Drewniane schody

Drewniane schody

Stopnie są najbardziej eksploatowaną częścią schodów. Niewłaściwie dobrany materiał uczyni z nich konstrukcję szczególnie narażoną na zniszczenia spowodowane użytkowaniem.

 

Drewniane schody z gatunków krajowych

Renomowani producenci schodów drewnianych starannie dobierają materiał z jakiego zostaną wykonane konstrukcje. Zazwyczaj są to, cieszące się ogromną popularnością, gatunki egzotycznych, ale wśród inwestorów nie brakuje zwolenników i gatunków krajowych - nie mniej odpornych na uszkodzenia. Najczęściej są to twarde drewna drzew liściastych takie jak dąb, jesion, buk czy klon.

 

Czytaj również: Awangardowe schody

 


 

Estetyka i trwałość

Przy wyborze odpowiedniego materiału należy kierować się nie tylko jego wyglądem. Trzeba również pamiętać o odpowiedniej jakości. Wśród indywidualnych inwestorów dużą popularnością niezmiennie cieszy się dąb. Jego ogromną zaletą jest legendarna wręcz wytrzymałość - twarde i ciężkie stopnie wytrzymają wiele lat intensywnego użytkowania. Obok parametrów wytrzymałościowych dębina wyróżnia się również ciekawą kolorystyką i usłojeniem. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji schody dębowe będą służyły domownikom przez wiele lat.

 

Czytaj również: Funkcjonalne i estetyczne schody

 

- Inwestorzy ceniący nie tylko wytrzymałe schody, ale zwracający uwagę na styl równie chętnie co dąb wybierają drewno jesionowe. Ciemniejsza, w porównaniu do dębu barwa oraz wyraziste usłojenie sprawia, że jesion doskonale prezentuje się jako materiał wykończeniowy stopni. Czym jesion jest ciemniejszy tym bardziej twardszy – wyjaśnia Jolanta Olszewska, współwłaścicielka firmy Mazer.

 

Czytaj również: Jakie drewno wybrać na schody?

 


 

Bardzo cenionym materiałem jest również buk. Jasna, o żółtawoczerwonym zabarwieniu barwa oraz regularny i wyrazisty rysunek słoi niewątpliwie przyciąga wzrok. Buk jest gatunkiem twardym, ciężkim, odpornym na ścieranie, a jednocześnie łatwym w obróbce. Jako materiał idealnie nadaje do zastosowań na schody gięte. Podobnie jak jasny, bladożółty klon, z mało widoczną strukturą, który niezwykle efektownie zaprezentuje się w nowoczesnych wnętrzach.

 

Czytaj również: Warto zadbać o schody

 


 

Olejowanie i woskowanie

Barwę oraz usłojenie drewna warto podkreślić stosując odpowiednie preparaty. Wśród wielu dostępnych na rynku środków, do wydobywających naturalną barwę drewna zaliczane są oleje i woski. - Drewno olejowane nabiera charakterystycznego delikatnego blasku, a jednocześnie warstwa zabezpieczenia, pogłębiając naturalny kolor, nie tworzy na jego powierzchni widocznej powłoki. Oleje chronią drewno przed wnikaniem wilgoci, a jednocześnie pozwalając mu oddychać – mówi Jolanta Olszewska. Z kolei woski, w przeciwieństwie do olejów, tworzą na powierzchni drewna cienką powłokę. W większym również stopniu zabezpieczają je przed szkodliwym działaniem wody. Na rynku dostępne są również olejo-woski. To preparaty łączące zalety obu substancji.

Źródło: Mazer / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 873

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >