Drzewka, krzewy, rośliny ogrodowe – lista artykułów
Jaśmin nagokwiatowy: cechy i uprawa
Jaśmin jest mało znanym lecz niezwykle atrakcyjnym krzewem lub pnączem ozdobnym. Prowadzony przy podporach jako pnącze może osiągnąć wysokość około 4 metrów.
Kwiaty kwitnące do przymrozków
Jesienią w ogrodzie kwitnie wiele roślin. Wiele oczywiście zależy od pogody, jaka we wrześniu może bywać kapryśna, ale przecież posiadaczom ogródków zależy, aby ich rabaty jesienną porą prezentowały się równie malowniczo jak wiosną i latem.
Wrzos: piękna, jesienna roślina na balkon i do ogrodu. Jak go uprawiać ?
Wrzosy (Calluna vulgaris) mogą stanowić ozdobę ogrodu nie tylko wtedy gdy piękny efekt kolorowych plam dają nam ich kwiaty, ale także przez cały rok. Po zrośnięciu się w jedną kępę dają plamy w różnych odcieniach zieleni i koloru żółtego, pełniąc funkcję roślin okrywowych.
Hebe widłakowata (Hebe lycopodioides)
To zimozielona roślina z rodziny babkowatych, do której zalicza się ponad 100 gatunków osiągających od kilku centymetrów do nawet kilku metrów wysokości. Swą nazwę zawdzięcza greckiej bogini młodości. Rzeczywiście, jej wiecznie zielone liście i delikatne kwiaty mogą kojarzyć się z wieczną młodością.
Kocimiętka (Nepeta L.)
Srebrzystoszare liście kocimiętki pachną miętą, kamforą i cytryną. To znany wabik na naszych czworonożnych przyjaciół. Ze względu na zawartość olejków eterycznych, których zapach jest atrakcyjny dla kota, zwierzaki wprost za nią przepadają. Dlatego również może się zdarzyć, że wyrządzają w jej kępkach pewne szkody.
Tamaryszek (Tamarix L.)
To jedne z piękniejszych krzewów lub mniejszych drzew z rodziny tamaryszkowatych. Łacińska nazwa gatunku pochodzi od rzeki Tamaris w Hiszpanii.
Tawułka chińska (Astilbe chinensis) - doskonała bylina rabatowa
Pochodzi z rodzaju roślin należących do rodziny skalnicowatych. Obejmuje sobą dwadzieścia jeden gatunków występujących we wschodniej Azji, oraz jeden jedyny gatunek rosnący w Appalachach w Ameryce Północnej. Odpowiednio dobierając odmiany możemy mieć kwitnąca rabatę pierzastych kwiatów tawułki we wszystkich odcieniach bieli, różu, czerwieni i fioletu od wczesnego lata do początków jesieni. Byliny te osiągają wysokość w zależności od odmiany od 40-120 cm.
Jałowiec nadbrzeżny (Juniperus conferta)
To gatunek roślin z rodziny cyprysowatych. W naturalnych warunkach można go spotkać na zachodniej części wyspy Hokkaido, oraz na wybrzeżach wysp Honsiu i Kiusiu.
Trzmielina pnąca (Euonymus fortunei)
Pochodzi z Chin, Japonii i Korei. Do Europy została sprowadzona na początku XX wieku, a w ogrodach zaczęto uprawiać ją w 1907 roku.
Starzec popielny (Senecio cineraria)
Popularnie nazywany jest u nas ''Mrozem''. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. W Polsce nie występuje dziko, jest uprawiany wyłącznie jako roślina ozdobna.