Efektywne wiercenie w metalu

Efektywne wiercenie w metalu

Wiertła to podstawowy element wyposażenia każdej skrzynki narzędziowej – zarówno amatora, jak i profesjonalisty. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka. Czytaj dalej

Przed zakupem wiertła należy określić trzy podstawowe kwestie:

  • W jakim materiale zamierzam pracować – betonie, drewnie, metalu, szkle czy ceramice
  • Jakiego uchwytu wymaga elektronarzędzie, którym dysponuję - SDS-plus, SDS-max czy cylindrycznego
  • Jaki kształt i strukturę powinna mieć spirala, by efektywnie wykonać planowane prace i odpowiednio odprowadzać urobek.

 

Efektywne wiercenie w metalu

 

Czytaj również: Poliwęglan - charakterystyka oraz zastosowania

 

Zwłaszcza w przypadku profesjonalnego zastosowania warto wyposażyć się w wiertła renomowanych firm, które zapewniają odpowiednią skuteczność i trwałość, a co za tym idzie – zwiększają efektywność prowadzonych prac i zmniejszają ryzyko nieprzewidzianych przestojów spowodowanych uszkodzeniem wiertła. Dobre wiertła zapewniają wysoki komfort pracy, a uzyskane otwory są czyste, precyzyjne i pozbawione wyszczerbień.  

 

Jedną z najbardziej popularnych kategorii wierteł są wiertła do metalu. Poniżej znajduje się opis ich głównych rodzajów.  

 

Rodzaje wierteł do metalu

  • Wiertła HSS to uniwersalne wiertła wykonane ze stali szybkotnącej, przeznaczone do pracy m.in. w metalach nieżelaznych, twardych tworzywach sztucznych, stalach stopowych, węglowych czy żelazie spiekanym i ciągliwym. Przykładem jest wiertło HSS-R marki Hawera, które dodatkowo produkowane jest z wykorzystaniem technologii formowania na gorąco. Spiralny rowek walcowany zapewnia szybkie odprowadzanie urobku.

 

  • Wiertła kobaltowe to najlepszy wybór w przypadku obróbki stali szlachetnej, np. stali antykorozyjnej czy żarowytrzymałej. Dzięki zawartości kobaltu narzędzia te charakteryzuje wysoka wytrzymałość termiczna i zwiększona odporność na zużycie.

 

  • Wiertła tytanowe przeznaczone są głównie do pracy w metalu w przemyśle i rzemiośle. Powleczone są azotkiem tytanu, który zmniejsza tarcie i przyspiesza tempo wiercenia. Wiertła tytanowe umożliwiają obróbkę najtwardszych metali, takich jak żeliwa ciągliwe, spiekane, mosiądz wysokoniklowy, miedź czy brąz. Wykorzystuje się je również podczas pracy w pleksiglasie.

 

  • Pogłębiacze stożkowe to narzędzia okrawające i pogłębiające, przeznaczone do precyzyjnej obróbki metali i zapewniające wysoką jakość powierzchni.

 

  • Wiertła stożkowe przeznaczone są do wiercenia dużych otworów w cienkościennych materiałach lub do rozwiercania już istniejących otworów.

 

  • Wiertła do zgrzein służą do czystego rozwiercania zgrzein.

 

  • Frezy walcowe pozwalają na frezowanie dowolnych konturów w cienkościennych materiałach.

 

Przed rozpoczęciem prac warto skonsultować się z profesjonalnymi doradcami, którzy dzięki bogatemu doświadczeniu pomogą dobrać odpowiednie narzędzia do profilu planowanych prac. Zapraszamy na prezentację różnych rodzajów wierteł do naszego warszawskiego salonu firmowego przy ul. Posag 7 Panien 6 – chętnie podzielimy się naszą wiedzą.  

 

Czytaj również: Bity WHIRLPOWER. Jakość i trwałość dla profesjonalistów

 

Efektywne wiercenie w metalu

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19414 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 196

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >