Dobieramy pompę ciepła do domu
Stojąc przed wyborem odpowiedniego systemu grzewczego warto wziąć pod uwagę własne potrzeby, oczekiwania oraz uwarunkowania budynku. Jak się okazuje, jednym z najlepszych rozwiązań jest instalacja pomp ciepła, które z powodzeniem sprawdzą się w domach nowo powstałych jak i modernizowanych.
Czytaj dalej
Na rynku jest dostępnych mnóstwo urządzeń grzewczych. By wybrać najlepsze z nich należy kierować się kryteriami: wysoka sprawność systemu, niskie koszty eksploatacji oraz aspekty ekologiczne. Dodatkowo, warto zastanowić się nad koniecznością częstych przeglądów oraz sposobem obsługi. Im są one mniej absorbujące, tym lepiej dla przyszłych użytkowników. Pompy ciepła to systemy grzewcze, które spełniają powyższe wymogi. Idealnie nadają się niemal do każdego budynku i mogą zagwarantować domownikom komfort nie tylko cieplny.
Ogrzewanie nowego domu
W Polsce dużą popularnością cieszą się kotły na paliwo stałe oraz gazowe. Niewątpliwie obsługa kotła węglowego wymaga zaangażowania domowników, a jej zastosowanie nie jest rozwiązaniem w pełni przyjaznym dla środowiska. Dlatego alternatywą dla nich są pompy ciepła, które bez problemu ogrzeją każdy nowo powstały budynek niezależnie od jego powierzchni. Jednak nie samo ogrzewanie jest ich zaletą. Dzięki tym urządzeniom kompleksowo możemy otrzymać ciepłą wodę użytkową, chłodzenie w upalne dni oraz podgrzać wodę w basenie. Najważniejszy jest jednak fakt uzyskania niskich kosztów eksploatacji.
Osoby, które mają w planach budowę domu, mogą spokojnie rozważyć opcję zainstalowania w nim pomp ciepła - w zależności od swoich potrzeb lub uwarunkowania terenu można zdecydować się na gruntowe lub powietrzne. W ten sposób zapewnią sobie gwarancję niskich rachunków oraz przede wszystkim komfortu użytkowania na długi czas.
Jako systemy bezobsługowe i bezawaryjne pompy ciepła nie pochłaniają czasu związanego z obsługą. Cechują się wysoką sprawnością i funkcjonują przez cały rok. Chociaż najefektywniej współpracują z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym i ściennym, można je również stosować z ogrzewaniem sufitowym lub grzejnikowym. Niezależnie od wybranego górnego źródła ciepła, użytkownicy mają możliwość regulowania temperatury w pomieszczeniach oraz dostosowywania jej do własnych potrzeb.
Istotną kwestią pozostaje fakt wyboru odpowiedniej pompy ciepła. Jeśli obok domu znajduje się działka o obszarze od 50% powierzchni ogrzewanej budynku (przy systemie Caliane marki Sofath), która w przyszłości stanie się pięknym ogrodem, z powodzeniem możemy położyć na niej kolektor gruntowy. Nie przeszkodzi nam to w późniejszej aranżacji przydomowych terenów zielonych.
Jednym z najlepszych rozwiązań jest gruntowa pompa ciepła Caliane marki Sofath (http://www.sofath.pl/), która jest przykładem technologii bezpośredniego parowania. Zapewnia ona wysoką efektywność oraz stabilną wydajność. W modelu tym istnieje możliwość wyboru pomiędzy montażem wymiennika gruntowego poziomego lub sond pionowych. W sytuacji jednak, gdy działka jest bardzo mała lub charakteryzuje się nieregularnym terenem należałoby zdecydować się na powietrzną pompę ciepła, taką jak Lizea marki Sofath, której instalacja jest bardzo prosta i nie wymaga posiadania wolnego gruntu przy domu.
