Drzewka, krzewy, rośliny ogrodowe – lista artykułów
Spory sąsiedzkie - Jabłko niezgody… Spór o owoce z drzewa
Drzewko owocowe na granicy działek to dość powszechny problem.
Co można z tym zrobić? Czy można zjeść owoce z drzewa? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana niż może się wydawać.
Kamelia (Camellia L)
W Japonii i Chinach uprawiano je już tysiąc lat temu. Kwitnące gałązki kamelii dawniej w Europie były dopełnieniem stroju wizytowego. Panie przypinały je do sukien, a panowie nosili w butonierkach. Dlatego pewnie kojarzą nam się dziś z salonowym stylem życia. Obrazu tego dopełniły jeszcze obrazy z opowieści Aleksandra Dumasa ''Dama kameliowa''.
Figa pospolita (Ficus carica)
Zwana inaczej figowcem pospolitym. Rdzenny obszar występowania tego gatunku to głównie kraje azjatyckie (Maroko, Iran, Jordania), ale też można go spotkać w dzikich terenach Australii, Ekwadoru, a także niektórych krajach Europy. Jest bliską krewną uprawianych w warunkach domowych fikusów.
Koleus Blumego (Coleus blumei) zwany też pokrzywką brazylijską (Plectranthus scutellarioides)
Pochodzi z tropikalnych obszarów Azji, Australii i Wysp Pacyfiku. Znakomicie nadaje się do uprawy w donicach na balkonach i tarasach, ale również na rabatach w ogrodzie. Estetycznie prezentuje się też w kompozycjach z innymi roślinami.
Najbardziej charakterystyczne u koleusów są ozdobne liście kształtem przypominające popularną pokrzywę. Najciekawsze jest to, że nawet w obrębie jednej odmiany mogą zachodzić spore różnice w kolorach i kształtach liści. Istnieją odmiany o liściach czerwono-brunatnych, żółtoobrzeżonych, zielonkawożółtych, różowych, ceglastych a nawet czarnopurpurowych.
Akacja Srebrzysta (Acacia dealbata)
Rośnie w naturalnych warunkach na terenie Australii. Jej wysokość dochodzi do blisko trzech metrów w pierwszych paru latach wzrostu, i ponad siedmiu metrów w przeciągu całego życia. Jest rozłożystym drzewem, którego średnica wynosi od 250-300 centrymetrów. Jej drobne, delikatne listki na czas zimy nie opadają.
Dereń (Cornus)
Gatunek rośliny z rodziny dereniowatych. Pochodzi ze środkowej i południowo-wschodniej Europy, zachodniej Azji, ale jest uprawiany w wielu krajach świata, w tym również w Polsce. Osiąga od czterech do siedmiu metrów wysokości, tworząc szeroką, zaokrągloną koronę. W okresie bezlistnym na pędach można bardzo łatwo rozróżnić pąki wegetatywne i generatywne.
Cymbalaria muralis
Ta maleńka, wątła roślinka, pochodzi z obszarów śródziemnomorskich, gdzie dziko występowała w szczelinach południowych Alp, Gór Dynarskich oraz południowej Italii i Sycylii. Uprawiana była również już w czasach starożytnych w północnej Afryce i w zachodniej Azji.
Perovskia Perowskia łobodolistna - uprawa, pielęgnacja i zastosowanie
Perowskia znana u nas bardziej pod nazwą ''rosyjskiej szałwii'', ponieważ jej liście i pędy po roztarciu wydają zapach podobny do zapachu szałwii.
Jest półkrzewem osiągającym maksymalną wysokość 1,2 metra, pięknie się prezentuje w ogrodzie, zwłaszcza gdy od lipca do września rozwijają się jej fioletowo-niebieskie kwiaty.
Canna Lemon
Zwana jest również ''paciorecznikiem''. Nazwa ta wzięła od nasion tej rośliny, które kształtem przypominają paciorki. Naliczono blisko sześćdziesiąt gatunków Canny, ale z nich wszystkich tylko kilka jest uprawianych jako rodziny ozdobne. Najpopularniejszym z nich jest Canna Generalis - paciorecznik ogrodowy.
Oleander pospolity (Nerium oleander)
Należy do wyjątkowo pięknych, ozdobnych krzewów kwitnących. Występuje w stanie dzikim na obszarze Europy, Afryki, Azji i Japonii.