Dom murowany czy szkieletowy?
Decydując się na własny dom, stajemy przed dylematem, jaką technologię wybrać? Tradycyjny dom murowany na mocnych fundamentach czy lekką konstrukcję na cieńszych tym samym tańszych fundamentach?
Czytaj dalej
Aby wybór technologii, w jakiej będziemy budować nasz domu był łatwiejszy, warto przeanalizować: czas w jakim uda się postawić budynek, dostęp do materiałów budowlanych, koszt instalacji w danej technologii oraz techniczne możliwości późniejszej rozbudowy.
Jednym z ważniejszych czynników jest czas budowy. Niektórzy chcą bardzo szybko cieszyć się własnymi ścianami i jak najszybciej zamieszkać w swoim gniazdku. Technologia tradycyjna - murowana wymaga tego czasu dużo więcej niż technologia szkieletowa. Wskazane jest, aby dom murowany przesezonował, tzn żeby przed ostatecznym wykończeniem, woda z użytych materiałów budowlanych mogła swobodnie odparować. Dlatego wskazane jest, aby budynek postawić nieużytkowany przez kilka miesięcy.
Czas budowy domu szkieletowego w porównaniu z domem murowanym jest ekspresowy. W stanie deweloperskim taki dom może powstać w ciągu 2-4 miesięcy. Dodatkowe 2 miesiące to wykończenie tzw pod klucz. Bez wątpienia jest to technika dla osób, które nie mają czasu na sezonowanie budynku lub mają inne powody, dla których własny dom musi powstać bardzo szybko.
Czytaj również: Piękno w prostej formie
Ściany w domu o konstrukcji szkieletowej łączy się na sucho bez użycia wody, zaprawy ani innych materiałów, które zawierają w sobie wodę.Dzięki możliwości budowy „na sucho”, budowanie możliwe jest o każdej porze roku i nie ma konieczności wstrzymywania budowy ze względu na warunki atmosferyczne. Najważniejszym argumentem, który przemawia za tym, aby dom drewniany postawić bardzo szybko jest to, że niezabezpieczone drewno może się zniszczyć.
Plusem budowanie metoda tradycyjną jest możliwość rozłożenia budowy na etapy tym samym rozkłada się koszt. Możliwe jest zabezpieczenie danego stanu i dokończenie go np. po zimie.
Dużą zaletą metody szkieletowej jest to, iż nie musimy magazynować piasku, żwiru, cegły, co pozostawia teren czystym i nie wymaga sprzątania po zakończonej budowie.
Konstrukcja domu szkieletowego jest lżejsza od tradycyjnych pustaków, dlatego wywiera mniejszy nacisk na podłoże co za tym idzie, fundament może być mniejszy i tańszy niż fundament zaprojektowany w domu tradycyjnym.
W Polsce najbardziej popularna jest metoda tradycyjna, dlatego w tej technologii specjalizuje się większość firm na rynku. Dużo mniej jest firm, które zajmują się stawianiem budynków szkieletowych. Technologia ta nie daje nam większych możliwości na oszczędności. Drewno musi być suche, wolne od wad, warstwy muszą być wykonane bardzo starannie, co daje gwarancję odpowiedniej izolacyjności, a łączenia muszą zapewniać stabilność konstrukcji.
Czytaj również: Montaż stolarki budowlanej
Domy szkieletowe posiadają dużą zdolność akumulacji ciepła, co jest zarazem wadą i zaletą. Wnętrze szybko się wychładza, kiedy pozostawimy je na pare dni w chłodne dnia jednak równie szybko może się nagrzać, natomiast domy murowane nagrzewają się znacznie wolnej jednak dłużej utrzymują ciepło wewnątrz budynku. W upalne dni w domu dom z cegły utrzymuje dłużej przyjemny chłód a w domu szkieletowym temperatura będzie wynosić 2-3 st. C mniej niż na zewnątrz.