Czytaj również: Kotły kondensacyjne nowej generacji
Modernizacja ogrzewania
Zadaniem o wiele bardziej skomplikowanym jest modernizacja instalacji grzewczej. Domownicy powinni wziąć pod uwagę to, jaki rodzaj ogrzewania posiadają i czy można go połączyć z innym, bardziej ekonomicznym systemem, jakim jest pompa ciepła.
Wszelkie prace wiążą się oczywiście z posiadanym budżetem. Jeśli zasób środków jest większy, wówczas możemy zdecydować się na wymianę całego systemu grzewczego. Pompy ciepła są opłacalną inwestycją, ponieważ pozwalają na znaczące obniżenie rachunków.
Pamiętajmy jednak, że ogrzewanie pompą ciepła będzie bardziej efektywne, jeśli przed jej zamontowaniem zajmiemy się termomodernizacją domu. Duże straty ciepła powodują bowiem niedocieplone ściany, strop oraz nieszczelne okna.
Punktem wyjścia do modernizacji ogrzewania może być istniejąca instalacja w budynku. Jeśli dom jest wyposażony w kocioł kondensacyjny, który dodatkowo współpracował z ogrzewaniem podłogowym, prace związane z montażem wybranej pompy ciepła nie będą zbyt absorbujące. W przypadku, gdy w domu zamontowany jest kocioł niekondensacyjny, pracujący na znacznie wyższych temperaturach, koszty inwestycji mogą wzrosnąć. Bywa, że podyktowane to będzie demontażem niemal całej istniejącej instalacji.
Unowocześnienie ogrzewania wiąże się również z wyborem dolnego źródła. Gdy działka, na której znajduje się modernizowany budynek, jest w całości zagospodarowana i nie ma możliwości montażu kolektora gruntowego, warto zdecydować się na pompę, która pozyskuje energię z powietrza. Może być samodzielnym źródłem ciepła lub wspomagać już istniejące. Posiadanie przez nią dodatkowych funkcji, takich jak uzyskanie ciepłej wody użytkowej, ogrzewanie wody w basenie oraz chłodzenie pomieszczeń kompleksowo pozwala na zwiększenie wygody domowników.
Czytaj również: Kominek i ogrzewanie muszą idealnie współdziałać
Ciepła woda użytkowa
Osoby, które chcą w ekonomiczny sposób uzyskać ciepłą wodę, użytkową powinny zastanowić się nad zainstalowaniem niezależnych pomp ciepła do c.w.u. W bogatej ofercie marki Sofath znajdują się zarówno gruntowe jak i powietrzne. Jedną z nich jest BECT – powietrzna pompa ciepła. To rozwiązanie, które szczególnie sprzyja użytkownikom, posiadającym instalacje wyposażone w kotły węglowe. Dzięki takiemu zastosowaniu niezależnych pomp ciepła można uniknąć nieprzyjemnego obowiązku rozpalania „w piecu”. Ich prosty oraz szybki montaż jest dodatkowym atutem. Niskie koszty serwisu, niezawodność oraz niezależność względem promieniowania słonecznego zapewniają użytkownikom dużą wygodę.
Pompy ciepła jako rozwiązania uniwersalne
W ostatnim czasie następuje wzrost zainteresowania systemami grzewczymi, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Ma na to wpływ również rosnąca świadomość ekologiczna Polaków, którzy powoli odchodzą od tradycyjnych form ogrzewania.
Pompy ciepła posiadają wiele zalet: są wydajne, ekonomiczne i przyjazne dla środowiska. Pozyskują energię z otoczenia, co pozwala na zastosowanie ich niemal w każdych warunkach: w domach remontowanych, nowo powstałych oraz w różnych warunkach terenu.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Mam świetny pomysł! Udział w targach branżowych. Możesz zdecydować się na hostessy i promotorów, którzy m.in. będą rozdawać swoje ulotki. Jeśli się zainteresuje...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...