Ekologiczna instalacja grzewcza
Widoczne zmiany klimatyczne coraz częściej dokuczliwie wpływają na życie i bezpieczeństwo mieszkańców całej planety. Bycie eko to już nie tylko trend, a styl życia. Aby lepiej zarządzać gospodarką energetyczną warto zacząć od otoczenia, na które mamy największy wpływ - naszego domu. Jedną z najbardziej energochłonnych jest instalacja grzewcza. Jak zmniejszyć jej szkodliwość dla środowiska?
Czytaj dalej
decyzję o wyborze systemu grzewczego do domu najczęściej zwraca się uwagę na koszty inwestycji. Emisja szkodliwych substancji czy sytuacja na rynku paliw grzewczych to niejednokrotnie pomijane informacje, które mogą negatywnie wpłynąć na koszty użytkowania czy środowisko. Tymczasem największą popularnością na polskim rynku systemów grzewczych wciąż cieszą się kotły na węgiel, drewno lub olej - urządzenia, które emitują najwięcej CO₂ oraz CO (dane z raportu IPTS dla Komisji Europejskiej ze stycznia 2013). W efekcie są one nie tylko kłopotliwymi w utrzymaniu, ale również szkodliwymi dla środowiska systemami. Co więcej, kolejny sezon grzewczy dla użytkowników powyższych kotłów może być niemiłym zaskoczeniem, ze względu na wahające się ceny paliw. Z tych powodów, choć pozornie najtańsze, rozwiązania te nie sprawdzą się podczas eksploatacji.
Czytaj również: Nowe zasady budownictwa energooszczędnego
Eko-energia
Jest jednak sposób, aby uniknąć pojawienia się niedogodności: wybór energooszczędnych systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii - pomp ciepła. Koszty inwestycji porównywalne są z tymi, przeznaczonymi na nowoczesne instalacje z kotłem kondensacyjnym. Natomiast koszty eksploatacyjne są znacznie niższe od innych rozwiązań dostępnych na rynku. W przeciwieństwie do nich, pompy ciepła pobierają energię z otoczenia - wody, powietrza lub gruntu i nie emitują szkodliwych zanieczyszczeń. Wynika to z technologii w jakiej pracują. Zamiast spalania określonego paliwa (piece olejowe czy gazowe), pozyskują energię zgromadzoną w środowisku i oddają do instalacji grzewczej. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebują jedynie prądu elektrycznego, co czyni je jednymi z najbardziej ekologicznych rozwiązań wśród systemów grzewczych. Dodatkowo, w zależności od potrzeb i modelu urządzenia posiadają liczne funkcje dodatkowe, tj.: klimatyzowanie pomieszczeń, podgrzewanie wody w basenie lub dostarczanie ciepłej wody użytkowej.
Czytaj również: Energia odnawialna w budownictwie zrównoważonym
Energia z gruntu
Ze względu na zmienne warunki klimatyczne w Polsce najchętniej wybierana jest gruntowa pompa ciepła. Pozyskuje ona energię z ziemi poprzez gruntowy wymiennik ciepła: poziomy - zajmujący od 120% do 150% powierzchni ogrzewanej, lub pionowy - znacznie mniejszy, umieszczany pionowo, w głębi ziemi. Zgromadzona w wymienniku energia, transportowana jest do pompy ciepła, skąd po podniesieniu parametrów czynnika grzewczego, przesyłana jest do wnętrza domu w postaci ciepła. Producent pomp ciepła Sofath proponuje trzy rodzaje gruntowych pomp ciepła: Termeo, Natea oraz Caliane, które wykorzystują różne technologie w celu przetwarzania energii do ogrzewania: bezpośrednie parowanie/woda, bezpośrednie parowanie/bezpośrednie skraplanie oraz glikol/woda.
- Energooszczędne, geotermalne pompy ciepła, wykorzystujące technologię bezpośredniego parowania, mogą osiągnąć współczynnik efektywności COP nawet powyżej 5.0. Oznacza to, że dostarczając do urządzenia 1kW energii elektrycznej otrzymujemy ponad 5 kW energii cieplnej ogrzewającej budynek. Pompy są również niezwykle żywotne. Najważniejszy element układu - sprężarka - pozwala na pracę urządzenia przez około 20 lat –– tłumaczy Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath.
Czytaj również: Jak wygląda certyfikacja systemów SZen?
Energia z wody
Kolejnym, naturalnym źródłem pozyskiwania energii przez pompy ciepła jest woda. Taką technologię wykorzystuje m.in pompa Termeo, która może pracować również z wymiennikami pobierającymi energię z wód gruntowych. Stała temperatura wody (od 10 do 12°C) zapewnia uzyskanie wysokiej wydajności pracy urządzenia i zarazem komfortu cieplnego w domu przez cały rok.
Energia z powietrza
Jeżeli teren jest mocno zabudowany, a w jego pobliżu nie występuje odpowiednia ilość wód gruntowych, warto zdecydować się na powietrzną pompę ciepła. Urządzenie odzyskuje ciepło nawet wtedy, gdy temperatury osiągają -20°C. Pomimo spadku wydajności pompy wraz ze spadkiem temperatury, jest ona chętnie stosowana jako ekologiczne uzupełnienie istniejących w budynkach instalacji grzewczych. Wynika to z jej zalet tj.: niewielkiego miejsca zajmowanego przez jednostkę zewnętrzną oraz braku potrzeby wykonania zaawansowanych prac monterskich, co zmniejsza wydatki oraz ilość czasu poświęconego na instalację. Ponadto powietrzna pompa ciepła Lizea marki Sofath, dodatkowo wyposażona jest w nowoczesny system Inverter, który pozwala na mniejsze zużycie energii poprzez bieżącą regulację mocy zależną od potrzeb domowników. Energooszczędność, prostota montażu oraz wykorzystywanie energii z powietrza powodują, że ten typ pompy ciepła pozostaje konkurencyjny dla pomp wodnych i gruntowych.
Czytaj również: Energooszczędna stolarka
„Czysta” energia przyszłości
Rosnąca świadomość niekorzystnego wpływu człowieka na środowisko powoduje konieczność zmiany nawyków, zwłaszcza tych, związanych z gospodarką energią. Pompy ciepła stanowią atrakcyjną alternatywę. Wykorzystują nowoczesną technologię, która pozwala na ekologiczne i trwałe przetworzenie i wykorzystanie energii. Pracują w zgodzie ze środowiskiem, zapewniając komfort cieplny w mieszkaniu, dostarczając ciepłą wodę użytkową lub klimatyzując pomieszczenia. Dodatkowo, urządzenia są bezobsługowe i bezawaryjne, dzięki czemu mogą służyć ich właścicielom przez lata. Przyszłość jest w naszych rękach, więc tylko od nas zależy, czy będziemy żyć w kraju zasilanym „czystą” energią.
Zobacz galerie zdjęć
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Szkolenia BHP Liczba postów: 29 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
- Własna firma Liczba postów: 295 Grupa: Firmy budow... Istnieje wiele narzędzi i technologii, takich jak oprogramowanie do zarządzania projektami, systemy komunikacji wewnętrznej czy analizy danych, które mogą wspom...
- „Żółta” pianka pistoletowa „Okna i Drzwi” - nowość... Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re...
- budowa drogi dojazdowej Liczba postów: 101 Grupa: Firmy budow... Szukasz solidnych rozwiązań dla wymagających terenów? Sprawdź panele Alu Deck HD od https://drogitymczasowe.com/alu-deck-hd/ . To świetna opcja na drogi dojazdow...
- Aluminium podstawowe wiadomości - proces produkcyj... Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Strona wiadomości z kraju i ze świata to kompleksowe źródło informacji o wydarzeniach, które mają znaczenie zarówno lokalne, jak i globalne. Oferujemy szeroką g...