Drzewka, krzewy, rośliny ogrodowe – lista artykułów

Pięknotka Bodniera (Callicarpa bodinieri) "Profusion" – krzew o pięknych fioletowych owocach

Pięknotka to średniej wielkości gęsty krzew liściasty, dorastający 2-3 m wys. i podobnej szerokości. Szczególnie ozdobny jesienią, kiedy jego gałązki gęsto pokrywają się drobnymi, intensywnie fioletowymi bądź purpurowymi z perłowym odcieniem owocami w kształcie jagód zebranych w kuliste grona, które utrzymują się do mrozów. Eliptyczne liście matowo zielone do 10 cm dł. jesienią przebarwiają się na żółto. Kwitnie od VII – VIII drobnymi niepozornymi, liliowymi kwiatkami. Pochodzi z centralnych i zachodnich rejonów Chin.

Jesienne klejnoty w ogrodzie – astry bylinowe (marcinki)

Astry (Aster dumosus, A. novae-angliae, A. novi-belgii i inne) należą do najtrwalszych jesiennych bylin. Ten rodzaj liczy ok 250 gatunków i kilkaset odmian. Niskie, karłowate sięgają do 20 cm wys. Natomiast odmiany wysokie, takie jak nowobelgijskie i nowoangielskie sięgają od 100 – 150 cm. Są nie tylko łatwe w uprawie ale wyjątkowo piękne i atrakcyjne. Zwiastują jesień i o tej porze roku, zachwycają wielością kolorów i odcieni (od bieli przez róż i lila po krwistą czerwień, rubin i fiolet ) Nazwa kwiatów pochodzi od starogreckiego ἀστέρı (astéri), czyli gwiazda i nawiązuje do kształtu koszyczka kwiatowego.

Dalia (Georginia) - gwiazda jesiennego ogrodu

Dalia (Dahlia), georginia – piękny kwiat z rodziny astrowatych, pochodzący z Meksyku i Gwatemali do Europy został sprowadzony w XVIII w. Jej popularna u nas nazwa georginia pochodzi od nazwiska rosyjskiego botanika. Jest jednym z tych kwiatów, które od lat kojarzą się z polskim, wiejskim, przydomowym ogródkiem. Przez lata był mało doceniany. W ostatnim czasie odkryty również w nowoczesnych aranżacjach ogrodowych, gdyż różnorodność kolorów i kształtów kwiatów pozwala na tworzenie ciekawych i efektownych kompozycji.

Rącznik pospolity (Ricinus communis) - piękny i trujący

Ta przypominająca wyglądem kasztanowca roślina jest gatunkiem należącym do rodziny wilczomleczowatych. Pochodzi z Afryki środkowej. Dawniej nazywana rycynusem lub kleszczownicą pospolitą. Rącznik będzie wyjątkową ozdobą ogrodu aż do pierwszych przymrozków ze względu na swoje duże, zielono-czerwone liście o ciekawym kształcie i charakterystyczne jaskrawo czerwone owoce w kształcie kolczastych kulek. Nikt nie przejdzie obok tej rośliny obojętnie.

Wspięga pospolita Lablab purpureus (L.) Sweet - jesienna ozdoba ogrodu

Wspięga pospolita zwana też fasolnikiem egipskim, fasolą hiacyntową lub chropawcem pospolitym to roślina strączkowa należąca do gatunku bobowatych (motylkowatych). W naturalnych warunkach występuje w Afryce, gdzie jest rośliną uprawną i wieloletnią. Jest to urokliwe, w naszym klimacie jednoroczne pnącze o wijącej się łodydze dochodzącej do 2 m wys. Roślina wyróżnia się pięknymi drobnymi fioletowo-szkarłatnymi lub białymi kwiatkami, które zebrane są w graniaste kwiatostany oraz ciemnofioletowymi owocami w kształcie strąków.

Aloes – roślina, która jest z nami od wieków

Obecnie pojawia się w wielu produktach kosmetycznych, a także jest wykorzystywany w licznych lekarstwach na rany i do leczenia chorób układu pokarmowego. Aloes stał się najprawdziwszą super rośliną, po którą sięgamy w przypadku wielu nieprzyjemnych schorzeń lub gdy chcemy po prostu zadbać o piękny wygląd skóry. Trzeba pamiętać, że aloes nie jest jednak odkryciem współczesnych czasów. Towarzyszy człowiekowi już od antyku. W jaki sposób go wykorzystywano na przestrzeni wieków? Różne tajemnice i historie na temat aloesu zdradzamy poniżej.

Pochrzyn kaukaski (Dioscorea caucasica) - lecznicze bulwy

To wieloletnie pnącze o pięknych soczyście-zielonych liściach w kształcie serc, spiczasto zakończonych należy do gatunku dioscorea, rodzaj pochrzyn (ignam) i jest zaliczany do rodziny pochrzynowatych dioscoreaceae. Sam rodzaj pochrzyn obejmuje około 650 gatunków, natomiast rodzina pochrzynowatych liczy około 800 gatunków. Roślina dorasta do 2- 4 m wys. Zakwita w czerwcu drobnymi żółtymi kwiatkami 3-4 mm. W naturalnych warunkach pochrzyn kaukaski, jak nazwa sugeruje występuje tylko na zachodnim Kaukazie, w Abchazji i Kraju Krasnodarskim. Jest gatunkiem zagrożonym, pod ścisłą ochroną, wpisany na czerwoną listę w Rosji.

Mydlnica bazyliowata (Saponaria ocymoides) – idealna na skalniaki

Ta górska bylina płożąca z rodziny goździkowatych pochodzi z zachodniej i południowo-zachodniej części rejonu śródziemnomorskiego. Tworzy silnie rozgałęzione gęste kępki, jasnozielonych, owalnych liści wys. 10 - 20 cm. Zakwita na przełomie maja i czerwca masą małych, purpurowo-różowych delikatnych kwiatków o śr. 1–1,8 cm, zebranych w luźne niby baldachy, które utrzymują się przez wiele tygodni. Dzięki temu już wiosną przyciąga wzrok do skalniaka.

Krzewuszka cudowna Weigela "Red Prince"- efektownie kwitnący krzew

Cenna amerykańska odmiana. Krzew dorasta do 2 m wys. i szer. Przyrasta rocznie ok. 20 cm. Ulistnienie żywo zielone. Kwiaty dzwonkowate, błyszczące krwistoczerwone na zewnątrz jaśniejsze w środku. Kwitnie na przełomie maja i czerwca.

Ostrokrzew okółkowy (Ilex verticillata)

Ten gatunek ostokrzewu w przeciwieństwie do innych gubi liście na zimę. Krzew osiąga wys. ponad 2 m. Charakteryzuje się eliptycznymi ostro zakończonymi na wierzchołku, matowymi, ciemnozielonymi liśćmi o dł. do 10 cm, które jesienią pięknie przebarwiają się na żółto. Zakwita w okresie VI- VII białozielonymi drobnymi kwiatkami. Roślina jest szczególnie ozdobna jesienią, kiedy pojawiają się na niej liczne owoce. Czerwone kulki o śr. do 6 mm przypominające czerwoną porzeczkę, utrzymują się długo na gałęziach i są ulubionym pokarmem dla ptaków.


Stron: 33 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  5 6 7 8 9  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 113

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >