Duże mieszkania nie takie straszne?

Duże mieszkania nie takie straszne?

W Polsce pokutuje stwierdzenie, że na duże mieszkania stać tylko najbogatszych. Z powodu ograniczonych możliwości finansowych lub z przyzwyczajenia, Polacy celują przede wszystkim w mieszkania do 50-60 mkw. Transakcji dotyczących takich mieszkań jest w Polsce aż 50%, w porównaniu do 20%, dotyczących dużych mieszkań powyżej 70 mkw. Specjaliści przekonują, że lepiej inwestować w większy metraż.

 

W ostatnich latach bardzo popularne stały się niewielkie 2-pokojowe mieszkania o powierzchni 30-40 mkw., a także małe 3-pokojowe – do 50-55 mkw. Ta tendencja zmieniła się nieco po wprowadzeniu rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Wraz z najnowszymi zmianami w programie, dofinansowanie obejmie mieszkania o metrażu do 85 mkw. Rząd liczy, że po dostosowaniu programu do potrzeb nabywców, liczba osób decydujących się na duże mieszkania wzrośnie.

 

Małe jest... niepraktyczne


Dla wielu Polaków małe mieszkanie to jedyne wyjście, by mieć swoje własne 4 kąty. Niskie zarobki i zasady przyznawania kredytu często utrudniają zakup większego „M”. Coraz więcej osób decyduje się jednak wstrzymać z decyzją o zakupie do momentu, kiedy będą mieć możliwość celowania w większy metraż. Prócz aspektów czysto praktycznych, czyli niewielkiej powierzchni do życia, małe mieszkanie może okazać się kłopotem po upływie 15-20 lat. W szczególności w blokowiskach, które składają się w większości z mieszkań o małym metrażu. Właściciele małych mieszkań często traktują je jako przejściowe i kupują z zamiarem zamiany na większe po pewnym czasie. Takie mieszkania często trafiają pod najem. Stan techniczny tych obiektów ulega znacznemu pogorszeniu, a często zmieniające się sąsiedztwo to też nic dobrego.

 

 

Czytaj również: Deweloperzy mieszkaniowi na wysokich obrotach

Duże jest tańsze?


Czynnikiem, który w przeważającej mierze decyduje o zakupie mieszkania jest cena. Koszt całościowy dużych mieszkań jest oczywiście wyższy, jednak metr kwadratowy dużego mieszkania często jest zdecydowanie niższy aniżeli np. kawalerek. Różnice w cenach mieszkań w zależności od typu i metrażu przedstawia tabela.

 

Czytaj również: Wykończenie bardzo w cenie

 

Deweloperzy obniżają ceny największych mieszkań, zdając sobie sprawę z tego, że to właśnie te nieruchomości najtrudniej jest sprzedać – Jako deweloper zachęcamy naszych klientów do zakupu większych mieszkań, obniżając ceny za metr kwadratowy oraz oferując znaczne rabaty. Duże mieszkanie to duży wydatek, ale trzeba pamiętać, że to inwestycja na całe życie, więc warto ją dobrze przemyśleć – mówi Przemysław Stefanowski, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży PBG ERIGO.

 

Nie tylko dla rodzin


Po zmianach w programie MdM, zakup dużego mieszkania będzie szczególnie korzystny dla rodzin wielodzietnych. Te posiadające 3 i więcej dzieci otrzymają do 30% dofinansowania wartości nieruchomości, czyli nawet do 120 tys. zł! Duże mieszkania to jednak również dobra inwestycja dla singli. Osoby samotne często wzbraniają się przed kupnem większego lokum, uznając że sami nie będą w stanie go utrzymać. Warto jednak myśleć przyszłościowo, a rozwiązaniem dla takich osób może być wynajęcie nadwyżkowych pokoi. Przy okazji mieszkanie będzie na siebie zarabiało, a wyższy koszt całości szybko się zwróci.

Źródło: creandi / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19450 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 310

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >