Drzewka, krzewy, rośliny ogrodowe – lista artykułów

Kiedy zezwolenie na wycinanie drzew jest konieczne?

Jeżeli chcemy wyciąć drzewo na naszej posesji niezbędne będzie zezwolenie. Jeżeli o nim zapomnimy możemy słono zapłacić. To nie są żarty! Kara za nielegalne ścięcie drzewa może być bardzo wysoka. Dlatego lepiej wcześniej zdobyć zgodę i nie martwić się problemami.

Przycinanie żywopłotu jesienią

Aby ogród w kolejnym sezonie mógł cieszyć nas swoim wyglądem, warto zaplanować już dziś czynności, które wprowadzą go w stan zimowego snu. Żywopłot odpowiednio przygotowany na chłodniejsze dni łatwiej i szybciej stanie się oazą zieleni na wiosnę. Już kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych może znacząco wpłynąć na jego wegetację.

Żywopłot - alternatywa dla ogrodzenia

Żywopłot w ogrodzie to nie tylko kolejna roślina. Spełnia on wiele funkcji. Przede wszystkim jest estetycznym ogrodzeniem chroniącym przed zaglądaniem do naszego ogrodu, jest także barierą zabezpieczającą przed wiatrem i hałasem. Jak jednak o niego zadbać, aby spełniał wszystkie swoje funkcje?

Rośliny na balkon i taras

Nawet ci, którzy nie mają przydomowego ogrodu, mogą stworzyć zielony zakątek na swoim balkonie lub tarasie. Wystarczy wybrać proste w uprawie rośliny, które będą pięknie kwitły przez całe lato. Przede wszystkim muszą to być jednak gatunki, które dobrze się czują w pojemnikach lub skrzynkach.

Hodowla ziół w Twoim domu

Coraz bardziej popularne staje się hodowanie ziół. Nie ma to jak świeże zioła dodane do ulubionej potrawy. Smakują zdecydowanie lepiej niż te zakupione w sklepie. Mają więcej aromatu i są zdrowsze. Mało tego, jedzenie ziół wyhodowanych przez siebie daje o wiele więcej radości – w końcu są to dzieła naszych rąk!

Pierwiosnek lekarski (Primula veris)

W mitologii greckiej pierwiosnek uważany był za leczniczą roślinę Olimpu. Stosowali go również biegli w czarach druidzi. Pierwiosnek był ważnym składnikiem napoju, który pito przy uroczystościach związanych z kultem celtyckich bóstw.

Aloes zwyczajny (Aloe vera)

Ten sukulent pochodzi najprawdopodobniej z Azji Mniejszej i Afryki. Zastosowanie aloesu jako rośliny leczniczej ma długą tradycję. Z jego upiększających właściwości korzystała ponoć sama Kleopatra, a starożytni Egipcjanie nazywali go rośliną nieśmiertelności.

Cząber ogrodowy (Satureja hortensis)

Kojący wpływ cząbru na żołądek i jelita znany jest od czasów starożytnych. Uważano także, że działa jak afrodyzjak, dlatego w średniowieczu nie wolno było uprawiać go w niektórych ogródkach przyklasztornych. Roślina nosi także ludowe nazwy cząberek, ziele fasolowe i saturejka.

Poziomka pospolita (Fragaria vesca)

Choć poziomka byłą niegdyś bardzo ceniona w medycynie ludowej, to z biegiem czasu traciła jednak na znaczeniu. Dopiero żyjący w XIX wieku ksiądz Sebastian Kneipp ponownie przypomniał o jej leczniczych właściwościach.

Wszystko o klonie

Rodzaj Acer wraz z niezliczoną ilością mieszkańców i form uprawnych ma wyjątkowo dużo postaci. Gatunki wyjściowe bardzo dobrze rozmnaża się z nasion, formy uprawne i mieszańce rozmnażamy wegetatywnie.


Stron: 33 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  21 22 23 24 25  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 176

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >