Dobrze urządzona sypialnia zapewni wypoczynek i regenerację podczas snu
Sypialnia to najbardziej intymne pomieszczenie w całym domu. Jej wystrój ma sprzyjać wypoczynkowi, a meble i wyposażenie zapewniać relaks i regenerację. Jak zatem urządzić sypialnię, która stanie się naszą oazą odpoczynku? Podpowiadamy!
Czytaj dalej
Sypialnia to miejsce, które już od progu powinno zachęcać nas do odpoczynku. To w jakim stylu ją urządzimy, zależy tylko i wyłącznie od naszych osobistych preferencji. Kameralny, sprzyjający wypoczynkowi nastrój zbuduje odpowiednia kolorystyka, dobór materiałów wykończeniowych oraz oświetlenie i dodatki. Wyciszeniu sprzyjają chłodne barwy, jak zielenie i odcienie niebieskiego oraz te o neutralnym charakterze, jak biele, beże czy szarości. Z kolei ciepłe, zdecydowane kolory działają pobudzająco. Dodają energii do działania i potrafią już od samego rana wprawić nas w dobry nastrój. Mile więc są widziane także w sypialni, trzeba je jednak dawkować z umiarem. Głównym kryterium wyboru odpowiedniego koloru jest jednak zazwyczaj jego ponadczasowość, elegancja i spokój.
Fot. Senpo projekt Hamilton Home Concept
Dla zbudowania sprzyjającego odpoczynkowi klimatu w sypialni równie istotne jest odpowiednie oświetlenie. Pełni ono zróżnicowane funkcje w tym wnętrzu, powinniśmy już na początku zaplanować kilka jego źródeł. Umiescowione centralnie lampa oraz dodatkowe lampki nocne to zdecydowanie za mało, by uzyskać oczekiwane efekty.
By wydobyć urok pomieszczenia, ważnym elementem jest światło. Wyznaczenie kilku punktów świetlnych, o cieplej, niezbyt mocnej barwie sprawi, że sypialnia nocą, nabierze zgoła innego charakteru niż za dnia. Punkty te, powinny znaleźć się przy łóżku, po jednym na każdą z jego stron, oświetlenie centralne najlepiej o dwóch poziomach działania oraz co najmniej jeden punkt świetlny usytuowany po przeciwnej stronie łóżka, np.: kącik kawowy czy do czytania książek – mówi Łukasz Domagała ze sklepu Dr Materac w katowickim Home Concept Design Park.
Fot. Senpo, Magnolia z guzikami, Home Concept
Twoje łóżko
Choć odpowiedni nastrój i atmosfera w sypialni pełnią ważną rolę w procesie regeneracji, to najważniejszym elementem wyposażenia tego pomieszczenia pozostają meble. Szafy garderobiane, bieliźniarki, toaletki i szafki nocne, a przede wszystkim łóżko. To ostatnie stanowi o funkcji pomieszczenia, ale też jest jego największym gabarytowo elementem. Dlatego szukając odpowiedniego modelu, powinniśmy się kierować nie tylko walorami estetycznymi mebla, ale też jego funkcjonalnością.
Często klienci przy wyborze łóżka kierują się tylko wyglądem. Eksperci w salonie meblowym dobiorą łóżko, które będzie pasowało wizualnie do sypialni, ale także zadbają o odpowiedni stelaż czy zaproponują dodatkowe miejsce do przechowywania. Często są to elementy, których nie bierze się pod uwagę, a w rzeczywistości mają one znaczący wpływ na komfort użytkowania łóżka – wyjaśnia Wioleta Kmieć, Marketing Specialist w DlaSpania.pl w warszawskim Home Concept Galeria Wnętrz.
Fot. Mania Spania, panele z listwami Home Concept
Czytaj również: TOP 5 sposobów na lepszy sen
Ważne są także rozmiary i odpowiednie umiejscowienie w pomieszczeniu tego najważniejszego mebla. Tak, by z każdej strony zapewnić wygodny dostęp. I choć optymalnym rozmiarem dla dwóch osób, który zapewni swobodny odpoczynek i głęboki sen, będzie 180x200 cm, to nie każdy może sobie na tak duże łóżko pozwolić. Rozwiązaniem mogą więc być modele z możliwością personalizacji, które można dopasować wymiarem do wielkości pomieszczenia nawet co do centymetra.
Obecnie klienci szukają rozwiązań dedykowanych pod ich potrzeby. Popularnością cieszą się modele łóżek, które można zmieniać i dostosowywać do osobistych preferencji – dodaje specjalista z DlaSpania.pl.
Materac bez ziarnka grochu
Nie ma łóżka bez materaca. To on gwarantuje najwyższą jakość snu. Na rynku odnajdziemy wiele modeli zapewniających skuteczną regenerację. Jednak kluczowym jest dobranie jednego z nich pod okiem wyspecjalizowanego doradcy, który po krótkim wywiadzie, pomoże wybrać odpowiednią konstrukcję do sylwetki. Każdy z produktów dostępnych na rynku dedykowany jest bowiem dla innej budowy ciała. Poza tym materac powinien nas dobrze podpierać, nie powodować wad postaw czy mikronapięć mięśni. Ważny jest dlatego materiał, z którego jest wykonany.
Fot. Dr Materac, łóżko kontynentalne, Home Concept
Piany termoaktywne stosowane w materacach pozwalają na swobodny przepływ krwi w organizmie. Materace lateksowe są odporne na duży nacisk, przez co osoby cięższe łatwiej się na nich odnajdą. Klasyczna konstrukcja to materac zbudowany na sprężynach kieszeniowych. Ich niezależna praca pozwala dobrze podeprzeć ciało oraz pomóc przy odwracaniu się z boku na bok – tłumaczy Łukasz Domagała z Dr Materac.
Nie każdy też wie, że możemy znaleźć produkty pozwalające na szybsze ukrwienie krążków międzykręgowych oraz mięśni! Powstały materace dla osób, które mają problem z potliwością, dlatego pierwsze ich warstwy posiadają odpowiednie piany pozwalające na szybką cyrkulację powietrza, co pozwala na odprowadzenie nadmiaru wilgoci oraz niweluje nieprzyjemne zapachy.
Dla tych, co nie lubią przegrzewać się podczas snu, posiadamy produkty pozwalające ochłodzić nasze ciało – dodaje ekspert.
Fot. Senpo, Home Concept
Ukochana kołdra, prywatna poduszka
Równie ważny, co wybór dopasowanego do indywidualnych potrzeb materaca, jest dobór poduszki do spania. Brak odpowiedniego podparcia dla głowy może być przyczyną występowania świszczącego oddechu, chrapania, a nawet bezdechu! By uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych, należy dopasować poduszkę do pozycji, jaką przyjmuje nasze ciało podczas snu. Ważne, by zapewniła ona odpowiednie podparcie dla głowy i karku, które gwarantując perfekcyjne podparcie dla szyi i kręgosłupa, wspomaga też zdrowy i komfortowy sen.
Fot. Dr. Materac
To, na czym nam zależy, to neutralna pozycja głowy. Warto wybrać poduszkę, która zapewni optymalne podparcie dla kręgosłupa szyjnego w pozycji, w której najczęściej śpimy. Osoby wypoczywające w nocy na plecach potrzebują poduszki o średniej wysokości – około 7-8 centymetrów i średniej twardości. Dla „śpiących na brzuchu” dobrą propozycją jest poduszka, której kształt ułatwia oddychanie. Wielkie i wysokie (10 centymetrów) poduchy powinny ułożyć na swoim łóżku osoby, które śpią na boku. Najtrudniejsze zadanie czeka zaś tych, którzy w nocy często zmieniają pozycję: przekręcają się z boku na bok lub zasypiają na plecach, a budzą się na brzuchu. Jaka poduszka pomoże im uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych? Model elastyczny, wypełniony pianką i dzięki temu twardy. Osoby śpiące niespokojnie powinny unikać dużych, miękkich poduszek. Mogą za to spróbować jaśków wykonanych z naturalnego puchu, który jest bardzo sprężysty i pozwala na odciążenie mięśni barków i karku podczas snu – radzi Sandra Kuczyńska, kierownik ds. projektów w sklepie Senpo w warszawskim Home Concept Galeria Wnętrz.
