Dokładać dodatkową warstwę czy wymieniać pokrycie?

Dokładać dodatkową warstwę czy wymieniać pokrycie?

Kiedy dach swoje lata świetności ma już za sobą i zaczynają pojawiać się kłopoty z właściwą termoizolacją oraz szczelnością, pojawia się pytanie - czy warto wymieniać całe pokrycie dachowe, czy może wystarczy dołożyć dodatkową warstwę pokrycia. Czytaj dalej

 

Superdekarz podpowiada, kiedy takie rozwiązanie jest możliwe, a kiedy lepiej go unikać.

 

Czytaj również: Jak prawidłowo wykonać obróbkę blacharską?

 

Kiedy dodatkowa warstwa pokrycia jest możliwa?

Możliwość montażu dodatkowej warstwy pokrycia dachu najczęściej dotyczy dachów płaskich krytych papą, pokryciem bez spoinowym (np. gumoasfalt, renobit), lub płynnymi foliami żywicznymi, ale takie rozwiązanie jest również możliwe na dachach stromych. Ma zastosowanie w przypadku montażu dachówek na dach kryty gontem bitumicznym. Warstwa gontu w takim przypadku stanowi dodatkową warstwę izolacji. Do gontu przybijane są łaty i kontrłaty zapewniające szczelinę wentylacyjną a na nich warstwa dachówek.

 

Czytaj również: Na co zwrócić uwagę, wybierając materiał do wykonania konstrukcji dachowych?


Kiedy warto, a kiedy takiego rozwiązania unikać?

W obu przypadkach to rozwiązanie jest zalecane tylko wtedy, kiedy mamy pewność, że warstwa ocieplenia oraz konstrukcja dachu są w dobrym stanie. Jeżeli nie mamy takiej pewności, zdecydowanie lepiej zdemontować pokrycia i zbudować dach od początku, zgodnie z nowymi technologiami. Układanie dodatkowej warstwy nie jest zalecane z dwóch powodów. Po pierwsze, każda dodatkowa warstwa dodatkowo dociąża konstrukcję i może się okazać, że na remontowanym dachu mamy od 8 czy 12 warstw papy, a to już znaczące obciążenie statyczne konstrukcji dachu i całego budynku. A po drugie,  w przypadku starych dachów kładziemy następną warstwę na nie do końca rozeznane podłoże – nie wiemy czy podłoże nie jest popękane, czy nie istnieją zagrożenia biologiczne takie jak pleśnie, grzyby, robaki, oraz czy między warstwami papy nie występują pęcherze wodne lub parowe – mówi Supedekarz Dariusz Nowicki.

 

 

Tylko zdjęcie pokrycia pozwoli na położenie dachu, który nie tylko będzie bezpieczny, ale również będzie dobrze spełniał takie funkcje jak paroizolacja czy wentylacja. Poza tym takie rozwiązanie pozwala na skorzystanie z nowoczesnych rozwiązań technologicznych np. na zamianę tradycyjnego ocieplenia międzykrokwiowego na płyty izolacyjne DIVODÄMM PRO (lub dodanie dodatkowej warstwy ocieplenia), lub użycie nowoczesnych membran dachowych – dodaje Superdekarz. Należy pamiętać, że wszelkie tego typu remonty najlepiej powierzyć wykwalifikowanej ekipie dekarskiej i przeprowadzać je w oparciu o opinię architekta, gdyż zmiana pokrycia może wiązać się z koniecznością obliczenia wytrzymałości konstrukcji, szczególnie jeżeli planujemy dołożenie kolejnej warstwy pokrycia na istniejący dach.

 

Źródło: Fama PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 344

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >