Efektywne doświetlanie poddasza

Efektywne doświetlanie poddasza

Wybór okien dachowych warunkuje nasze późniejsze poczucie komfortu w domu, w którym będziemy mieszkać. Dlatego decyzja o zakupie stolarki okiennej powinna być przemyślana – kierujmy się przede wszystkim wysoką klasą produktu oraz tym, jak wpłynie ona na polepszenie jakości naszego życia. Jaki rozmiar i rodzaj okna sprawdzi się najlepiej? Czytaj dalej

 

Jak dobrać okna dachowe do rozmiaru i rodzaju pomieszczenia?

 

Ze wspominaną jakością życia wiąże się aspekt odpowiedniego doświetlenia. To kwestia trudna do rozwiązania – zazwyczaj konstrukcja dachów skośnych lub wielospadowych nie sprzyja skutecznemu dopływowi światła do wszystkich zakamarków pomieszczeń. Spadzisty dach niewątpliwie uatrakcyjnia przestrzeń pokoju czy kuchni, ale wpływa także na ich znaczne zaciemnienie. To właśnie przeszklenia – zaprojektowane z uwzględnieniem parametrów i właściwości dachu – uzupełnią przestrzeń zaadaptowanego strychu o naturalną ozdobę, jaką jest dzienne światło.

 

 

Czytaj również: Rolety z nowym systemem

Jeszcze więcej światła


Niezależnie od tego, czy na zaadaptowanym strychu urządzamy kuchnię, salon czy pokój dla dziecka – jasne światło to podstawa, bo wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. – Wybierając okna, które zamontujemy na poddaszu, pomyślmy o tym, jakie będą najbardziej efektywne – lukarny czy okna połaciowe? Na poddaszu z pewnością najlepiej sprawdzą się okna połaciowe, czyli dachowe. Można je stosować zarówno w nowo budowanych domach, jak i tych już istniejących, a dzięki temu, że posiadają różne typy kołnierzy uszczelniających z łatwością połączymy je z dowolnym pokryciem dachu. – radzi Paweł Hryniewicz, Produkt Manager marki Roto Okna Dachowe. Aby odpowiednio oświetlić poddasze, najlepiej wybrać kilka okien połaciowych, które można zamontować w połączeniach wielokrotnych, tym samym zapewniając maksymalny dostęp do naturalnego światła. – Warto wybrać produkty wysokiej jakości i innowacyjne – na przykład okna RotoTronic, automatycznie zamykane podczas deszczu, obsługiwane za pomocą pilota. Takie okna doskonale sprawdzają się w miejscach trudno dostępnych, są więc idealnym rozwiązaniem dla poddaszy – dopowiada ekspert.

 

Czytaj również: Jak zabezpieczyć okno w pokoju dziecka? 

 

Okna dobrze dobrane


Niezależnie od rodzaju pomieszczenia, wybierając okna na poddasze, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących ich rozmiarów. – Przyjmuje się, że 1 m² szyby jest w stanie doświetlić od 8 do 12 m² poddasza. Wymiary dostosowujemy także do kąta nachylenia dachu – im jest on mniejszy, tym okno powinno być dłuższe – i odwrotnie – zwraca uwagę Paweł Hryniewicz. Pamiętajmy również o tym, że okna powinny być dostosowane do rodzaju pomieszczenia, jakie chcemy zaaranżować w danym miejscu.

W pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności, jak kuchnia i łazienka, można stosować zarówno okna z PVC, jak i specjalnie zabezpieczone okna drewniane. Poza doborem materiału okuć ważne jest również odpowiednie umiejscowienie okna. Dla przykładu, aby zminimalizować zjawisko skraplania pary wodnej na powierzchni szyb i ram, zaleca się montaż okien nad grzejnikiem i nie zastawianie go meblami. W ten sposób osiągamy efektywną cyrkulację powietrza we wnęce okiennej.

Z kolei w miejscach, w których szczególnie zależy nam na wyciszeniu, jak np. – sypialnia czy pokój dziecka – warto zamontować okna dźwiękoszczelne ze szkleniem o wysokiej klasie ochrony przed hałasem. – Warto także zadbać o wyposażenie okna w dodatkowe akcesoria, takie jak rolety zewnętrzne i wewnętrzne, umożliwiające zaciemnienie sypialni, co stanowi dodatkowy atut zawsze wtedy, gdy mamy do czynienia z dużym nasłonecznieniem i wysokimi temperaturami. – dodaje Paweł Hryniewicz.



Źródło: roto / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19450 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 125

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >