Domy szeregowe alternatywa dla domu rodzinnego

Domy szeregowe alternatywa dla domu rodzinnego

Przy aktualnie wysokich cenach ziemi oraz kosztach budowy, a także przy restrykcyjnych przepisach kredytowych wybudowanie własnego domu rodzinnego staje się nie lada wyzwaniem. Coraz większą popularnością cieszą się domy szeregowe oraz dwupoziomowe mieszkania z ogrodami. Ten typ nieruchomości stanowi sporą część oferty rynku deweloperskiego oraz hit sprzedaży początku tego roku. Czytaj dalej

 

Zainteresowanie dużymi domami, powyżej 120 metrów kw., sukcesywnie spada. Średnia powierzchnia obecnie budowanych domów wynosi 139 m2 i ciągle się zmniejsza. Deweloperzy już kilka lat temu wyczuli ten trend. Hitem sprzedaży w pierwszym kwartale 2014 roku są domy w zabudowie szeregowej, lub atrialnej do 100 m2.


- W ofercie mamy prawie wyłącznie dwupoziomowe mieszkania z ogrodami oraz niewielkie domy w zabudowie szeregowej, lub atrialnej. W pierwszym kwartale tego roku odnotowaliśmy rekordowy prawie 50% wzrost sprzedaży w stosunku do pierwszego kwartału 2013 r. – mówi Bogusława Bryl, dyrektor sprzedaży firmy Linea, budującej osiedle „Leśna Polana” w okolicach Dąbrówki. Kupujący szukają ofert, które z jednej strony będą atrakcyjne cenowo, a z drugiej zapewnią im niezależność oraz dostęp do własnej przestrzeni. – dodaje.


                                                                    


Domy szeregowe to kilka, zwykle identycznych segmentów, które z sąsiadujących domem połączone są wspólną ścianą. Budowane są w metrażach zbliżonych do parterowych domków wolnostojących, czyli ok. 80-100 metrów kw. Główną zaletą tego typu nieruchomości jest duży komfort mieszkania oraz cena, która jest zdecydowanie niższa niż koszt domku wolnostojącego.

 

Czytaj również: Przeszklone wnętrze


- Atrakcyjna cena wynika z możliwości podzielenia kosztów zakupu działki. Ceny domów szeregowych w inwestycji „Dąbrówka Leśna Polana” zaczynają się już od 350 tys. złotych. Za tą cenę klient otrzymuje przestronne 4 pokojowe wnętrze z własnym ogrodem oraz wiatą gospodarczą – mówi Adam Wędrychowicz ze spółki Linea. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych szeregowców są domy atrialne. Ich zamknięta bryła powoduje, że uzyskujemy dyskrecję i komfort. Są poza tym rozwiązaniem parterowym. Jeden z naszych projektów – ETIUDA – to propozycja atrialnej zabudowy – dodaje.

 


Domy atrialne znane są już od starożytnego Rzymu. Budynki atrialne wymagają niewielkiej powierzchni działki, projekt domu atrialnego jest zwarty i harmonijny. Budynek powstaje na planie kwadratu, można budować je obok siebie, z wykorzystaniem bocznych ścian jako wspólnych z budynkiem sąsiada. Wszystkie pomieszczenia skierowane są na wewnętrzny dziedziniec, do ogródka. Również z tej strony montowana jest większość okien.

 

Czytaj również: Metamorfoza systemów prefabrykacja

Wzrosty sprzedaży to także efekt inauguracji programu „Mieszkanie dla Młodych”. Limity cenowe ustalone dla Poznania i gmin ościennych faworyzowały zakup nieruchomości na przedmieściach.


- Faktycznie niewiele inwestycji w samym Poznaniu kwalifikowało się do programu, podczas gdy nasza oferta prawie w całości jest w niego włączona – mówi Bogusława Bryl ze spółki Linea. Dzięki temu wielu klientów zainteresowało się inwestycjami na obrzeżach miasta – dodaje.


Od kwietnia zwiększyły się limity cenowe w programie MdM zarówno dla Poznania jak i gmin ościennych. Co to będzie oznaczać dla inwestorów? Z jednej strony na pewno większy wybór nieruchomości objętych dofinansowaniem. Z drugiej bardzo możliwy jest wzrost cen nieruchomości.

Źródło: Forte PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19400 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 247

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >