Domowy zielnik - przyprawy w ogródku
Każdy z nas marzy o warzywach czy przyprawach z własnego ogródka czy zielnika domowego. Świerza pietruszka czy też koperek niezwykle pobudza nasze zmysły, nadając nowego smaku przyrządzonej potrawie.
Czytaj dalej
Jak zaaranżować domowy zielnik?
Krok pierwszy:
Odpowiednie miejsce
Miejsce do wyboru zależy od nas, może to być parapet kuchenny, balkon albo taras, ważne by nasza roślinka będzie miała zapewnione ciepło jakie daje słońce oraz ochronę przed wiatrem. Warto również pamiętać, aby chronić zielnik przez zanieczyszczeniami oraz spalinami, szczególnie w mieście, gdzie roślina jest bardziej narażona na zewnętrzne czynniki.
Krok drugi:
Ważnym etapem jest również wybór donic oraz gleby.
Dobrym rozwiązaniem dla domowego zielnika jest donica, która ze względu na swoją praktyczność oraz wygląd posłuży nam idealnie . Oczywiście praktyczność donicy wynika z tego, że nasz zielnik z balkonu, tarasu możemy przenieść na parapet, aby uchronić rośliny przed mrozami. Donica również będzie stanowiła element ozdobny, dodając uroku. Częstym błędem przy kupowaniu donic, jest zła wielkość donicy w stosunku do wielkości korzeni. Pamiętajmy jednak, że każda roślina osiąga różną wielkość. Zatem wybierając donicę, upewnijmy się, że wielkość będzie odpowiadała wymaganiom rośliny.
Ziemia do uprawy zielnika, może być tak naprawdę zwykła. Jednak dla lepszego efektu najlepiej, aby była dobrze spulchniona oraz o dużej przepuszczalności. Oczywiście możemy zakupić taką ziemię w odpowiednim sklepie, jednakże sami też możemy ją przygotować. Często chcemy, aby nasz zielnik wyglądał pięknie, więc przyozdabiamy go różnymi sposobami. Unikamy jednak zakwaszenia ziemi, do czego może dojść przez korę, bądź torf.
Czytaj również: Hodujemy aromatyczne zioła w domu
Krok trzeci:
Zakup nasion oraz podlewanie
Nasiona oraz rozsadę, oczywiście możemy zakupić w każdym sklepie ogrodniczym czy bezpośrednio u samego ogrodnika. Zioła, które wyhodujemy z nasion są bardziej odporne i wytrzymałe na czynniki zewnętrze, niż roślina z rozsady, gdyż często takie rośliny są osłabione poprzez sztuczne pobudzanie wzrostu. Kupując rozsadę, musimy liczyć się z tym, iż roślina bez odpowiedniej pielęgnacji uschnie. Zatem, po kupnie rozsady najlepiej od razu ją przesadzić i systematycznie podlewać.
Każdy jest świadomy, że roślina bez wody uschnie. Podlewanie jest kluczowe w życiu roślinki. Warto ustalić co ile oraz o jakiej porze podlewać zioła. Możemy również zakupić środki pielęgnacyjne, które zapewnią naszej roślince dodatkową ochronę. Zanim jednak zakupimy owy środek, upewnijmy się czy jest z naturalnych składników, bo w końcu chcemy świeże, zdrowe zioła. Podlewając zioła nie przesadzajmy z nadmiarem wady, bądź jej niedoborem, co może doprowadzić do uschnięcia bądź zgniciu korzeni.
Krok czwarty:
Przycinanie, łączenie różnych gatunków oraz zbiór
Oczywiście możemy łączyć różne gatunki ziół, komponując "bukiety ziół". Jednak upewnijmy się czy zioła nie zgaszą się nawzajem, ponieważ niektóre zioła mają intensywny zapach, niż inne.
Zioła jak krzewy, drzewa potrzebują przycinania, które przyczynia się do wzrostu oraz zapobiega zawiązywaniu się owoców. Przycinając zioła, możemy nadać im odpowiedni kształt. Przycinając zioła, zwróćmy uwagę, na to w jaki sposób należy je podcinać, aby nie spowodować uschnięcia rośliny, czego nie chcemy. Zanim zaczniemy przycinanie, zaopatrzmy się w odpowiednie nożyce. Przycinając musimy uważać na "zdrewniałą" część łodygi, gdyż to może doprowadzić do uschnięcia, zatem przycinamy tylko i wyłącznie zieloną część łodygi.
Zbiór ziół zaczyna się późną wiosną oraz całym latem, kiedy zaczynając kwitnąć bądź w pełni rozkwitły. Po zbiorze możemy przejść do zasuszania. Unikajmy jednak suszenia ziół w kuchni, czy też bezpośrednio na słońcu. Zioła suszyć najlepiej zaraz po zbiorze, aby zachowały swoje właściwości jak i kolor, zapach. Suszyć możemy np. w specjalnej suszarce, bądź w pomieszczeniu odpowiednio do tego przygotowanym.
Aranżacja ogródka ziołowego
Krok pierwszy:
Wybranie miejsca
Idealne miejsce na nasz ogródek, zależy od tego jaką ilością miejsca dysponujemy. Jeżeli nie mamy zbyt dużo miejsca, ogródek możemy zagospodarować blisko domu, ewentualnie wykonać skalniak, który przyozdobimy ziołami. Wówczas zaoszczędzimy miejsca, jednocześnie pięknie upiększymy ogród. Inna sytuacja pojawia się natomiast, gdy mamy więcej miejsca aby zaaranżować swój ogródek, wówczas możemy wykorzystać każde wolne miejsce w ogrodzie. Uważajmy jednak, aby nasze rośliny nie znajdywały się w cieniu, bowiem potrzebują dużo ciepła oraz nie były wystawione bezpośrednio na duży wiatr.
Krok drugi:
Przygotowanie gleby
Jeżeli chcemy, aby nasze zioła wyrosły piękne i zdrowe, warto odpowiednio za wczas przygotować glebę pod ich uprawę. Najlepszym momentem na przygotowanie gleby jest jesień. Wówczas warto przekopać, spulchnić i usunąć chwasty oraz zasilić glebę obornikiem bądź kompostem, jednak tą czynność wykonujemy tylko na jesień. Natomiast przekopanie, spulchnienie oraz usunięcie chwastów, powtórzymy również przed samym zasianiem. Będziemy mieli pewność, że nasiona się dobrze rozwiną, a rozsady i rośliny z doniczek zakorzenią.
Krok trzeci:
Nasiona, sadzonki
Jak wiadomo mamy trzy sposoby na wyhodowanie ziół. Najtrudniejsza z metod to nasiona. Należy kierować się instrukcją z opakowania, ewentualnie dokładnie dowiedzieć się jak prawidłowo sadzi się nasiona, aby wyrosły nam piękne zioła. Pamiętajmy również, że metoda sadzenia też jest bardzo ważna. Najlepiej sadzić zioła w grupach to znaczy po kilka sztuk w jednym miejscu. Aby ułatwić sobie pielęgnacje użyjmy schematu rzędowego, co również będzie wyglądało estetycznie. Mimo wszystko, że jest to najtrudniejsza metoda, to jednak te zioła będą najwytrzymalsze oraz odporne na czynniki zewnętrzne. Wygodniejszą formą od nasion są rozsady bądź rośliny z doniczek. Tu jednak pamiętamy, że owe rośliny mogą być osłabione i bez odpowiedniej pielęgnacji uschną. Musimy również unikać sadzenia obok siebie roślin tak zwanych "szybko rosnących" obok tych, które dojrzewają później.
Podlewać powinniśmy systematycznie, jednakże uważając na warunki pogodowe.
Czytaj również: Zieleń nadająca życie wystrojowi wnętrz
Zobacz galerie zdjęć
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jak uprzyjemnić sobie i dzieciom urlop we własnym... Liczba postów: 13 Grupa: Ogród i dzi... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli chodzi o mnie, to jakiś czas temu byłem na wyjeździe w Poznaniu i zatrzymałem się....
- Trawnik zawsze modny Liczba postów: 88 Grupa: Zagospodaro... Akurat jeśli chodzi o nawozy do trawników to bardzo dobre są te od Florovit i znajdziesz je w sklepie Inco https://sklepinco.pl/marka/florovit/, jak na przykład...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 7 Grupa: Ogród i dzi... Szukasz idealnego ogrodzenia do swojego domu, które łączy estetykę i funkcjonalność? Przeczytaj artykuł na https://dizajns.pl/jakie-ogrodzenie-beto nowe-jest-naj...
- Jaka farba do malowania basenu? Specjalistyczna fa... Liczba postów: 4 Grupa: Ogród i dzi... Chcąc pomalować beton, należy pamiętać nie tylko o wyborze koloru, ale o wyborze dobrej farby . Przede wszystkim dobrze dobrana farba ma za zadanie chronić b...
- Mini ogródek pod blokiem Liczba postów: 19 Grupa: Zagospodaro... Rozglądając się za wyborem solidnych mebli ogrodowych to na pewno warto rozejrzeć się w ofercie Di Volio u których możliwości zdecydowanie nie brakuje. Przykład...