
Dziurawiec wielokwiatowy (Hypericum kouytchense) - uprawa i pielęgnacja
Dziurawiec wielokwiatowy to półzimozielony, liściasty krzew o ciekawym, zwartym i zaokrąglonym pokroju, dorastający do 1,2 m wys. i 1,5 m szer. Roślina ozdobna z liści, kwiatów i owoców. Wygięte w łuk proste łodygi pokryte są eliptycznymi zielono-niebieskimi liśćmi, które jesienią mogą się przebarwiać na pomarańczowo-czerwono. Pięciopłatkowe złoto-żółte kwiaty o średnicy 6-7 cm kwitną długo i obficie, od VI – X. Kwiaty składają się z pięciu efektownych płatków i charakterystycznego środka z masą żółtych wyprostowanych pręcików. Jesienią w miejscu kwiatów pojawiają się czerwone jagody. Ten gatunek w naturalnych warunkach występuje w Chinach.
Czytaj dalej
Warto wprowadzić ten rzadki jeszcze w Polsce gatunek dziurawca do swojego ogrodu, bedzie atrakcyjnym złocistym akcentem na latnich rabatach.
Uprawa i pielęgnacja dziurawca wielokwiatowego
Jest łatwy w uprawie, nie wymaga zbyt wiele uwagi od ogrodnika. Najlepiej rośnie w średnio wilgotnych, dobrze przepuszczalnych glebach o odczynie lekko kwaśnym, obojętnym lub zasadowym. Jedyne czego nie zniesie to nadmiar wody a okresowa susza mu nie powinna zaszkodzić. Najpiękniej rośnie w pełnym słońcu, chociaż zniesie lekkie ocienienie, to jednak mniej bujnie zakwitnie. Preferuje wilgotne, bogate, piaszczyste podłoże. Jest odporny na mrozy, zniesie temp do -53 stopni C, jednak młode rośliny nalezy okrć na zimę.
Nie wymaga przycinania, poza przemarznietymi pędami i porażonymi rdzą liśćmi na wiosnę. Na obcietych pedach kwiaty pojawiają się w tym samym roku.
Szkodniki i choroby
Wolny od chorób i szkodników, jednak może być podatny na rdzę liści. Rdza nie uśmierca całej rośliny, jednak nie wygląda estetycznie, dlatego lepiej jej zapobiegać środkiem grzybobójczym.
Czytaj również: Heliotrop peruwiański (Heliotropium arborescens peruvianum) - ozdoba ogrodów i balkonów
Zastosowanie
Ten gatunek dziurawca doskonale się sprawdzi jako niski żywopłot, roślina zadarniająca oraz na obwódki, skalniaki, nasadzenia miejskie, skaliste zbocza i obrzeża lasów. Dobrze wygląda w dzikich i naturalistycznych ogrodach. Można nim obsadzać obrzeża stawów i oczek wodnych. Można sadzić równiez w donicach i pojemnikach na balkony i tarasy.
Nadaje się na kwiat cięty, zarówno kwiaty, jak i jagody są atrakcyjne w kompozycjach kwiatowych.
Czytaj również: Jukka karolińska (Yucca filamentosa) odmiana ‘Bright Edge’ o dekoracyjnych liściach i pachnących kwiatach
Rozmnażanie
Przez wysiew nasion lub podział karp jesienią lub wiosną. Można również rozmnażać z sadzonek zdrewniałych.
Uwaga!
Roślina jest toksyczna dla ludzi i zwierząt należy obchodzić się z nią ostrożnie, ponieważ kontakt z liśćmi może powodować podrażnienia skóry.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Akwarium w domu Liczba postów: 28 Grupa: Nasze zwier... Jak ktoś wkręcony w akwarystykę, to pewnie zna już https://trzmiel.com.pl – jeden z lepiej zaopatrzonych sklepów online, dużo sprzętu, ryb, roślin i akcesoriów...
- pies ze schroniska Liczba postów: 198 Grupa: Nasze zwier... Pies ze schroniska to jest czasami spore wyzwanie ale zawsze warto potem okazuje się że jest to przyjaźń na całe życie. Jeżeli chodzi o odżywianie to polecam od...
- Wiosenna premiera robota koszącego EZVIZ RM600 Liczba postów: 0 Grupa: Ogród i dzi...
- Wiosenna premiera robota koszącego EZVIZ RM600 Liczba postów: 0 Grupa: Ogród i dzi...
- Dla kocich rodziców Liczba postów: 4 Grupa: Nasze zwier... I think your way is right. papa's games