E- booki, e-publikacje - jakie zmiany po nowelizacji ustawy o VAT?
Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o VAT. Przewiduje on zrównanie stawek podatku VAT na e-booki i książki oraz gazety i ich e-wydania, poprzez obniżenie stawek VAT na publikacje elektroniczne.
Czytaj dalej
Projekt nowelizacji ustawy o VAT wprowadza stawkę 5% VAT na e-booki, które obecnie są opodatkowane stawką 23% VAT (gdy książki papierowe opodatkowane są 5% VAT).
Projekt nowelizacji ustawy wprowadza też stawkę 8% VAT na e-publikacje (czasopism i gazet), które obecnie opodatkowane są stawką 23% VAT (gdy wydania papierowe czasopism i gazet opodatkowane są 8% VAT).
Skąd konieczność zmiany przepisów?
W ocenie autorów projektu obecnie obowiązujące przepisy powodują podatkową dyskryminację e-publikacji.
Obecny udział e–booków i e-publikacji w rynku czytelniczym wynosi około 3,5%. Niski udział w rynku e–publikacji w dużej mierze spowodowany jest ich zaporowym opodatkowaniem. Wysoka stawka VAT na e-publikacje przekłada się na różnicę w cenie.
Zasada równości opodatkowania wymaga, aby książki i czasopisma (bez względu na formę ich wydania) były opodatkowane jednakowo.
Czytelnik dokonując zakupu książki (czasopisma) lub e-booka (e-publikacji), nabywa określoną treść, a nie nośnik, na którym jest ona zapisana. Dochowanie równych zasad opodatkowania VAT zobowiązuje ustawodawcę do równego opodatkowania sprzedaży treści bez względu na jakim nośniku jest ona zapisana: fizycznym, online, czy też elektronicznym.
Zdaniem autorów projektu, projekt nowelizacji ustawy stanowi również szansę dla rynku książki, wydawnictw oraz gazet. Sprzedaż książek i gazet w tradycyjnej formie od lat spada, natomiast udział e-booków w rynku książki oraz e-wydań stale rośnie.
Czytaj również: Nowe sankcje podatkowe i zmiany w rozliczeniach VAT.
Obecny udział e-booków i e-publikacji w rynku czytelniczym wynosi około 3,5%. Niski udział w rynku e-publikacji w istotnej mierze spowodowany jest ich zaporowym opodatkowaniem.
Utrata wpływów budżetowych z tytułu obniżenia VAT na e-booki i e-publikacje wynosiłaby więc około 63 mln zł. Zdaniem autorów projektu, strata ta zostałaby zrekompensowana przez większe wpływy podatkowe w związku ze wzrostem sprzedaży publikacji w formie elektronicznej w wyniku obniżenia opodatkowania odpowiednio z 23% do 5% na e-booki oraz 23% do 8% na publikacje.
Projekt wykonuje również przepisy zaprezentowanego 1 grudnia 2016 r. przez Komisję Europejską projektu nowelizacji dyrektywy VAT, zgodnie z którym państwa członkowskie mają prawo do stosowania obniżonej stawki VAT na e-booki.
Podobne zasady opodatkowania jak proponowane w omawianym projekcie obowiązują obecnie np. we Francji i Włoszech.
Omawiany projekt nowelizacji ustawy o VAT trafi do pierwszego czytania w Sejmie.
Czytaj również: Prawo Zmówień Publicznych po nowelizacji
Autorem jest:
Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu i w kontrolach podatkowych
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 330 Grupa: Prawo
- No co zwrócić uwagę kupując mieszkanie? Liczba postów: 34 Grupa: Prawo Jeśli ktoś z Was szuka rzetelnej i profesjonalnej agencji nieruchomości, to serdecznie polecam Kenig (agencja nieruchomości bielsko-biała). Miałam okazję współp...
- profesjonalne biuro rachunkowe Liczba postów: 99 Grupa: Przepisy pr... A wtedy też dla takiego biura rachunkowego czy jakiejkolwiek firmy realizującej usługi księgowe, niezbędne jest ubezpieczenie OC zawodowe. Przykład jest na ubez...
- kupno mieszkania Liczba postów: 821 Grupa: Nieruchomoś... W moim odczuciu, Osiedle Aleksandria to propozycja dla tych, którzy chcą żyć w komfortowych warunkach i cenią sobie dobrą lokalizację. Jeśli jesteś zainteresowa...
- Pośrednik nieruchomości Liczba postów: 58 Grupa: Pośrednik/Z... Jeśli zastanawiasz się nad kupnem lub wynajmem nieruchomości, to warto odwiedzić stronę https://horyzontnieruchomosci.pl/ Znajdziesz tam oferty, które mogą speł...