Domowe sposoby na zaoszczędzenie energii

Domowe sposoby na zaoszczędzenie energii

Warto zastanowić się na tym, jak oszczędzić energię a co za tym idzie – pieniądze, bez większych nakładów, jedynie zmieniając nasze dotychczasowe nawyki. Nie tylko po to, żeby zaoszczędzić pieniądze ale po to, by pomóc środowisku i żeby energii starczyło dla kolejnych pokoleń. Czytaj dalej

Tak naprawdę nic łatwiejszego – wystarczy zmienić nasze domowe nawyki i po sprawie!

 

W większości polskich domów gotowanie ziemniaków, ryżu bądź kaszy na obiad to norma. Jak więc gotujemy? W garnku, na kuchence. Czy jest to oszczędne? Absolutnie nie. Jeśli zagotujemy wodę w elektrycznym czajniku, a następnie przelejemy do garnka zaoszczędzimy około 50% mniej prądu niż kuchenka.

Nie gotujmy ziemniaków, kaszy, ryżu do końca. Wyłączmy kuchenkę tuż przed końcem i zachowajmy energię już zgromadzoną, w ten sposób również zaoszczędzimy energię i w takim samym czasie nasze produkty będą ugotowane. Metoda ta zwana jest metodą resztkowania. Ta sama zasada obowiązuje przy piekarniku. Jeśli coś pieczemy, śmiało możemy wyłączyć piekarnik dużo wcześniej i nie otwierając go – wykorzystać ciepło i energię już zgromadzoną.

 

Jeśli chcemy ugotować 2 jajka nie gotujmy ich w największym , wypełnionym po brzegi wodą garnku, który jest w domu. Wystarczy najmniejszy garnek z niewielką ilością wody. Tym sposobem zaoszczędzimy i wodę i energię.

 

 

Czy wiedzieliśmy o tym, że czajnik elektryczny zużywa dużo mniej energii niż gotowanie wody na kuchence? Zdecydowanie tak. Bardzo często zapełniamy czajnik do pełna, nawet jeśli potrzebujemy szklankę wrzącej wody. Nie róbmy tego, bez potrzeby marnujemy energię i zagotowujemy cały czajnik zamiast wlać odpowiednią, potrzebną ilość wody. Zawsze gotujmy wodę z przykrywką, zaoszczędzimy w ten sposób 20% energii.

 

Skoro oszczędność energii to oszczędność oświetlenia. Wymieńmy więc zwykłe standardowe żarówki na żarówki LED, które są obecnie najbardziej oszczędnym źródłem światła. To prawda, że ich koszt jest zwykle wyższy niż koszt standardowych żarówek, ale żarówki LED starczą nam na dużo dłużej i potrafią zaoszczędzić naprawdę dużą ilość energii co również przełoży się na niższe rachunki za prąd.

 

Jeśli robimy pranie, postarajmy się aby pralka zapełniona była do pełna. Jeśli to możliwe a ubrania nie są bardzo zabrudzone, włączmy program oszczędnego prania. Jeśli używamy zmywarki, również starajmy się żeby zmywarka była po brzegi zapełniona brudnymi naczyniami. Nie włączajmy jej tylko po to, żeby umyć pięć brudnych talerzy.

 

Nasza lodówka również nie musi być ustawiona na maksymalnie najniższą temperaturę. Średnia temperatura w lodówce to 5-7 stopni. Jeśli ustawimy na więcej, pobór energii również się zwiększy. Jeśli lodówka będzie otwierana na krótki czas, utrzymana temperatura nie zwiększy się.

 

Jak więc widzimy jest wiele metod, które pozwolą nam na zaoszczędzenie energii. Pomożemy w ten sposób nie tylko sobie ale i środowisku, bez większego nakładu pracy czy pieniędzy. Jedyne czego potrzebujemy to chęci i zmian codziennych nawyków. Warto nad tym pomyśleć i już dzisiaj wcielić w nasze życie.

 

 

      Artykuł przygotowany przez
firmę Elektrix - Tania energia i gaz ziemny dla firm z całej Polski.

 


Źródło: Elektrix / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 216

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >