Dom energooszczędny – co to oznacza w praktyce?

Dom energooszczędny – co to oznacza w praktyce?

Budownictwo energooszczędne to bez wątpienia termin kontrowersyjny. Jedni zachwalają te rozwiązania, ochoczo korzystając z państwowych i unijnych dofinansowań, inni zaś widzą w tym oszustwo i niepotrzebne inwestycje, które ani trochę nie są w stanie podnieść komfortu życia, nie mówiąc już o obniżeniu rachunków. Nie zmienia to jednak faktu, że możliwości na obniżenie rachunków za gaz i ogrzewanie ciepłej wody jest coraz więcej. Czytaj dalej

 

Już teraz ok. 30% nowo powstałych domów korzysta z rozwiązań energooszczędnych, a procent ten z każdym rokiem wzrasta (w 2009 r. statystyki wskazywały na 20%). Bez względu na to, czy jesteśmy zwolennikami rozwiązań energooszczędnych i pasywnych, czy też nie, Unia Europejska wprowadza dyrektywy, zgodnie z którymi już za kilka lat, a dokładnie od 2020 r., każdy nowo powstający budynek będzie musiał spełniać określone normy energooszczędne. Nie znaczy to jednak, że już teraz nie warto pomyśleć o energooszczędnych rozwiązaniach. Najłatwiej mają osoby, które dopiero rozglądają się za projektem – bo okazuje się, że już kształt domu może wpłynąć na poziom ciepła. Ta specyficzna architektura nie uchodzi za zbyt atrakcyjną – muszą to być zwarte, proste bryły, pozbawione takich elementów, jak balkon, taras czy ganek, z najlepiej niskim, jedynie lekko nachylonym dachem. Jednak faktycznie przynosi spore rezultaty. Oczywiście nie oznacza to, że inne domy nie mają prawa być energooszczędne.

 

Co daje nam dom energooszczędny

Jak sama nazwa wskazuje, energooszczędny pozwala obniżyć koszty utrzymania, ale bez wpływu na komfort mieszkania. W praktyce oznacza to, że korzystamy z mniejszej ilości energii pochodzącej od źródeł nieodnawialnych, zwłaszcza związanych z ogrzewaniem domu i wody użytkowej. Nie chodzi tu o to, że będziemy wsypywać mniej węgla do pieca i marznąć. Ciepło okaże się takie samo, jeśli nie wyższe. Mówiąc o zaletach rozwiązań energooszczędnych, nie można pominąć kwestii wygody – proces ogrzewania dzieje się praktycznie bez udziału człowieka i nie trzeba się martwić, że zabraknie nam źródła tego ciepła.

 

Czytaj również: Efektywność energetyczna w gminach

 

 

Sposoby na energooszczędne ogrzewanie

Metod na darmowe ciepło w domu jest wiele, dzięki czemu można dobrać takie rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w danych warunkach, w tym finansowych. Chyba za najgłośniejsze można uznać kolektory słoneczne, które montuje się np. na dachach lub przed budynkiem. Wyłapują one promienie słoneczne – także zimą – by za pomocą tak pozyskanego ciepła ogrzewać wodę, zarówno tę bieżącą, jak i krążącą w instalacji C.O. Kolektory słoneczne sprawdzają się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w blokach.

 

By pozyskać ciepło, można korzystać także z pomp ciepła, które mogą być wodne, powietrzne bądź gruntowe. W zależności od rodzaju i zgodnie z terminologią pobierają one ciepło z – kolejno – wody gruntowej i głębinowej, powietrza bądź gruntu. I choć może wydawać się to niemożliwe, potrafią skutecznie ogrzać budynek nawet zimą. Można traktować taką pompę jako jedyne lub jako alternatywne źródło ciepła.

 

O kolektorach słonecznych i pompach ciepła słyszał prawie każdy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że i odpowiednia wentylacja może mieć wpływ na obniżenie zapotrzebowania na ciepło w domu. Wystarczy zamontować wentylację z rekuperacją. Dzięki temu systemowi ma miejsce nie tylko sprawna wymiana starego powietrza na świeże, ale i odzyskiwanie ciepła z odprowadzanego powietrza, które wraca do mieszkania wraz z tym przychodzącym z zewnątrz.

 

Czytaj również: Innowacyjne rozwiązania dla budynków energooszczędnych

 

Metod na niższe rachunki za ogrzewanie budynku i ciepłą wodę nie brakuje. Warto w nie inwestować, bo wraz z oszczędnościami idzie w parze komfort oraz dbałość o to, co nas otacza, czyli o środowisko naturalne.

 

Materiał powstał przy współpracy ze sklepem eko-sowa.pl.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: eko-sowa / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19370 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 177

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >