
Efekt dekoracyjny na ścianie
Kiedy sam kolor ścian, nawet najbardziej oryginalny i idealnie skomponowany z aranżacją wnętrza, już nam nie wystarcza, warto wprowadzić do wnętrza efekty dekoracyjne. Połączenie koloru i niebanalnej faktury z pewnością dadzą nieosiągalny innymi metodami rezultat.
Jak samodzielnie wyczarować efekty dekoracyjne na ścianach przy użyciu farb emulsyjnych?
Efekty ozdobne często nie są trudne do wykonania. Oto kilka podstawowych porad i wskazówek, jak interesująco ozdobić ściany.
Wszystko z umiarem…
Przy aranżowaniu ścian powinniśmy pamiętać, że najważniejszy jest umiar. Pamiętajmy, że efekt dekoracyjny jest dodatkiem i nie może zdominować wnętrza. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest udekorowanie pojedynczej ściany, słupów, filarów czy też wnęki, żeby wyraźnie podkreślić ich ozdobny charakter.
Umiar jest ważny szczególnie w małych pomieszczeniach oraz miejscach gdzie ilość wpadających promieni słonecznych jest niewielka. Tutaj ściany powinny zostać utrzymane w chłodnej i jasnej tonacji kolorystycznej, aby uniknąć optycznego pomniejszenia i tak już niedużej przestrzeni. Najlepsze będą spokojne wzory lub delikatne poświaty połączone odcieniami pastelowymi. Szersze pole działania dają duże pomieszczenia – tu możemy zdecydować się zarówno na ciemniejszy kolor, jak i na wykonanie wyrazistych wzorów. Podobnie jest w otwartych przestrzeniach, takich jak strych czy loft, które możemy podzielić symbolicznie kolorami oraz efektami dekoracyjnymi i z łatwością wydzielić dodatkowe pokoje i strefy – mówi Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral.
Czytaj również: Wnętrze black and white
Jaką farbę wybrać?
Efekty dekoracyjne to rozwiązanie dedykowane typowo wnętrzom – do ich tworzenia wykorzystuje się powszechnie dostępne produkty przeznaczone do malowania wnętrz, w tym farby emulsyjne, np. Akrylit W marki Dekoral. Można je stosować na podłożach mineralnych: tynkach, płytach kartonowo-gipsowych lub betonie, a więc najczęściej stosowanych rozwiązaniach budowlanych we wnętrzach.
Gąbki, szpachelki i pędzle idą w ruch
W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać na ścianach, sięgnijmy po odpowiednie narzędzie malarskie. Gąbki i folie możemy wykorzystać do tworzenia przecierek lub imitacji tkanin, z kolei płaskie pędzle oraz szpachelki pomogą uzyskać geometryczne motywy. Obok nich pomocne mogą okazać się wałki ze specjalnymi wkładami do tworzenia efektów dekoracyjnych, okrągłe pędzle, pace, taśmy i szczotki malarskie.
Jak osiągnąć efekty dekoracyjne
Większość efektów dekoracyjnych na farbach emulsyjnych, np. Akrylit W marki Dekoral, jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. Bogata paleta kolorów daje nieograniczone możliwości ciekawego dekorowania pomieszczenia przy pomocy narzędzi oraz farb Dekoral. Na właściwie i starannie przygotowane podłoże (oczyszczone i odtłuszczone oraz pokryte farbą podkładową) nanosimy przy użyciu wałka, pędzla, pacy, szczotki lub rękawicy farbę, a następnie tworzymy wzór, jaki chcemy osiągnąć. Poniżej przedstawiamy kilka efektów dekoracyjnych, możliwych do uzyskania na farbach emulsyjnych.
- Efekt Dwóch Pędzli
Powierzchnia pod tą farbę powinna zostać zabezpieczona farbą podkładową Podkładową Farbą Gruntującą marki Dekorall. Następnie malujemy całość za pomocą wałka sznurkowego, jednolitym kolorem Dekoral Akrylit W (jednym z kolorów, który będziemy używać do tworzenia danego efektu).
Po przygotowaniu podłoża aplikujemy jednocześnie dwa kolory Akrylitu W za pomocą dużych pędzli pierścieniowych, poprzez tzw. tapowanie.
Czytaj również: Globalny problem koloru sukienki
- Efekt Gumy
Powierzchnię przemalowujemy jednolitym kolorem za pomocą wałka sznurkowego. W zależności od wybranego koloru podłoże malujemy jedno lub dwukrotnie (istnieją kolory o niestandardowym kryciu – jaskrawe, pod które wymagany jest dodatkowy podkład kolorystyczny).
Po wykonaniu powyższej czynności i wyschnięciu całkowitym farby, nanosimy na powierzchnię następny kolor za pomocą małego pędzla pierścieniowego – nakładamy niewielką ilość farby i rozcieramy ją kawałkiem płaskiej gumy szewskiej lub gumy używanej do fugowania, tworząc niewielkie zgrubienia farby. Następnie zostawiamy farbę do wyschnięcia na ok. 16 godzin i powtarzamy czynność zmieniając tylko kolor.
- Efekt Pędzla Płaskiego
Prace rozpoczynamy od wymalowania powierzchni jednolitym kolorem przy użyciu wałka sznurkowego. W zależności od wybranego koloru podłoże malujemy jedno lub dwukrotnie. Jeżeli zdecydujemy się na jaskrawe barwy, wówczas zalecany jest podkład kolorystyczny.
Do stworzenia tego efektu używamy monochromatycznego zestawienia kolorystycznego (jeden kolor w różnych odcieniach). Płaskim pędzlem o szerokości 10 cm nanosimy niewielką ilość farby na powierzchnię zamaszystymi ruchami dłoni – bardzo gęsto. Następnie (po wyschnięciu naniesionego koloru) wracamy do odcienia kolorystycznego warstwy pomalowanej wałkiem i powtarzamy czynność.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- JAKI SKLEP INTERNETOWY? Liczba postów: 412 Grupa: Ciekawe pom... Czy wiecie, która hurtownia posiada w swojej ofercie eleganckie sukienki hurt? Zależy mi na bogatym asortymencie ubrań i szybkiej realizacji zamówienia. Jakiś c...
- Szafa pod zabudowę Liczba postów: 158 Grupa: Porady i op... Ja zrobiłam szafę w zabudowie przy sypialni i jestem zadowolona. Nie kosztowała sporo bo robił znajomy i teraz mam fajne miejsce na [url]https://perypetiekobiet...
- Sprawna przeprowadzka - krok po kroku Liczba postów: 56 Grupa: Wnętrza Czy są tutaj osoby, które są w trakcie lub mają w planach przeprowadzkę biura, domu lub mieszkania? Jeżeli szukacie sprawdzonej firmy, która zajmuje się przepro...
- Trudny czas dla firmy - przeprowadzka Liczba postów: 126 Grupa: Wnętrza Pomoc firm może się okazać nieoceniona w takiej sytuacji. Znalezienie dobrej firmy przeprowadzkowej to podstawa przed zmianą miejsca zamieszkania. Słyszałam dob...
- Jak zastrzec dowód Liczba postów: 2 Grupa: Porady i op... Tak, spokojnie da się to załatwić. Nie trzeba mieć konta w banku ani korzystać z żadnych konkretnych usług. Najlepiej wejść na stronę https://zastrzegam.pl – ta...