Dom uszyty na miarę

Dom uszyty na miarę

Na każdym kroku spotykamy się z określeniem, że coś jest ergonomiczne: kształt, konstrukcja, design. Ergonomiczny powinien być także dom. Dowiedz się, co to oznacza i jak to osiągnąć. Czytaj dalej

 

Ergonomiczny dom to przestrzeń przede wszystkim przyjazna człowiekowi – taka, w której urządzenia, meble, przedmioty codziennego użytku są dostosowane do cech i upodobań mieszkańca. By wygodnie mieszkać, trzeba zastosować zasady ergonomii tak w sypialni, jak i łazience oraz kuchni. Czym się charakteryzuje ergonomiczne urządzanie domu?

 

 

Czytaj również: Feng Shui w kuchni


Dopasowanie do potrzeb


Chcąc urządzić pomieszczenia zgodnie z zasadami ergonomii, trzeba wiedzieć, na jakie potrzeby mają odpowiadać. Warto wcześniej zastanowić się nad swoim gustem, preferowanymi rozwiązaniami. Dopiero wtedy można wybrać narzędzia, które posłużą do spełnienia wymagań w kwestiach wygody, funkcjonalności i formy.


W pierwszej kolejności warto zadbać o komfort poruszania się po mieszkaniu. Istotną kwestią jest umiejętne pozbycie się elementów utrudniających ruch. Drzwi przesuwne znakomicie zastępują modele klasycznie uchylane – są świetnym rozwiązaniem w przypadku ciasnych korytarzy lub między kuchnią i salonem – mówi Rafał Osiński, architekt i ekspert ds. okuć budowlanych w firmie Häfele.


Jeśli zastąpienie drzwi klasycznych nie jest możliwe, warto zrobić coś, by zwiększyć wygodę ich otwierania. Kluczem do sukcesu są wygodne, mocne klamki i zawiasy wspomagające otwieranie i zamykanie drzwi.


Przepis na sukces


Przestrzeń w kuchni wymaga maksymalnej funkcjonalności – powinna zostać zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach. Przygotowywanie produktów, gotowanie, zmywanie, przechowywanie żywności – tutaj nie można sobie pozwolić na nieefektywne wykorzystanie przestrzeni. Szczególnie dlatego, że często trzeba mierzyć się z koniecznością zagospodarowania małej powierzchni – jak w przypadku


 

Czytaj również: Blaty z dekorami betonowymi – z czym je łączyć w projektach wnętrz?



charakterystycznej dla aneksów zabudowy jednorzędowej. Zupełnie inaczej zagospodarujemy kuchnię w kształcie litery G, które występują w rozbudowanych kuchniach. Niezależnie od wybranego układu, urządźmy kuchnię tak, by wszystko było pod ręką. Będziemy w niej wykonywać wiele zadań jednocześnie, a przy tym korzystać z masy przyborów, urządzeń i produktów.
By oszczędzić sobie nerwowych poszukiwań, najlepiej zaplanować szafki na garnki, naczynia i akcesoria kuchenne w bliskim sąsiedztwie kuchenki, a w dalszych częściach kuchni zorganizować miejsce na zastawę lub żywność. Jako że zapasów (tak sprzętu, jak i żywności) w kuchni nigdy za wiele, nie zapominajmy o zagospodarowaniu kątów pomieszczenia.


- W tych, na pozór, trudno dostępnych miejscach świetnie sprawdzają się półki wysuwne, które zapewnią swobodny dostęp i optymalne wykorzystanie przestrzeni – mówi Jakub Malinowski, specjalista ds. okuć meblowych i ekspert bloga wnętrzarskiego Domokrajca.


Ekspert dodaje, że w przypadku kuchni z wyspą na zwiększenie wygody wpływa zastosowanie drzwi przesuwnych (więcej miejsca między zabudową a wyspą), a także rozwiązania w stylu wysuwanych blatów, które powiększają przestrzeń roboczą w zależności od potrzeb.

 


Świet(l)ne rozwiązania


Domowa ergonomia wyraża się nie tylko w swobodzie ruchu. To też światło – pomagające w codziennym funkcjonowaniu i pełniące funkcje ozdobne. Wybierając odpowiednie oświetlenie zyskujemy m.in. komfort sięgania po przedmioty – stosując modne i wygodne taśmy lub oprawy LED. Dzięki nim problemem przestaje być szukanie czegoś po omacku. Instalacja ich za meblami lub podwieszanym sufitem sprawia, że intymne przestrzenie jakimi są łazienka i sypialnia, zyskują pod względem klimatu i wystroju. Światło warto zainstalować także w garderobie, gdzie powinien pojawić się również pantograf, opuszczany ręcznie lub elektrycznie stanowi świetne rozwiązanie problemu sięgania do wysokich wieszaków oraz przechowywania sukienek i koszul.

 


Jak uzyskać wygodę w łazience? Najpotrzebniejsze kosmetyki i środki czystości lokujemy w szafkach blisko umywalki. Dzięki temu szybka poranna toaleta przebiegnie bez irytacji i zbędnych poszukiwań. W niższych partiach mebli można składować np. ręczniki, a w wyższych chemię, która powinna być trudno dostępna dla najmłodszych domowników. W łazience mamy do czynienia z wilgocią – trzeba więc wybrać odporne na nią okucia sanitarne. Wytrzymałość i łatwość utrzymania ich w czystości będą dodatkowymi atutami.


Na ergonomię w naszym domu wpływa wiele drobnych szczegółów. Zamierzony efekt pomoże osiągnąć znajomość podstawowych zasad planowania kuchni, łazienki i sypialni. Ergonomia ma w sobie wiele z indywidualizmu – by dom był przyjazną przestrzenią, musi być dopasowany do naszych własnych potrzeb.

Źródło: prexpert / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Przeprowadzka Liczba postów: 118 Grupa: Porady i op... Szukam sprawdzonej firmy do przeprowadzki z Niemiec do Polski. Znalazłam firmę TDU https://www.przeprowadzki-poznan-24.pl/, która według strony internetowej org...
  • Nowoczesna kuchnia. Liczba postów: 488 Grupa: Najnowsze t... Możecie sobie sprawdzić stronę, na której znajdziecie ofertę nowoczesnego sklepu internetowego z najróżniejszymi wyposażeniem dla gastronomii, w tym np. piec do...
  • Jak otworzyć zepsuty zamek w drzwiach? Liczba postów: 7 Grupa: Wnętrza
  • Stolik kawowy Liczba postów: 37 Grupa: Ciekawe pom... Stylowe wnętrze zaczyna się od dobrze dobranych mebli. W kategorii eleganckich stołów i ław przygotowanej przez Sweet Living https://sweetliving.pl/70-elegancki...
  • Meble metalowe do domu Liczba postów: 52 Grupa: Ciekawe pom... One need even wealthy Rudrapur residents are seeking to fulfill is for foreigner Rudrapur escort service, for sexual enjoyment. This is an extensive collection....

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19625 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 176

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >