Drewniany taras. Jak uniknąć błędów podczas montażu desek tarasowych?

Drewniany taras. Jak uniknąć błędów podczas montażu desek tarasowych?

Taras ma służyć relaksowi, odprężeniu ciała i umysłu. Dlatego na etapie budowy warto dołożyć wszelkich starań, aby w przyszłości uniknąć problemów – od pogorszenia wyglądu przez niedostateczną nośność konstrukcji aż po przedwczesne wyeksploatowanie. O najczęściej występujące błędy montażowe zapytaliśmy specjalistów z firmy DLH. Oto, na co trzeba zwrócić uwagę i jak postępować, by taras towarzyszący mieszkaniu czy domowi kojarzył się wyłącznie z przyjemnością. Czytaj dalej

 

Każdy, komu zależy, by drewniane deski tarasowe długo i dobrze służyły, zarówno na etapie montażu, jak i później – w trakcie korzystania z uroków pleneru – powinien postępować zgodnie zaleceniami producenta. Dlatego nim rozpoczną się pierwsze prace, należy dokładnie przeczytać kartę techniczną danego gatunku deski oraz zapoznać się uważnie z dołączoną instrukcją. Jak się okazuje, pewne ważne treści niejednokrotnie umykają i mniej profesjonalnym wykonawcom, i inwestorom. Stąd biorą się przykre w konsekwencjach błędy.

 

Jak uniknąć błędów podczas montażu drewnianego tarasu?

 

Specjalistów firmy DLH – ekspertów od tarasów drewnianych, a także kompozytowych – zapytaliśmy o najczęściej spotykane nieprawidłowości. Wskazali na 5 kluczowych kwestii, które choć mogą wydawać się mało istotne, potrafią odebrać satysfakcję z budowy ogrodowego salonu, a nawet zniweczyć wysiłki. Koniecznie zapoznajcie się z tymi przestrogami i radami.

 

Jak uniknąć błędów podczas montażu drewnianego tarasu?Deski tarasowe z modrzewia syberysjkiego

 

Błąd 1. Zbyt mały odstęp między deskami lub między końcem tarasu a ścianami

O czym trzeba pamiętać, drewno jest materiałem higroskopijnym, wobec czego zmienia swoje wymiary przy wahaniach wilgotności otoczenia. Pobiera wodę z otoczenia i rozszerza się podczas deszczowej pogody, a oddaje wodę i kurczy się w czasie gorących, letnich dni. Rzeczywista szerokość i grubość deski w stosunku do wymiarów nominalnych może różnić się do około 6 procent. Z tego powodu minimalny odstęp między deskami powinien wynosić 6 mm, a dylatacja między krawędzią tarasu a ścianą lub innym stałym elementem – min. 10 mm. Dzięki temu pęczniejące pod wpływem wilgoci deski nie spowodują szkód, takich jak uszkodzenia tynku, wzajemne odkształcanie się, a nawet oderwanie od legarów.

 

Błąd 2. Niewłaściwe wkręty lub zbyt mała liczba mocowań

Każdą deskę należy przykręcić do każdego legara 2 wkrętami o długości min. 2 razy większej niż grubość deski. Zaleca się stosowanie wkrętów ze stali nierdzewnej, przeznaczonych specjalnie do  montażu drewnianych tarasów. Dodatkowo nie powinno się ich wkręcać dalej niż 15-20 mm od krawędzi deski ani 30-60 mm od czoła deski, aby uniknąć wyginania się końców. Przed montażem wkrętów zalecane jest wykonanie wstępnych nawierceń (wiertło 4 mm przy wkręcie o średnicy 5 mm). Warto dodać, że coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się montaż niewidoczny, wykorzystujący specjalnie do tego przeznaczone klipsy montażowe. Dzięki temu uzyskuje się wyjątkowo elegancki, nowoczesny efekt powierzchni nieprzeciętej szeregami wkrętów.

 

Jak uniknąć błędów podczas montażu drewnianego tarasu?Deski tarasowe z drewna IPE

Błąd 3. Zbyt duża odległość między legarami

Maksymalny rozstaw między osiami legarów (odległość między wkrętami) wynosi 45 cm. Dzięki temu deski będą właściwie podparte, w związku z czym zapewnią odpowiednią bazę meblom, a użytkownikom umożliwią poruszanie się bez nieprzyjemnego odczucia uginania się tarasu. Regularny, gęsty układ legarów ponadto uchroni taras przed odkształcaniem się desek nawet mimo intensywnego użytkowania. Jednocześnie warto zaznaczyć, że legary konstrukcyjne muszą być zamocowane do podłoża w sposób zapewniający solidną podstawę. Można do tego wykorzystać np. kołki szybkiego montażu.

 

Jak uniknąć błędów podczas montażu drewnianego tarasu?

 

Błąd 4. Nieuwzględnienie spadku przy budowaniu tarasu

Podłoże do montażu tarasu musi być twarde i stabilne, ale przesiąkliwe – lub ze spadkiem umożliwiającym odpływ wody. W tym drugim przypadku pod legary należy włożyć nienasiąkliwe (np. gumowe) podkładki, dzięki którym woda będzie mogła swobodnie spływać. Z kolei tarasy na gruncie wymagają wykonania podkładu ze żwiru lub drobnych kamyków (usypanego na włókninie chroniącej przed przerastaniem chwastów), a bezpośrednio pod legarami – ułożenia bloczków betonowych w odstępach 45 cm (odległość między legarami) na 70-80 cm (w kierunku układania legarów). Każda z tych metod postępowania da gwarancję, że konstrukcji tarasu nie zagrozi niszczycielskie działanie wody.

 

Jak uniknąć błędów podczas montażu drewnianego tarasu?Deski tarasowe z drewna garapa. 


Błąd 5. Niewłaściwy materiał użyty do wykonania legarów

Deskę tarasową należy montować na legarach o gęstości zbliżonej do materiału, z którego wykonane są deski. Drewno nie może zostać przytwierdzone np. do legarów kompozytowych, które są w środku puste. Trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli jedne i drugie elementy kupuje się oddzielnie. Warto też wiedzieć, że do desek z drewna egzotycznego nie można stosować legarów z drewna iglastego, ponieważ zmiany temperatury czy wilgotności mogłyby spowodować wyrywanie wkrętów.

 

To już wszystkie kluczowe przestrogi i rady od ekspertów marki DLH, która już od 30 lat dostarcza wysokiej jakości drewno od zaufanych producentów – respektujących zasady zrównoważonej gospodarki leśnej, ochrony lasów i zachowania równowagi w ekosystemach. Jesteśmy pewni, że dzięki tym sugestiom będziesz długi cieszyć się urokami swojego letniego salonu!

 

Jak uniknąć błędów podczas montażu drewnianego tarasu?Deski tarasowe z drewna massaranduba

Źródło: HSH PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19406 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 167

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >