Ekologiczne okna z PCV?
Współczesna zrównoważona architektura stawia nie tylko na energooszczędność, lecz również stosowanie materiałów przyjaznych dla zdrowia i ekologicznych. Na rynku pojawia się coraz więcej produktów, które podnoszą standard energetyczny budynku, a przy tym umożliwiają recykling, pozostając w zgodzie z naturą.
Rozwój technologii budowlanych i rosnąca świadomość klientów sprawiły, że obecnie producenci stolarki okiennej oferują szeroką gamę okien o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Pierwsze okna z polichlorku winylu pojawiły się w Polsce ponad 40 lat temu i od tamtego czasu przeszły prawdziwą rewolucję. Obecnie standardem jest stolarka z wielokomorowymi profilami i podwójnymi pakietami szybowymi. Inwestowanie w technologie energooszczędne to coś więcej niż tylko chwilowy trend wynikający z mody na ekologię. Znowelizowane dyrektywy unijne przewidują, że po roku 2020 budynki niemal zeroenergetyczne powinny stać się standardem obowiązującym w krajach Unii Europejskiej, w tym również w Polsce. Stosowanie okien o współczynniku przenikania ciepła na poziome pasywnym Uw≤0,8 W/m2K jest już teraz bardzo wyraźną tendencją, a wkrótce stanie się powszechną praktyką. Budynek jest obecnie traktowany jak żywy organizm, który posiada własny cykl życia, od budowy poprzez użytkowanie i ewentualne renowacje aż po rozbiórkę. Wielu świadomych inwestorów zwraca uwagę na materiały ekologiczne i produkowane z surowców odnawialnych. W tym kontekście nowe standardy wyznaczają również okna aluminiowe, coraz częściej stosowane w budownictwie mieszkaniowym.
Czy okna PVC są ekologiczne?
Przez długi czas dominowało przeświadczenie, że to okna drewniane są najbardziej przyjazne zdrowiu człowieka i środowisku naturalnemu. Jeśli jednak wziąć pod uwagę fakt, że tworzywo PVC jest surowcem biologicznie neutralnym, środowiskowo przyjaznym i do tego bardzo trwałym, rachunek zmienia się na korzyść okien z tworzywa. Dobrej jakości okna z wysokoudarowego PVC zachowują swoje walory estetyczne i użytkowe nawet przez dziesiątki lat. W momencie wymiany surowiec, z którego są produkowane ramy, może zostać przetworzony i wykorzystany wtórnie. Obecnie tylko niektóre okna o najlepszych parametrach cieplnych są konstruowane w sposób umożliwiający łatwe oddzielenie PVC od tworzywa sztucznego, z którego wykonane są izolatory.
Czytaj również: Praktyczne i wytrzymałe okna drewniano-aluminiowe
- W naszych nowych siedmiokomorowych oknach Schüco Alu Inside produkowanych z wysokoudarowego tworzywa PVC-U przewidziano możliwość zastosowania wsuwanych wkładek izolacyjnych, które nie są trwale złączone z ramą. Tak wyposażone okno z dwukomorowym pakietem szybowym o współczynniku Ug=0,7 W/m2K uzyskało certyfikat Instytutu Domów Pasywnych, Uw≤0,8 W/m2K – mówi Andrzej Polijaniuk, Dyrektor do spraw Marketingu i Produktu w firmie Schüco International Polska.
Ponadto w stolarce z tej serii zamiast tradycyjnych wzmocnień stalowych zastosowano płaskie wzmocnienia wykonane z aluminium, które można również łatwo odzyskać. W ten sposób opatentowane okna z tej serii w pełni odpowiadają wyznacznikom zrównoważonego i ekologicznego budownictwa w całym cyklu życia – nie tylko pomagają zaoszczędzić energię, lecz również mogą zostać powtórnie wykorzystane w sposób przyjazny środowisku.
Czytaj również: Jak powinno być wyposażone okno antywłamaniowe? - Zadbajmy o bezpieczeństwo
Okna aluminiowe – nowy standard ekologicznego budownictwa
W niepamięć odchodzą czasy, gdy stolarka aluminiowa uchodziła za zimną. Również w tym wypadku technologie produkcji mocno się rozwinęły. Nowoczesna, niezwykle trwała stolarka aluminiowa może osiągać takie same parametry energooszczędności, jak stolarka PVC, a sam podstawowy materiał, z którego jest wytwarzana, ulega odzyskowi w 99%. Okna aluminiowe z serii Schüco AWS 90.SI+ mogą osiągać współczynnik przenikania ciepła nawet na poziomie pasywnym Uw=0,8 W/m2K co oznacza, że okna te mogą być o wiele cieplejsze, niż wskazują na to obecne wymogi stawiane stolarce okiennej stosowanej w budynkach ogrzewanych, wynoszące Umax=1,3 W/m2K. Kolejną wersją tego systemu są okna serii Schüco AWS 90.SI+ Green, w których zastosowano przekładki, izolatory i uszczelki produkowane z wykorzystaniem w pełni odnawialnych surowców, pozyskiwanych z powszechnie występujących roślin. Dla przykładu poliamidowe izolatory wykonano na bazie oleju rycynusowego pozyskiwanego z nasion rącznika pospolitego, natomiast uszczelki – z EPDM produkowanego na bazie bioetanolu uzyskiwanego z trzciny cukrowej. Dzięki temu okna te idealnie wpisują się w wymagania programów certyfikacji „zielonych” budynków takich jak BREEAM czy LEED, które stawiają inwestycjom bardzo rygorystyczne kryteria oceny, również z uwzględnieniem zastosowanych materiałów.
Źródło: schuco / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Jestem absolutnie pewien, że każdą nową firmę można wypromować, jeśli nakręcić film z drona. W naszej produkcji filmowej YOPRST możesz zamówić dowolny film z dr...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...