Ekologiczna winda solarna
Wraz z rozwojem technologii zmieniają się potrzeby i wymagania społeczeństwa względem różnorodnych produktów, w tym również dźwigów osobowych. Dziś nie wystarczy już, aby winda była panoramiczna, cichobieżna czy szybka. Ważne, aby była także niezwykle energooszczędna, gdyż to właśnie energooszczędność jest obecnie głównym priorytetem.
W taką filozofię bezsprzecznie wpisuje się winda solarna – najnowszy produkt koncernu Schindler. Premiera windy odbędzie się jeszcze w tym roku.
Globalne ocieplenie to tylko jedna z wielu przyczyn wzrostu zapotrzebowania na energię. Szacuje się, że budynki na całym świecie zużywają obecnie 40% jej zasobów, a udział ten będzie stale rósł. Jednak nie tylko te wartości wzrastają – do 2035 roku 60% populacji będzie mieszkało na wysoce zurbanizowanych obszarach, wykorzystujących 80% światowej energii. Wobec tych szacunków istotne jest wdrażanie rozwiązań oraz technologii, które są bardziej efektywne oraz zrównoważone. Wyzwaniem staje się wykreowanie społeczeństwa przyjaznego środowisku, z innowacyjnymi i inteligentnymi rozwiązaniami, które połączą ekologię z nauką. Taki właśnie cel, konstruując windę solarną, postawiła przed sobą firma Schindler – lider w produkcji dźwigów i chodników ruchomych.
Czytaj również: Urządzenia przyjazne środowisku
Połączenie zaawansowanej technologii ze sprawdzoną niezawodnością doprowadziło do powstania urządzenia, które wykorzystuje czyste, odnawialne źródła energii. W porównaniu z klasycznymi dźwigami winda solarna pozwala na oszczędność do 50% energii w skali roku. Jest rozwiązaniem hybrydowym. Może być zasilana energią słoneczną, siecią elektryczną lub kombinacją obu tych źródeł. W zależności od konfiguracji oraz poziomu nasłonecznienia istnieje również możliwość funkcjonowania windy jedynie w oparciu o energię pochodzącą ze słońca.
Fotowoltaniczne panele, które napędzają windę, umieszczane są na dachu budynku. Ich rozmiary zależą od indywidualnych zapotrzebowań bloku bądź biurowca, takich jak jego wysokość czy natężenie ruchu. Mechanizm działania dźwigu został oparty na sprawdzonych i niezawodnych rozwiązaniach. Bazą, na której skonstruowano windę, jest flagowy model Schindler 3300. Aby możliwe było pełne wykorzystanie właściwości dźwigu, został on wyposażony w sterownik, który rozdziela energię pomiędzy źródłem i windą. Dodatkowymi elementami, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania windy są: urządzenie magazynujące energię oraz panele słoneczne.
Winda solarna może działać w aż trzech kombinacjach – podłączona do sieci elektrycznej, wykorzystując bezpośrednio energię słoneczną oraz poprzez połączenie tych źródeł zasilania. W pierwszym wypadku bezpieczną eksploatację zapewnia podłączenie pojedynczej fazy o napięciu 220 V, z której energia transportowana jest do sterownika, stamtąd zaś do urządzenia magazynującego energię, które uruchamia windę. W przypadku gdy decydujemy się na bezpośrednie zasilania windy przez energię słoneczną, potrzebujemy jedynie paneli. Wówczas to one będą pełnić rolę łącznika pomiędzy jej źródłem, a sterownikiem, który następnie przesyła energię. Trzecią opcją jest zasilanie windy poprzez połączenie energii solarnej oraz z sieci elektrycznej. Panele magazynujące energię słoneczną zintegrowane są z siecią elektryczną, co pozwala na najbardziej efektywne działanie dźwigu przy jednoczesnej oszczędności kosztów.
W windzie „na słońce” zastosowano unikatowe rozwiązania, dzięki którym jej działanie będzie niezależne od ewentualnych awarii sieci elektrycznych. Tym samym system napędu pozwoli zredukować do minimum ryzyko zacięcia się windy z pasażerami. Niewątpliwie ciekawym rozwiązaniem jest także zamontowanie w kabinie interaktywnego panelu informacyjnego, który wskazuje oszczędność energii w danej chwili oraz w stosunku do tradycyjnych źródeł zasilania. Działa on podobnie do wyświetlaczy montowanych w nowoczesnych autach, które pokazują zużycie paliwa w czasie jazdy.
Czytaj również: Modelowy budynek energooszczędny
Dźwig może obsługiwać nawet 10-piętrowe budynki i przewozić do 9 osób z prędkością 1m/s. Co więcej, w pełni naładowane baterie zapewnią windzie wykonanie do 200 kursów. A to wszystko bez generowania dodatkowych kosztów energii.
Mechanizmy i sposób działania windy solarnej pozwalają stwierdzić, że jest to produkt, który idealnie wpisze się w najnowsze światowe trendy budownictwa ekologicznego. Jest to o tyle istotne, że coraz częściej inwestorzy poszukują rozwiązań i technologii pozwalających na realne oszczędności energii.
Źródło: Core PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Jestem absolutnie pewien, że każdą nową firmę można wypromować, jeśli nakręcić film z drona. W naszej produkcji filmowej YOPRST możesz zamówić dowolny film z dr...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...