Cicho, ciszej, miękko
Ostatnim elementem sypialnianej układanki jest ściana za łóżkiem. Często pełni on rolę dekoracyjną, podkreślając styl i charakter aranżacji. Jednak nie zawsze jej wygląd idzie w parze z komfortem i bezpieczeństwem. Dlatego doskonałym wyborem będą panele tapicerowane, które z powodzeniem ozdobią całą ścianę za łóżkiem, stając się pierwszoplanowym elementem dekoracyjnym we wnętrzu. Pozwalają także na pełną personalizację wystroju pomieszczenia, podkreślając jego ciepły i przytulny charakter.
Panele tapicerowane w sypialni to doskonały pomysł na dekorację ściany za wezgłowiem łóżka. Z uwagi na fakt, że oferujemy panele w dowolnym kształcie, kolorze, z dodatkami w postaci listew lub bez, klienci sami mogą zaprojektować sobie swoją ścianę za łóżkiem. Jest ona głównym punktem sypialni, a przy tym nie jesteśmy w stanie zasłonić jej poduszkami, jak to często bywa przy łóżkach z niższym zagłówkiem – mówi Wiktor Morawski ze sklepu ManiaSpania.pl w katowickim Home Concept Design Park. - Panele tapicerowane w sypialni to również dobry sposób na ocieplenie jej wizerunku i charakteru. Tkanina zawsze dodaje wnętrzu przytulności i buduje kameralny nastrój – dodaje.
Fot. DlaSpania.pl, Home Concept
Czytaj również: Wiosenna sypialnia pełna kwiatów
Co więcej, walory estetyczne paneli tapicerowanych idą w parze z funkcjonalnymi. Mają one bowiem doskonałe właściwości akustyczne. W minimalistycznie urządzonych pomieszczeniach niwelują echo, zapewniając ciszę i spokój na co dzień. Nie możemy zapomnieć także o funkcji bezpieczeństwa i efekcie braku zimnej ściany. To szczególnie ważne w przypadku łóżek jednoosobowych, gdzie dłuższy jego bok przylega bezpośrednio do ściany. Panele tapicerowane chronią przed zimnem, a także, co ważne szczególnie w przypadku dzieci, przed uderzeniami.
Do warszawskiej Galerii Wnętrz Home Concept oraz katowickiego Home Concept Design Park zaprosiliśmy kilka firm, które specjalizują się w aranżacji i wyposażeniu przestrzeni sypialni. To naprawdę bogata oferta mebli, materacy, dodatków. W jednym miejscu można więc skompletować pełne wyposażenie tego najważniejszego pomieszczenia w domu - mówi Krzysztof Kołaszewski, inwestor Home Concept.
Warto skorzystać z porad ekspertów - z nimi stworzycie idealną sypialnię. Takie spotkanie to najlepsza recepta, by w przyszłości mieć dobre sny.
Fot. ManiaSpania.pl
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jak ułatwić sobie sprzątanie w domu, kiedy mamy zw... Liczba postów: 60 Grupa: Wnętrza W takim przypadku trzeba dbać zarówno o zwierzaki jak i dom. Jeśli chodzi o pupile, to wszystko co ważne znajdziecie na stronie hubun.pl. Ja sama tutaj: https:/...
- Meble tapicerowane Liczba postów: 194 Grupa: Najnowsze t... A jak chodzi o Krzesła z tkaniny szenilowej - to koniecznie sobie zobaczcie propozycje Mivi Home. Tam znajdziecie nie tylko coś stylowego, ale prze...
- Wieszaki na ręczniki Liczba postów: 15 Grupa: Najnowsze t... Ja tam specjalnie nie kombinuję. Wziąłem najzwyklejsze wieszaki z przyssawkami, bodaj 5 na jednym kiju. Jakiejś marki no-name, kompletnie nie pamiętam. To wszys...
- 5 przydatnych wskazówek na przedświąteczne porząd... Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza
- Czy niedrogie baterie łazienkowe mogą być dobrym w... Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza