Drewniane okna inspirowane kolorami Ziemii

Drewniane okna inspirowane kolorami Ziemii

Stolarka okienna ma duży wpływ nie tylko na walory wizualne pomieszczenia, ale przede wszystkim na bilans energetyczny budynku. Aby drewniane okna należycie spełniały swoje funkcje, należy je odpowiednio pielęgnować i konserwować, a wtedy z pewnością zachowają swoje wszystkie parametry użytkowe przez wiele lat. Czytaj dalej


 
Ramowy plan konserwacji drewnianych okien




nwestując w jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, jakim jest budowa domu, Polacy coraz częściej zwracają się w stronę natury, doceniając nie tylko jej walory wizualne, ale przede wszystkim użytkowe. Drewniane okna dodają każdemu wnętrzu klasycznej elegancji, czyniąc je jednocześnie przytulnym i ciepłym. Drewno posiada szereg zalet funkcjonalnych, a dzięki niskiemu przewodnictwu ciepła zapewnia utrzymanie właściwego bilansu ciepła w pomieszczeniu. Zastosowanie pionierskich rozwiązań produkcyjnych oraz materiałów najwyższej klasy sprawiło, że okna firmy POL-SKONE, wpisują się na trwałe w koncepcję energooszczędności w nowoczesnych budynkach.


Systematyczność podstawą pielęgnacji i konserwacji

 


Szybkość zużycia drewnianej stolarki okiennej zależy od działania czynników atmosferycznych, na które zostanie narażona, a także od wpływu pozostałych bodźców środowiskowych, takich jak np. zanieczyszczenie środowiska, sposób zabudowy i położenie topograficzne budynku itp. I chociaż nowoczesne okna posiadają system 3 lub 4 powłok ochronnych, zaleca się co najmniej dwa razy do roku, najlepiej jesienią i wiosną, dokładnie przyjrzeć się ramom i skrzydłom okiennym, by ocenić ich stan. Jeśli na powłoce lakierniczej pojawią się mikrouszkodzenia, otarcia czy drobne zadrapania, można samodzielnie usunąć je za pomocą delikatnego papieru ściernego, a następnie na oczyszczoną z pyłu powierzchnię nanieść farbę nawierzchniową zgodną z kolorem wybarwienia okna. W przypadku miejscowych uszkodzeń nie ma potrzeby renowacji całej ramy.

 

 

Czytaj również: Energooszczędne okna

 


-Pielęgnację lub konserwację ram okiennych drewnianych najlepiej zacząć od usunięcia kurzu. Pamiętać należy, by nie używać do tego agresywnych detergentów, ponieważ zawarty w nich amoniak może nieodwracalnie uszkodzić powłokę malarską. Do mycia najlepiej stosować czystą wodę z delikatnym detergentem. Większość środków do mycia szyb zawiera salmiak, jego ewentualne resztki, które pozostają po umyciu szyb należy usunąć najlepiej czystą wodą. Następnie elementy okien wytrzeć suchą szmatką. Kolejnym krokiem powinno być zabezpieczenie ram okiennych specjalnie przeznaczonym do tego celu mleczkiem konserwującym lub pastą pielęgnującą drewno. Preparaty takie nawilżają powierzchnię lakierniczą, w efekcie zabezpieczając ją przed pękaniem i wnikaniem w pory kurzu, którego usunięcie może być niezwykle trudne. Preparaty pielęgnacyjne najlepiej nanosić miękką bawełnianą ściereczką pamiętając jednocześnie, że procesowi temu nie służą mrozy oraz duże nasłonecznienie. Ramy najlepiej konserwować w temperaturze powyżej 8 stopni Celsjusza – mówi Michał Andrzejak z firmy POL-SKONE.


Nie samą ramą okno stoi


Istotnym elementem każdego okna są także okucia i uszczelki, które ze względu na liczne obciążenia mechaniczne również wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W celu zapewnienia prawidłowego działania okuć i ochrony ich przed szybszym zużyciem, wszystkie ruchome elementy oraz miejsca ich tarcia i współdziałania należy dwa razy do roku oczyścić, a następnie nasmarować olejem do konserwacji okuć. Przy otwartym oknie zabrudzone uszczelki należy oczyścić miękką tkaniną nasączoną wodą z delikatnym detergentem. Przed zamknięciem okna uszczelki dokładnie osuszyć. W przypadku stwierdzenia trwałych uszkodzeń lub odkształceń uszczelkę należy wymienić na nową.

 

Czytaj również: Osłony okienne w pracy


Konserwacja okien nie jest ani czasochłonna ani trudna. Poświęcając jej chwilę co najmniej dwa razy w roku zyskujemy pewność, że zarówno wygląd zewnętrzny, jak i podstawowe właściwości użytkowe okien drewnianych nie zmienią się przez lata, a my będziemy cieszyć się wspaniale wyglądającym wnętrzem, ekologicznym ciepłem i – co najważniejsze – niskim rachunkami.


 

Źródło: pol-skone / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19405 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 380

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >