Dobre zwyczaje sąsiedzkie a przepisy prawne dotyczące grillowania w mieście.

Dobre zwyczaje sąsiedzkie a przepisy prawne dotyczące grillowania w mieście.

Grillowanie to moda, która już na dobre zagościła w naszym kraju. Już w pierwszych dniach wiosny daje się zauważyć przygotowane ruszty i widok unoszącego się nad nim dymu. Grille rozstawiane są w różnych miejscach i warto wiedzieć gdzie mamy prawo go rozpalić, a gdzie nie. Czytaj dalej

Sąsiedztwo

Najbliższym otoczeniem, które może mieć obiekcje co do naszych zamiarów grillowania jest oczywiście sąsiedztwo. Najczęściej jednak nasi sąsiedzi nie będą mieli nic przeciwko o ile impreza nie potrwa przez całą noc, a jej odgłosy mogłyby zakłócić ich spokój. Wtedy mimo braku prawnego zakazu grillowania możemy zostać oskarżeni o zakłócanie ciszy nocnej, a nawet jeśli sąsiedzi nie wniosą żadnego zgłoszenia to pogorszymy wzajemne relacje.


Zakazy wzniecania ognia

W niektórych obszarach miejskich zakazane jest wzniecanie ognia, o czym informują odpowiednie znaki. Niestosowanie się do tego zakazu może skutkować otrzymaniem mandatu.

Grillowanie na balkonie

Teoretycznie nie ma zakazu rozpalania grilla na balkonie, jednak jeśli przeszkadza to sąsiadom z bloku należy tego zaprzestać, ponieważ w innym przypadku możemy rozpocząć konflikt, który może być początkiem poważnej waśni sąsiedzkiej. Możemy także zostać ukarani mandatem przez policję lub straż miejską. Oczywiście przysługuje nam prawo odmowy przyjęcia mandatu. W takiej sytuacji sprawa kierowana jest do sądu.
Jeśli planujemy takie grillowanie warto zapytać sąsiadów czy nie mają nic przeciwko temu. Musimy też pamiętać, że balkon nie jest dobrym miejscem na rozpalanie grilla ponieważ w jego sąsiedztwie znajdować się może sporo obiektów łatwopalnych, a dym może zanieczyścić okna nie tylko nasze, ale i sąsiadów.

Szczegółowe przepisy małych społeczności

Wyżej wspomniane problemy są na tyle powszechne, ze zostały ujęte na przykład w regulaminach wspólnot mieszkaniowych. Jeśli znajduje się tam punkt na temat zakazu grillowania to musimy go przestrzegać. Najczęściej zakazem objęte są balkony, tarasy lub ogródki w bliskiej odległości od zabudowań. Nad przestrzeganiem takiego regulaminu czuwa też straż miejska i policja.

Tereny zielone przynależne do osiedli

Tereny zielone w pobliżu osiedli także mogą posiadać punkty regulaminu określające zasady grillowania. Nawet jeśli nie zabraniają samego grillowania to warto dodatkowo zwrócić uwagę na takie punkty jak zakłócanie spokoju czy śmiecenie, które na pewno jest ujęte w takim regulaminie. Jeśli jednak na obszarze takich terenów nie wyznaczono konkretnego miejsca na takie działania możemy narazić się na mandat otrzymany między innymi na podstawie rozniecania ognia w miejscach do tego nie przystosowanych. Możemy też popaść w konflikt z okolicznymi mieszkańcami. Szczegółowe regulaminy mogą wprowadzać zakaz używania konkretnych typów urządzeń (węglowych, gazowych lub elektrycznych).

 

Czytaj również: Status członka spółdzielni mieszkaniowej



Parki

Podobna sytuacja jak wyżej występuje na terenie parków, których regulamin dopuszcza lub zabrania grillowania. Wiele parków posiada jednak specjalne strefy, w których grillowanie jest dozwolone i na ich obszarze możemy bez obawy o konsekwencje prawne piknikować. 

Lasy

Obszary leśne są szczególnie narażone na pożary, dlatego na terenie większości z nich najlepiej powstrzymać się od grillowania. Niektóre lasy są własnością prywatną i to ich właściciel musi wydać zgodę na urządzenie grillowania. Oczywiście na terenie niektórych lasów są wyznaczone miejsca przystosowane do takich celów, ale ich znalezienie wiąże się z niemałym trudem.

Istnieje przepis zabraniający rozpalania ognia na śródleśnych polanach oraz w odległości 100 metrów od granicy lasu. W celu znalezienia przystosowanych do grillowania miejsc na obszarach leśnych warto zasięgnąć rady w nadleśnictwie.

Ogródki działkowe

Obszar ogródków działkowych nie narzuca ograniczeń dotyczących samego grillowania. Właściciel działki może bez obaw rozpocząć pieczenie kiedy tylko chce. Należy jednak pamiętać o niepisanych zasadach kulturalnego zachowania wobec właścicieli sąsiednich działek. Jeśli sąsiad zgłosi na przykład zakłócanie porządku przedstawiciel policji lub straży miejskiej ma obowiązek to sprawdzić.


Czytaj również: Jakie są przepisy prawne dotyczące pszczół na posesji?


Źródło: budnet.pl
Autor: Mateusz Burzyński

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • No co zwrócić uwagę kupując mieszkanie? Liczba postów: 33 Grupa: Prawo Jeśli ktoś z Was szuka rzetelnej i profesjonalnej agencji nieruchomości, to serdecznie polecam Kenig (agencja nieruchomości bielsko-biała). Miałam okazję współp...
  • Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 328 Grupa: Prawo
  • profesjonalne biuro rachunkowe Liczba postów: 99 Grupa: Przepisy pr... A wtedy też dla takiego biura rachunkowego czy jakiejkolwiek firmy realizującej usługi księgowe, niezbędne jest ubezpieczenie OC zawodowe. Przykład jest na ubez...
  • kupno mieszkania Liczba postów: 821 Grupa: Nieruchomoś... W moim odczuciu, Osiedle Aleksandria to propozycja dla tych, którzy chcą żyć w komfortowych warunkach i cenią sobie dobrą lokalizację. Jeśli jesteś zainteresowa...
  • Pośrednik nieruchomości Liczba postów: 58 Grupa: Pośrednik/Z... Jeśli zastanawiasz się nad kupnem lub wynajmem nieruchomości, to warto odwiedzić stronę https://horyzontnieruchomosci.pl/ Znajdziesz tam oferty, które mogą speł...

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19416 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 268

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >