Dom dla rodziny wielopokoleniowej
Budowa domu to duże przedsięwzięcie. Warto więc się zastanowić już na etapie projektu, jakiej wielkości powinien być budynek i ile osób w nim zamieszka. Dowiedz się, jak wybrać dom dla rodziny wielopokoleniowej. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę podczas szukania projektu.
Czytaj dalej
Potrzeby domowników
Młodzi ludzie prowadzą inny tryb życia niż osoby w wieku średnim lub podeszłym. Jeśli planujesz zbudować dom, w którym oprócz Ciebie będą mieszkały dzieci, rodzice i dziadkowie, musisz wziąć pod uwagę ich potrzeby i oczekiwania. Trzydziesto- i czterdziestolatki to najczęściej osoby pracujące. Są aktywne i często spotykają się ze znajomymi. Seniorzy potrzebują natomiast spokoju i wyciszenia. Mieszkanie pod jednym dachem nie musi być jednak uciążliwe dla żadnej ze stron. Wystarczy znaleźć odpowiedni projekt domu. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na liczbę pięter. Ważny jest też jednak stan zdrowia domowników, rozkład pomieszczeń, udogodnienia dla osób starszych, a także parametry akustyczne budynku.
Dom piętrowy
Budynek z dwoma lub trzema kondygnacjami ma wiele zalet. Przede wszystkim to dobre rozwiązanie w przypadku małej działki, na której nie zmieści się duży dom parterowy. Kolejne piętra pozwalają uzyskać więcej powierzchni użytkowej. Każda kondygnacja może być wówczas przeznaczona dla innej części rodziny. Warto jednak wówczas zadbać o odpowiednią izolację akustyczną. Odgłosy z jednego piętra łatwo przenoszą się na inne. Sytuacja ta może być uciążliwa, gdy młodzi ludzie wstają rano do pracy, a starsi chcą jeszcze pospać. Dobrą izolację akustyczną zapewni odpowiedni strop. Strop drewniany łatwiej przenosi dźwięki niż strop żelbetowy. Warto też wziąć pod uwagę stan zdrowia domowników. Osoby, które mają problemy z chodzeniem, nie powinny mieszkać na piętrze. Codzienne wędrówki po schodach mogą się dla nich okazać trudne lub w ogóle niemożliwe.
Czytaj również: Taras wyposażony w kominek sprzyja relaksowi
Dom parterowy
Lepszym rozwiązaniem może się wówczas okazać dom parterowy. Pomieszczenia dla ludzi młodych można ulokować w innej części budynku niż pomieszczenia dla seniorów. Takie rozwiązanie jest również dobre pod względem akustycznym. Między pomieszczeniami w poziomie dźwięki słabiej się rozchodzą. Dom parterowy ma jednak również swoje wady. Na małej działce jego budowa jest w ogóle nieopłacalna. Na dużej koszt jego budowy również może się okazać większy niż koszt budowy domu piętrowego lub z poddaszem. Taki dom wymaga większych fundamentów, które pochłaniają znaczną część kosztów. Poza tym dom parterowy wymaga większej liczby korytarzy i przedpokoi, które zabierają powierzchnię użytkową. Dodatkowo koszt budowy domu parterowego zwiększa się poprzez konieczność doświetlenia poszczególnych pomieszczeń. Aby pokoje i korytarze miały dostęp do światła dziennego, niezbędne jest rozczłonkowanie bryły budynku. Może on być wówczas zbudowany na planie litery L, U lub T.
Komunikacja
To ważny aspekt dla domowników niezależnie od wieku. Małe dziecko potrzebuje stałej opieki rodziców. Warto więc zaplanować jego pokój w pobliżu sypialni. Nastolatki potrzebują z kolei więcej niezależności i prywatności. Pokój gimnazjalisty lub licealisty dobrze jest usytuować na piętrze lub dostosowanym poddaszu. Dziecko będzie miało poczucie intymności, a jednocześnie codzienne wchodzenie i schodzenie po schodach nie powinno sprawiać mu problemu. Pokoje osób starszych mogą być również usytuowane na piętrze, o ile pozwala na to ich stan zdrowia. Warto jednak wówczas zadbać o to, by mieli na swoim piętrze osobną łazienkę. Urządzenia sanitarne najlepiej umieścić w tym samym pionie. Koszt montażu będzie niższy niż w sytuacji, gdy łazienki i toalety znajdują się w różnych częściach domu.
Osoby niepełnosprawne
Nawet jeśli aktualnie wszyscy domownicy są w pełni sił, należy pamiętać, że osoby w podeszłym wieku mogą w przyszłości potrzebować wózka inwalidzkiego. Dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych jest już z kolei absolutnie niezbędne w przypadku przewlekłej lub stałej choroby, która uniemożliwia któremuś z domowników poruszanie się o własnych siłach. Szerokość korytarzy i drzwi powinna być tak dobrana, by osoba na wózku mogła swobodnie się dostać do dowolnego pomieszczenia w domu. Budynek powinien mieć jak najmniej progów, które utrudniają komunikację. Warto również odpowiednio rozmieścić meble. Osoby w pełni sił często nie zwracają uwagi na usytuowanie łóżek, szaf i stolików, ponieważ ich omijanie nie stanowi dla nich problemu. Dla osoby na wózku zbyt mała odległość między stołem i ścianą może się jednak okazać przeszkodą nie do pokonania.
Podpiwniczenie
Prawie w każdym domu znajdują się pomieszczenia, w których domownicy mogą realizować swoje pasje. Warto pomyśleć o ich zainteresowaniach już na etapie projektu. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas dom z poddaszem lub podpiwniczeniem. W piwnicy można zorganizować warsztat, salę bilardowa lub ciemnię fotograficzną. Budowa piwnicy łączy się jednak z dodatkowymi kosztami i jest bardziej opłacalna w przypadku małego domu piętrowego. W dużym domu parterowym koszty budowy piwnicy mogą być dużo wyższe, ponieważ obejmą większą ilość materiałów. Wybierając projekt domu z podpiwniczeniem warto też wziąć pod uwagę charakter działki. Lepiej nie decydować się na to rozwiązanie w przypadku działki położonej na zboczu. Spływające opady atmosferyczne mogą wówczas zalewać piwnicę. Zagrożeniem może być też wysoki poziom wód gruntowych. Jeśli chcesz się upewnić, jaki rodzaj gruntu znajduje się na Twojej działce, przeprowadź badanie geotechniczne. Jego wykonanie nie jest obowiązkowe, ale daje pewność, że budowa piwnicy to przedsięwzięcie bezpieczne i opłacalne.
Jak wybrać projekt domu?
Na rynku dostępne są bardzo różne projekty domów. Przede wszystkim zwróć uwagę na powierzchnię użytkową budynku. Dom dla rodziny 4-5 osobowej może mieć powierzchnię od 120 do 160 m2. Jeśli jednak rodzina liczy 6 i więcej osób, wówczas warto zdecydować się na dom o powierzchni co najmniej 160 m2. Pamiętaj też o liczbie pięter. Budowa domu z dwoma lub trzema kondygnacjami jest zwykle tańsza niż domu parterowego. Zwróć również uwagę na liczbę pokoi i łazienek. Zastanów się nad potrzebami poszczególnych domowników. Dom o powierzchni 220 m2 zapewnia sporo przestrzeni życiowej, ale jeśli ma tylko 3 pokoje, mieszkanie wielu osób pod jednym dachem może się okazać kłopotliwe.
Zobacz projekty domów o powierzchni powyżej 160 m2:
http://www.dobredomy.pl/projekty/projekty-ponad-160-mkw/
Poznaj projekt domu Merkury dla 4-6 osobowej rodziny:
http://www.dobredomy.pl/projekt/merkury/
„Dobre Domy Flak & Abramowicz” Sp. z o.o. Spółka komandytowa to autorska pracownia projektowa z siedzibą we Wrocławiu. Spółka istnieje na rynku od 2003 roku, a jej zespół tworzą doświadczeni architekci. Pracownia współpracuje zarówno z klientami indywidualnymi, jak i deweloperami. Jej oferta obejmuje ponad 400 gotowych projektów. Firma oferuje również bezpłatne konsultacje z architektami pod numerem 71 352 04 4071 352 04 40 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00.
Źródło: dobredomy.pl / budnet.pl