Doskonała termoizolacja płyty balkonowej

Doskonała termoizolacja płyty balkonowej

W budynku GREEN POWER zaprojektowane zostały 2 balkony, których połączenie z wieńcem może stanowić potencjalny mostek termiczny. Aby temu zapobiec zastosowane zostały innowacyjne łączniki termoizolacyjne. Czytaj dalej

 

Balkony to elementy architektoniczne, których standardowo nie zaleca się wykonywać w domach o konstrukcji pasywnej. Przyczyną jest trudność w skutecznym zaizolowaniu połączenia płyty balkonowej ze ścianą budynku, a w konsekwencji powstawanie w tym miejscu dużych liniowych mostków termicznych, w istotnym zakresie wpływających na bilans energetyczny budynku. Nieocieplona płyta balkonowa może także prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni wewnątrz budynku. Jednak istnieją już na rynku rozwiązania pozwalające wyeliminować ten problem. Przykładem jest zastosowany w budynku GREEN POWER łącznik termoizolacyjny Schöck Isokorb XT.

 

Czytaj również: Ekologiczne rozwiązania w mieście

 

Jak zaizolować płytę balkonową?

 Nieocieplona lub ocieplona tylko z jednej strony płyta balkonowa jest miejscem, przez które uciekać będą znaczne ilości ciepła, migrującego poprzez strop bezpośrednio do betonowej płyty, a następnie poza budynek. Obłożenie materiałem termoizolacyjnym całej płyty balkonowej jest rozwiązaniem tylko częściowo poprawiającym sytuację, jednak nadal niepotrzebnie nagrzewana jest płyta balkonowa. Dlatego najskuteczniejszym sposobem termoizolacji balkonu jest jego ocieplenie w miejscu połączenia ze stropem, przy jednoczesnym zachowaniu jego nośności.

 

Czytaj również: Nowe przepisy dotyczące dopłat do solarów

 

Balkon w budynku GREEN POWER

 W Domu Zeroenergetycznym GREEN POWER zaprojektowane zostały dwa duże balkony, o szerokości równej długości ściany. Miejsca połączenia płyt balkonowych ze stropem stanowią potencjalny ogromny mostek termiczny, w znacznym stopniu wpływający na pogorszenie standardu energetycznego budynku. Ocieplenie całej płyty balkonowej w stopniu eliminującym mostek termiczny wymagałoby zastosowania bardzo grubej warstwy termoizolacji, a i tak nie byłoby to rozwiązanie idealne. Zastosowany w budynku GREEN POWER łącznik termoizolacyjny Schöck Isokorb XT zatrzymuje ciepło w konstrukcji budynku i nie pozwala przeniknąć mu do betonowej płyty balkonowej.

Decydując się na jego stosowanie w budynku, konieczne jest wykonanie obliczeń statycznych. Wszelkie dane techniczne i wytrzymałościowe potrzebne konstruktorowi dostarcza producent – firma Schöck. Na tej podstawie opracowywany jest łącznik projekt zastosowania elementu Isokorb XT, który następnie dostarczany jest na plac budowy. Montaż łącznika jest bardzo prosty – wystarczy powiązać pręty łącznika z prętami zbrojenia wieńca, a całość zalać betonem.

„Do tej pory w budynkach energooszczędnych unikało się projektowania balkonów lub osadzało się je na niezależnej podkonstrukcji, tak by oddzielić termicznie płyty balkonową i stropową. Rozwiązanie to jednak podnosi koszty budowy i znacząco wpływa na estetykę elewacji, jak i na całą architekturę obiektu” – mówi Maciej Kowalczyk, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego, Schöck Polska.

 

Czytaj również: Szczelność okien i drzwi w domu energooszczędnym

 


 

Łącznik termoizolacyjny Schöck Isokorb XT

 Łącznik termoizolacyjny Schöck Isokorb XT to element nośny izolacji cieplnej, który służy do eliminacji mostków cieplnych na wystających elementach budynków: balkonach, tarasach itp. Stosuje się go do połączeń żelbetowych elementów budowlanych, np. balkonu z płytą stropową. Łącznik izoluje część ciepłą konstrukcji budynku od części zimnej, stanowiąc jednocześnie bezpieczne połączenie balkonu z budynkiem. Pozwala to wyeliminować konieczność układania izolacji termicznej wokół płyty balkonu, a tym samym układać warstwy wykończeniowe bezpośrednio na płycie. W łączniku termoizolacyjnym Schöck Isokorb XT zastosowano innowacyjne rozwiązania technologiczne:

- Nowy materiał izolacyjnyNeopor o grubości 120 mm. W materiale tym poprzez dodanie do spienionego polistyrenu (EPS) grafitu uzyskano współczynnik przewodności cieplnej l = 0,031 W/(m·K). Neopor w porównaniu z tradycyjnym EPS lepiej absorbuje i odbija promieniowanie cieplne. W ten sposób materiał zapewnia bardziej efektywną izolację cieplną.

- Opatentowany moduł HTE (niem. „Hoch-Therm-Effizient”). Składa się on ze wzmocnionego włóknami stalowymi betonu o ultra wysokiej wytrzymałości (Ultra High Performance Concrete, UHPC) oraz nowego wypełniacza Kronolith. W nowym module zredukowano przewodność cieplną o 50% w porównaniu z dotychczasowym modułem HTE stosowanym w poprzednich łącznikach Schöck Isokorb. Takie rozwiązanie zapewnia optymalne połączenie przenoszenia sił przekrojowych oraz izolacji termicznej.

- Wysokiej jakości stal szlachetna o podwyższonej wytrzymałości, z której wykonano pręty. System prętów łączy się na zakład ze zbrojeniem płyt balkonowych i stropowych. Użycie wysokiej jakości stali nierdzewnej pozwoliło zmniejszyć średnicę prętów zachowując przy tym niezmienioną nośność, a tym samym zmniejszyć powierzchnię przekroju i przewodnictwo cieplne łącznika.

Źródło: GutPR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 459

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >