pierwszej kolejności, a nowoczesne budownictwo oferuje nam dziś szereg rozwiązań, które z powodzeniem eliminują nie tylko tzw. niską emisję (odpowiadającą za smog), ale i emisję CO2 do atmosfery (odpowiadająca za zmianę klimatu). Niewiele osób zdaje sobie sprawę ze znaczenia energooszczędnych budynków, a są one kluczowe nie tylko dla nas, ale i dla planety. Niskoenergetyczne konstrukcje, w przeciwieństwie do konwencjonalnych, nie tylko zmniejszają ekonomiczne koszty ich utrzymania, ale także nasz „rachunek ekologiczny”. Nie mówiąc o tym, że podnoszą komfort życia - nie marzniemy zimą, a latem możemy sobie zapewnić przyjemny chłód w pomieszczeniach oraz odpowiednią cyrkulację powietrza. 

 

Korzyści wynikające z zastosowanie ekologicznych rozwiązań w swoim domu lub mieszkaniu na pewno odczujesz m.in. płacąc niższe rachunki. Dodatkowo, zmniejszając tzw. niską emisję poczujesz różnicę w postaci czystszego powietrza. Z kolei w skali globalnej, pomożesz ulżyć planecie, bo dzięki Tobie, do atmosfery przedostanie się mniej gazów cieplarnianych. Działając razem możemy sprawić, że nasze zmiany będą miały zauważalne znaczenie!  

 

Czytaj również: Jak przepisać licznik energii elektrycznej na nowego właściciela bez wychodzenia z domu - teraz zrobisz to online

 

Skorzystaj z kalkulatora EkoDom: 

  • http://www.ekodom.edu.pl/ 

Obejrzyj filmy instruktażowe dot. kalkulatora EkoDom:

  • https://www.youtube.com/watch?v=ACaKwJp9OVQ
  • https://www.youtube.com/watch?v=x6OZegqbc8Q

 


Źródła:

1 Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, 2019 

2 Global Status Report for Buildings and Construction, 2019, dostęp: https://www.worldgbc.org/sites/default/files/2019%20Global%20Status%20Report%20for%20Buildings%20and%20Construction.pdf 

3 https://leonardo-energy.pl/efektywnosc-energetyczna-budynkow-jako-element-eu-recovery-plan/ 

4 GUS, Budownictwo, 2019, dostęp: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/budownictwo-w-2019-roku,13,5.html 

 

2020-10-20
Źródło: WWF Polska / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 450

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >