Drewniane okna - z jakiego gatunku wybrać? Klasyczne czy egzotyczne drewno?
Możliwości wykorzystania elementów drewnianych przy budowie domu jest bardzo dużo. Najlepiej sprawdzają się te, które wpływają nie tylko na walory estetyczne, ale także na energooszczędność. Takie warunki spełniają drewniane okna. Dzięki surowcowi, z którego zostały wykonane kojarzone są nie tylko z wysokimi parametrami izolacyjnymi, ale także z wyjątkowym designem.
Czytaj dalej
Okna – elementem wystroju domu
Okna są czymś więcej niż tylko elementem budowlanym – coraz częściej traktowane są bowiem jako część wystroju wnętrza. Dzięki nim przestrzeń może nabrać niezwykłego charakteru. Drewniane okna, posiadają nie tylko wysokie walory użytkowe i parametry energooszczędności. Dobrze dobrane przeszklenia mogą stworzyć niezwykły design pomieszczeń. Podkreślenie go poprzez odpowiednie dodatki i umeblowanie to sukces gwarantowany. Ostatnio bardzo modny w aranżacjach styl ekologiczny, opiera się właśnie na drewnie i jego wykorzystaniu.
Zielona Marka
Przy wyborze producenta drewnianych okien należy zwrócić uwagę na bardzo ważny aspekt, którym jest sprawdzone źródło dostaw tarcicy. Drewno, jest surowcem odnawialnym, przez co jego produkcja jest ściśle kontrolowana – musi być zgodna z certyfikacją FSC. Aby mieć pewność, że ich produkcja nie zagraża środowisku, warto postawić na sprawdzone marki. Przykładowo firma Urzędowski, będąca jednym z liderów branży stolarki drewnianej kreuje pozytywne praktyki proekologiczne. Jarosław Issel, Prezes Zarządu BMK Europe S.A, w którego skład wchodzi marka Urzędowski, mówi: – Urzędowski był pierwszym producentem stolarki okiennej, który pozytywnie przeszedł weryfikację i uzyskał Certyfikat Zielonej Marki. Atest ten jest gwarancją, że produkty są przyjazne środowisku i człowiekowi. Nasze źródła dostaw tarcicy są systematycznie kontrolowane potwierdzając przestrzeganie odpowiedzialnych praktyk gospodarowania zasobami leśnymi zgodnymi z certyfikacją FSC.
Czytaj również: Jakie okna najlepiej sprawdzą się w blokach
Wybór odpowiedniego gatunku
Na rynku jest dostępnych wiele gatunków drewna, różniących się od siebie zarówno wyglądem jak i właściwościami, co powoduje, że wybór odpowiedniego rodzaju materiału może nie być oczywisty. Podstawowe parametry, pomagają zrozumieć dlaczego niektóre z gatunków nie nadają się do produkcji okien. Istotną cechą jest podatność na zmiany wilgoci. Okna wystawiane są na działanie zjawisk atmosferycznych, takich, jak deszcz, śnieg czy rosa, przez co muszą wykazywać się dużą nieprzepuszczalnością wody i niepęcznieniem. Przy wyborze okien sugerujemy się również kolorem. Marka Urzędowski, mając na uwadze różnorodność upodobań klientów daje dużą możliwość przy wyborze gatunków drewna:
Klasyczne gatunki drewna
Sosna – najpopularniejszy gatunek wykorzystywany do produkcji drewnianej stolarki otworowej. Trwały i wytrzymały surowiec, łatwy w obróbce. Posiada wysoką tolerancję na czynniki klimatyczne. Najczęściej wybierany przez osoby ceniące wysoką jakość w atrakcyjnej cenie. Średnia gęstość drewna: 450 kg/m3.
Dąb – zaliczany do gatunków szlachetnych, niezwykle trwały i wytrzymały. Kolory dębu są intensywne, brązowe w dużej ilości odcieni, pod wpływem promieni słonecznych delikatnie ciemnieje. Pasuje do wnętrz tradycyjnych, ale także do nowoczesnych. Przeznaczony dla osób z ekologicznym zacięciem, ceniących estetykę wnętrza. Średnia gęstość drewna: 850 kg/m3.
Czytaj również: Czy okna bez okuć to dobry wybór?
Egzotyczne gatunki drewna
Meranti – występuje w dwóch odmianach – białej i czerwonej (często mylonej z mahoniem). Odporny na wilgoć, osiąga bardzo dobre parametry izolacyjności cieplnej oraz akustycznej. Okna z meranti to wybór dla wszystkich, którzy poszukują połączenia egzotycznej estetyki z wysoką jakością i trwałością w przystępnej cenie. Średnia gęstość drewna: 590 kg/m3.
Sapele – egzotyczne drewno afrykańskie, posiadające strukturę „ziarna” i długie, proste włókna. Barwy brązowo-czerwonej z pomarańczowymi przetarciami. Idealne dla osób ceniących oryginalne zabarwienie i atrakcyjny rysunek słoi. Średnia gęstość drewna: 670 kg/m3.
Iroko – twarde, lekko tłustawe w dotyku drewno. Duże zróżnicowanie kolorystyczne, od ciepłych barw brązu po szaro-żółte. Pod wpływem warunków atmosferycznych może pogłębiać kolor. Najlepszy wybór dla osób ceniących bogatą kolorystykę drewna. Średnia gęstość: 660 kg/m3.
Teak – drewno to posiada woskowy połysk, dzięki dużej zawartości olejków i kwasu krzemowego. Odporne na zabrudzenia i czynniki atmosferyczne. Charakteryzuje się dużą różnorodnością barw, od żółci, poprzez czerwień do ciemnego brązu. Idealny wybór dla osób, które cenią trwałość i praktyczność. Średnia gęstość drewna: 640-750 kg/m3.
Orzech amerykański – bardzo twardy i wytrzymały gatunek drewna, odporny na uszkodzenia. Bardzo duża różnorodność odcieni – od jasnego do ciemnoczekoladowego brązu. Dzięki swojej egzotyce najczęściej wybierany przez miłośników ekskluzywnych rozwiązań. Średnia gęstość drewna: 600kg/m3.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...
- Budowa domu to najlepsza inwestycja Liczba postów: 25 Grupa: Budowa i re... Budownictwo to dynamicznie rozwijająca się branża, która wymaga znajomości nowoczesnych technologii. Portal https://produktyzmarketu.pl/ dostarcza artykuły na t...
- Nowoczesne kotły gazowe Liczba postów: 12 Grupa: Budowa i re... Zmiany w przepisach unijnych stawiają przed nami pytanie o przyszłość dofinansowań wymiany kotłów gazowych. Choć ogrzewanie gazowe jest bardziej ekologiczne niż...
- Szkolenia BHP Liczba postów: 28 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
- Wózki widłowe idealnym pomocnikiem w magazynie Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Słyszałam wiele dobrego o urządzeniach Ecobalers https://ecobalers.com/, ale wolę się tutaj upewnić. Czy są wśród Was eksperci, którzy mogliby podzielić się swo...