![Dom bez rachunków, zasilany energią słoneczną](https://www.budnet.pl/static/article_images/avatars/0_VAILLANT_system fotowoltaiczny auroPOWER.jpg)
Dom bez rachunków, zasilany energią słoneczną
Prądem wyprodukowanym za pomocą paneli fotowoltaicznych możesz zasilać wszystkie urządzenia elektryczne w domu, w tym również pompę ciepła. W ten sposób
ekologicznie i przy niemal zerowych kosztach – miesięczne koszty mogą wynieść jedynie 20 zł – ogrzejesz dom i podgrzejesz ciepłą wodę. Sprawdź, jak działają panele fotowoltaiczne i o czym pamiętać przed ich montażem.
Czytaj dalej
Panele fotowoltaiczne korzystają z odnawialnych źródeł energii – w tym przypadku promieni słonecznych. Jest to możliwe dzięki zjawisku fotowoltaicznemu, które polega na tym, że na złączu półprzewodników w ogniwach fotowoltaicznych powstaje siła elektromotoryczna. To ona sprawia, że dochodzi do konwersji energii słonecznej na prąd elektryczny.
Powstałą energię elektryczną można wykorzystać na bieżące zapotrzebowanie energetyczne budynku, a nadmiar przekazać do sieci i potem odebrać 80% jej wartości w ciągu 1 roku. Co ważne, panele fotowoltaiczne działają przez cały rok, nawet w pochmurne czy zimowe dni. Warto jednak pamiętać, że tym czasie wyprodukują mniej energii – stąd dobrym rozwiązaniem jest właśnie magazynowanie prądu w systemie upustów w okresach większego nasłonecznienia.
Czytaj również: Columbus Energy - fotowoltaika w najlepszym standardzie
O czym pamiętać przed montażem paneli fotowoltaicznych?
Aby system fotowoltaiczny działał poprawnie i przynosił największe korzyści właścicielowi budynku, musi zostać spełnionych kilka warunków. Przed zamontowaniem paneli:
-
określ roczne zużycie energii elektrycznej w Twoim domu. Standardowe zużycie w domu jednorodzinnym to średnio 3-6 tys. kWh rocznie. Jeśli planujesz zamontować pompę ciepła, to musisz doliczyć do zużycia dodatkowe kWh. Znając zapotrzebowanie energetyczne budynku, z łatwością możesz policzyć potrzebną moc instalacji fotowoltaicznej oraz liczbę modułów, które pozyskają tę energię.
-
oblicz, jaką powierzchnię dachu musisz wykorzystać, aby zamontować moduły.
-
sprawdź wytrzymałość konstrukcji budynku. Jeden moduł fotowoltaiczny może ważyć nawet 20 kg, a najprawdopodobniej na swoim budynku nie zamontujesz tylko jednego panelu. Upewnij się więc, czy Twój dach wytrzyma takie obciążenie.
-
sprawdź projekt dachu. Pod panele fotowoltaiczne najlepiej sprawdzi się dach dwuspadowy, jednospadowy lub płaski. Jeśli jesteś na etapie projektowania i budowania domu bez rachunków, zwróć uwagę na ten aspekt. Jeśli chcesz zamontować panele na już wybudowanym domu, zwróć uwagę na najlepszy kąt nachylenia i najlepszą dostępność paneli do światła.
Czytaj również: Jak działa mała fotowoltaica i w jakich sytuacjach zestaw solarny jest bardzo przydatny
Podczas montażu zadbaj o to, aby panele fotowoltaiczne miały bezpośredni dostęp do światła. Nie powinny zasłaniać ich drzewa lub inne budynki. Moduły zainstaluj na połaci dachu skierowanej na południe (największe nasłonecznienie), najlepiej pod kątem 20-45° – przy takim ułożeniu panele produkują energię przez większą część dnia.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- „Żółta” pianka pistoletowa „Okna i Drzwi” - nowość... Liczba postów: 10 Grupa: Budowa i re...
- Dekorator wnętrz Liczba postów: 156 Grupa: Firmy budow... Szukając sposobu na urządzenie swojego wnętrza, warto zwrócić uwagę na płyty fornirowane lakierowane. Są one nie tylko estetyczne, ale również praktyczne. Dzięk...
- Jak dobrać kolor okien, drzwi i bramy garażowej Liczba postów: 13 Grupa: Budowa i re... Drzwi stalowe to świetny wybór, ale jeśli chodzi o wnętrza, zdecydowanie polecam drzwi Asilo od Entra. Nowoczesne wykończenie, np. w antracycie, nadaje pomieszc...
- Od czego zaczynamy urządzanie mieszkania w stanie... Liczba postów: 11 Grupa: Budowa i re...
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 394 Grupa: Budowa i re... Akurat tak się składa, że w kwestii wyboru dobrej i solidnej bramy garażowej możemy pomóc, zajmujemy się tym na co dzień, zobaczcie na Hemos.pl w razie pytań je...