Domy wybudowane w obu technologiach należy zabezpieczyć przed fałdami akustycznymi z zewnątrz. Przy metodzie tradycyjnej można zastosować materiały o dużej gęstości, które same w sobie są dobrymi izolatorami. Budując metodą szkieletową koniecznie będzie trzeba zrobić izolację. W takim budynku szczególne znaczenie ma również wyeliminowanie dźwięków, które powstają przy codziennym użytkowaniu budynku przez mieszkańców. Mówimy to o dźwiękach podczas chodzenia, kiedy przesuwamy meble, kiedy spadnie coś na podłogę. W wytłumieniu tych nieuniknionych zdarzeń może zapobiec zastosowanie pod legary podkładki amortyzującej uderzenia.
W budynkach budowanych metodą tradycyjną, pomieszczenia są wentylowane grawitacyjnie. Najczęściej komin jest zbudowany jest z gotowych pustaków, które układa się jeden na drugim, następnie podłącza nie do każdego przewodu osobne pomieszczenie. Wlot osłania się kratką.
W domach szkieletowych pomieszczenia są wentylowane za pomocą wentylacji mechanicznej, co jest trochę droższym rozwiązaniem. Odnośnie ogrzewania, to w domach tradycyjnych najczęściej stosuje się ogrzewanie nadmuchowe, które sprawia, że pomieszczenia osiągają taką samą temperaturę.
Przy wykonywaniu instalacji elektrycznej w domu szkieletowym ważne jest, aby zabezpieczyć miejsca, które mogą być niebezpieczne dla użytkowników, które mogą wywołać np. pożar. O izolacji ogniochronnej należy pamiętać stawiając komin. Musi być wentylowany i wykonany z materiałów ognioodpornych, np. bloczków keramzytowych. Obudowa kominka też musi być wykonana z najlepszych, spełniających normy materiałów niepalnych.
Dzięki modułowym elementom ścian, rozbudowa domu szkieletowego jest bardziej prosta niż w metodzie tradycyjnej.
Budując dom tradycyjny możemy zaoszczędzić, stosując chociaż częściowo materiały pochodzące z rozbiórki. Również to, że na rynku jest wielu producentów, którzy wytwarzają materiały najbardziej popularne, wpływa na ceny i daje nam to możliwość wyszukania najtańszych materiałów. Dzięki dużej konkurencji, możemy negocjować przy wyborze wykonawcy. Chociaż tu nie zawsze jakość idzie w parze z ceną. Wykonawcę trzeba wybrać bardzo starannie.
Przy domu szkieletowym możemy zapomnieć o tanich materiałach i niedoświadczonych (tańszych) fachowcach. Taki dom musi być wykonany solidnie i nie ma tu miejsca na pomyłki, niedociągnięcia i prowizorki. Dobrej jakości dom szkieletowy wycenia się na ok. 2.500 zł/ m2. Drogi w tej technologii jest także system grzewczy i wentylacyjny. Zastosowanie rekuperatora, który jest bardzo modny, również podwyższy koszt całościowy. Tańsze na pewno będą fundamenty.
Z praktyki wiadomo, że domy szkieletowe są mniej trwałe od domów murowanych, mimo iż minimalna trwałość budynków szkieletowych wynosi 50 lat.
Autor artykułu:
ów. |
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Budowa domu to najlepsza inwestycja Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Planujesz remont lub kupno nieruchomości? Współpraca z rzeczoznawcą budowlanym pozwoli uniknąć kosztownych niespodzianek. Fachowa ocena stanu technicznego budyn...
- Budowa domu jednorodzinnego Liczba postów: 349 Grupa: Firmy budow... Hej! Szukam sklepu online, gdzie mogę kupić wiertarki magnetyczne akumulatorowe https://wkretarka.com.pl/99-wiertarki-ma gnetyczne/. Potrzebuję narzędzia do prec...
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
Ostatnio na forum
- Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
- Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
jeżeli stoimy przed wyborem czy dom murowany czy szkieletowy to najlepiej podjąć samemu polecam market chemko bo mają na miejscu mieszalnię farb i tynków mają duży wybór artykułów budowlanych chemii budowlanej lakierobejcy podstawek doniczek żarówek obrusów ściereczek siekierek mopów zlewów luster podświetlanych i wiele innych artykułów mają miłą i fachową obsługę miejscowy transport i stronę www.chemko.com.pl www.chemko.pl