Domy drewniane - ich konstrukcja i zalety

Domy drewniane - ich konstrukcja i zalety

Jakie są zalety wybudowania domu z drewna? Jakie są ich konstrukcje itp. Czytaj dalej

 

Drewno przez wieki stanowiło jeden z najpopularniejszych (o ile nie najpopularniejszy) materiał budowlany. Mimo swojej bogatej historii, ostatnimi czasy, domki drewniane kojarzone były przede wszystkim z niewielką architekturą rekreacyjną - altanami i sezonowymi budynkami letniskowymi. Jeśli przyjrzymy się jednak aktualnym trendom architektonicznym, dostrzeżemy, że domy z drewna mogą być świetną alternatywą dla domów murowanych. Domy szkieletowe, domy z bali, domy szachulcowe czy, nieco rzadziej, z drewna klejonego, na nowo wkraczają w naszą rzeczywistość.



Zalety domów drewnianych:

 

1. Budowa drewnianego domu jest najczęściej mniej uciążliwa, a czas budowy - krótszy - niż w przypadku domu murowanego. Domy z drewna można budować nawet zimą.

2. Domy z drewna wymagają lżejszych fundamentów niż domy murowane, co wiąże się z dodatkową oszczędnością pieniędzy.

3. Ściany drewnianych domów oddychają - co znacząco wpływa na komfort mieszkania. Domy z drewna charakteryzuje bardzo korzystny mikroklimat panujący w ich wnętrzach.



Formy budownictwa drewnianego:

 

1. Dom o konstrukcji szkieletowej

 

Domy szkieletowe stanowią najtańsze i najpopularniejsze rozwiązanie spośród wszystkich metod konstrukcji budynków drewnianych. Konstrukcja szkieletowa daje możliwość dowolnego kształtowania bryły budynku. I tak, drewniane domy szkieletowe mogą być zarówno parterowe, jak i piętrowe, podpiwniczone lub niepodpiwniczone. Mogą posiadać dach dwu- lub wielospadowy, etc. Możliwości jest więc bardzo wiele. Jeśli chodzi o kwestie techniczne, szkielet takiego domu składa się z drewnianych słupów i belek, które obudowuje się warstwami wykończeniowymi oraz materiałem ocieplającym. Ściany działowe mają również konstrukcję szkieletową. W domu takim drewniane elementy konstrukcyjne łączone są ze sobą przy wykorzystaniu gwoździ, klejów lub specjalnych łączników. Po wykonaniu (w poziomie) szkieletów kolejnych ścian budynku, wszystkie elementy łączy się ze sobą i już jako gotową bryłę - stawia w pionie na murowanych fundamentach, w miejscu przeznaczenia.

 


2. Domy z bali

 

Budowa domów z bali postępuje szybko i sprawnie. Rozwiązanie to nie należy jednak do najtańszych. Do budowy domów wykorzystuje się najczęściej bale z wysuszonego do odpowiedniej wilgotności i zaimpregnowanego drewna świerkowego lub sosnowego. Bale układa się poziomo, jedne na drugich. Konstrukcję usztywnia się przy pomocy drewnianych kołków. W narożnikach wykorzystuje się specjalne złącza ciesielskie. Od wewnątrz stosuje się warstwy wiatro- i termoizolacyjne. Ściany zewnętrzne buduje się z grubszych, a wewnętrzne - z cieńszych bali. Dachy domów z bali mogą mieć konstrukcję płatwiowo-kleszczową lub jętkową.

 


3. Domy o konstrukcji słupowo-ryglowej (tak zwane domy szachulcowe)



Domy takie, pod względem konstrukcyjnym, są bardzo podobne do domów szkieletowych. Wykonuje się je najczęściej z drewna pochodzącego z drzew iglastych lub z dębów. Stałymi elementami konstrukcji szachulcowej są: podwalina, oczep, słupy nośne połączone z podwaliną i oczepem przy użyciu tak zwanych czopów, rygle i zastrzały (połączone z podwaliną i oczepem przy użyciu wrębów). W konstrukcji szachulcowej używa się gwoździ drewnianych.



4. Domy z drewna klejonego



Drewno klejone jest materiałem charakteryzującym się bardzo dużą wytrzymałością. W połączeniu z zastosowaniem materiałów izolacyjnych, daje one bardzo wysoką izolację termiczną i akustyczną ścian. Ogromną zaletą drewna klejonego jest też jego odporność na zmienne warunki atmosferyczne.



Autor powyższego artykułu
Artykuł ten został przygotowany przez firmę artlinehouse.pl specjalizującej się projektowaniem domów z drewna. Chcesz zaprojektować dom z drewna? Zapraszamy na artlinehouse.pl.
Źródło: Artlinehouse.pl / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 249

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >