Druga młodość mozaiki

Druga młodość mozaiki

Tradycja tworzenia mozaikowych dekorów, znana już w starożytności, zachowała się do dzisiaj. Stałe poszerzanie ofert producentów o nowe wzory i materiały sprawiło, że współczesna mozaika „wychodząc z łazienki” przeżywa drugą młodość również w kuchniach, salonach czy eleganckich holach. Czytaj dalej

 

Mozaika, czyli dekoracyjna technika polegająca na układania wzorów z małych elementów ozdabiała na przestrzeni wieków meble, posadzki, ściany, kopuły, sklepienia czy apsydy zarówno w budownictwie sakralnym jak i świeckim. Pojawiała się, jako  jedna z najbardziej uniwersalnych dekoracji, w sztuce wczesnochrześcijańskiej i bizantyjskiej, islamskiej czy iberyjskiej. 

 

Mozaika możliwości


Układanie współczesnych mozaik jest znacznie prostsze i szybsze niż tych, które zdobiły domy starożytnych Rzymian. Dekoracje sprzedawane są w gotowych „plastrach”, których bazę stanowi najczęściej elastyczna siatka. Dzięki temu wzorów nie trzeba układać z pojedynczych, drobnych elementów. Arkusze bez problemu dopasowują się do nieregularnych powierzchni – kolumn, łuków, wypukłości. Dotyczy to w szczególności mozaik złożonych z drobnych elementów. Doskonale sprawdzą się one przy wykończeniu owalnej obudowy wanny, zaokrąglonej wnęki czy otoczenia lustra. Dodatkowo siatkę można dowolnie przycinać, co stwarza ogromne możliwości aranżacyjne. Coraz częściej mozaiki wykorzystywane są nie tylko do aranżacji całych ścian czy stref, ale jako pojedyncze akcenty dekoracyjne w postaci wyciętych pasków czy nieregularnych wzorów złożonych z pojedynczych kosteczek. Taka mozaikowa listewka poprowadzona na ścianie czy podłodze może posłużyć jako granica pomiędzy dwoma kontrastującymi kolorami płytek bazowych lub wyznaczyć strefy funkcyjne w pomieszczeniu. Mozaiki warto łączyć z płytkami w większych formatach, jednolitych kolorach i strukturze. Duże gładkie powierzchnie wspaniale komponują się z mozaikowymi dekorami, gdyż stanowią dla nich dyskretne tło i maksymalnie wydobywają ozdobny efekt.

 

 

 

Czytaj również: Księżycowy krajobraz we wnętrzach Twojego domu


Zabawa światłem


Mozaikowe dekory, w zależności od materiału z jakiego są wykonane, nadadzą wnętrzu konkretny charakter. Szklane mozaiki marki Ceramstic sprawią, że wnętrze zyskuje energię i szyk w klimacie glamour. Metalowe świetnie sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach futurystycznych. Oba rodzaje mozaik wprowadzą do pomieszczenia efektowny blask. Drobne elementy układanek pięknie rozpraszają światło tworząc niepowtarzalne efekty. W ofercie Ceramstic dostępne są również mozaiki szklano-metalowe łączące w sobie dekoracyjność obu surowców. Ciekawym rozwiązaniem są również mozaiki szklano-kamienne. Szklane elementy połyskujące gdzieniegdzie spomiędzy kamiennych kostek tworzą intrygujące efekty wizualne. Planując mozaikowe aranżacje warto już na etapie projektu zatroszczyć się o odpowiednie rozlokowanie oświetlenia tak, aby „zagrało” ono z dekorem.

 

 

Czytaj również: Nowy format dekoracji

 

Kamienna klasyka


Na dużych, odpowiednio oświetlonych powierzchniach imponująco prezentują się strukturalne mozaiki kamienne. Naturalny, klasyczny surowiec doda wnętrzu szlachetności, ale również ciepła. Dekoracje z jasnego piaskowca przywodzą na myśl klimat rozgrzanego słońcem śródziemnomorskiego  miasteczka, a te z ciemniejszego kamienia sprawdzą się we wnętrzach w stylu rustykalnym. W ofercie marki Ceramstic znajdują się nie tylko mozaiki kwadratowe, ale także w formie czworobocznych „puzzli” o zaokrąglonych ściankach czy w kształcie wachlarza. Dla wielbicieli natury marka przygotowała dekory z naturalnego kamienia rzecznego wypolerowanego przez nurt wody. Niewątpliwą zaletą mozaik kamiennych jest możliwość zastosowania ich zarówno na ścianę, jak i na podłogę. Podobnie jest z mozaikami gresowymi, które należą do najbardziej wytrzymałych. Zarówno kamień, jak i gres są materiałami mrozoodpornymi, dlatego też mogą być stosowane w przestrzeniach zewnętrznych.

 

Źródło: vindere / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19438 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 296

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >