Ekologiczne rozwiązania w mieście
Optymalne projektowanie budynków powoli staje się normą w budownictwie wielorodzinnym w większych miastach, a deweloperzy i architekci prześcigają się w proponowaniu rozwiązań zmniejszających uciążliwość życia w mieście.
Czytaj dalej
Na świecie powstaje co raz więcej ekologicznych kompleksów mieszkalnych zaprojektowanych z wykorzystaniem najnowszych technologii. Projekty realizowane od lat m.in. w Stanach Zjednoczonych, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w Europie Zachodniej inspirują deweloperów w innych krajach do budowania podobnych obiektów.
Czytaj również: Nowe przepisy dotyczące dopłat do solarów
Jest to związane z rosnącą świadomością prośrodowiskową mieszkańców większych miast, którzy poszukują na rynku ofert wyróżniających się energooszczędnością, niskimi kosztami eksploatacji oraz zapewniających wygodę użytkowania. Ten ostatni czynnik jest szczególnie brany pod uwagę przez potencjalnych nabywców. Warunki pogodowo-klimatyczne często bowiem wpływają negatywnie na komfort użytkowania mieszkań w cieplejszych miesiącach roku.
Systemy zacieniające
Ochronę przed przegrzaniem w sezonie letnim mogą zapewnić już nie tylko pochłaniające energię i znaczną część naszych finansów klimatyzatory. To, co wyróżnia nowoczesne budownictwo to dbałość w doborze elementów wykończenia, jak np. odpowiednie okna, ale również przemyślany projekt architektoniczny. Ukształtowanie elewacji oraz bryła budynku odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu nadmiernej absorpcji promieniowania słonecznego. Stosowane są zewnętrzne systemy zacieniające, takie jak: żaluzje fasadowe, markizy, zewnętrzne rolety tekstylne, czy przesuwane okiennice.
Czytaj również: Utworzenie Platformy Innowacji Energooszczędnych
Na etapie proponowania dopasowanych rozwiązań niezbędne jest zatem określenie, jakiego typu ochrony będzie wymagało mieszkanie. Jest to uzależnione głównie od tego, w jakiej części budynku jest ono umiejscowione. W nowoczesnych budynkach coraz częściej stosowane są pakiety szklane dobierane do mieszkań, w zależności od stron świata. Okna znajdujące się od strony południowej przepuszczają mniej promieni słonecznych, tym samym zapobiegając przegrzewaniu się mieszkań, natomiast od strony północnej lokale otrzymują więcej światła, eliminując potrzebę dogrzewania.
„Jeśli pomieszczenia znajdują się po stronie południowej, która jest najbardziej narażona na przegrzanie to wskazane jest, aby takie mieszkanie było chronione przez stałe elementy zacieniające. Jeśli natomiast mamy do czynienia z elewacją wschodnio-zachodnią, w której promieniowanie słoneczne jest dokuczliwe w określonych porach dnia, można wybrać np. rolety lub żaluzje przesuwne“ - radzi Tomasz Jankowski, prezes Fort Development, firmy, która rozpoczęła w tym roku budowę inwestycji Krasińskiego 41, pierwszego w Polsce obiektu w standardzie Miejskiego Budynku Jutra 2030.
Systemy zacieniania mogą być przesuwane ręcznie lub za pomocą silnika elektrycznego. W zależności od potrzeb możliwe jest także zintegrowanie z systemem sterowania budynku. Pozwala to przede wszystkim na optymalizację sterowania przy zachowaniu wysokiej wydajności systemu. Automatyzacja tego procesu jest ściśle powiązana z tzw. inteligentnym zarządzaniem światłem i energią słoneczną. Na rynku dostępne są zarówno proste rodzaje sterowania przy pomocy włączników i wyłączników, jak i zaawansowane czujniki określające pozycję słońca. Umiejętne wykorzystanie promieni słonecznych pozwala na ogrzanie bądź ochłodzenie budynku w zależności od potrzeb mieszkańców. Kontrola zacienienia uchroni przed nadmiernym przegrzaniem w lecie, natomiast automatyczna regulacja pozwoli na szybką adaptację i wykorzystanie potrzebnych promieni słonecznych do ogrzania pomieszczeń chłodniejszą porą.
W tym celu można wykorzystać żaluzje przesuwne, doskonale zdające rolę w ramach kontrolowania zacienienia, które są wykonane z aluminium lub drzewa cedrowego. Aby uzyskać możliwość wykorzystania dużych wymiarów są one wykonane z aluminium tłoczonego. Żaluzje aluminiowe są lakierowane proszkowo lub anodowane, natomiast wytrzymały cedr może zostać wykorzystany jako olejowany lub wręcz niewykończony. W celu ułatwienia montażu są stosowane odpowiednie wsporniki.
Odpowiednia wentylacja
Istotną rolę odgrywa także wentylacja wewnątrz mieszkań. Stosowana jest tzw. wentylacja hybrydowa, która wykorzystuje zarówno ciąg grawitacyjny, jak i siłę wentylacji mechanicznej. W okresach występowania temperatury zewnętrznej poniżej 0°C, nasada niskociśnieniowa przełączana jest na najniższą możliwą prędkość obrotową, dzięki czemu w maksymalnym stopniu wykorzystywana jest wentylacja naturalna. „W ten sposób uzyskujemy znaczące oszczędności energii w porównaniu do standardowej wentylacji mechanicznej o stałej prędkości obrotowej wentylatora. Dodatkowo eliminujemy zasadniczą wadę wentylacji grawitacyjnej, a mianowicie napływ powietrza zewnętrznego do mieszkania przez kratkę wentylacyjną, powodujący wyziębienie pomieszczeń“ – mówi Tomasz Jankowski.
Izolacja akustyczna
Wzrastająca liczba samochodów przyczynia się do zwiększenia natężenia ruchu oraz emisji niepożądanych dźwięków. Uciążliwe może być także mieszkanie w pobliżu przystanków, miejsc spotkań, czy sklepów. Dlatego tak ważne jest odpowiednie wyciszenie mieszkania. Skuteczną ochronę mogą zapewnić okna oraz ściany zewnętrzne i międzylokalowe o podwyższonych właściwościach akustycznych. Pozwalają one wyciszyć nie tylko niepożądane dźwięki z zewnątrz, ale i wewnątrz budynku, gwarantując prywatność naszego życia rodzinnego, szczególnie jeśli mieszkamy na parterze.
Czytaj również: Szczelność okien i drzwi w domu energooszczędnym
Odpowiednie zestawienie pakietów szklanych z ramami okiennymi oraz nawietrznikami o dobrych właściwościach tłumiących powodują, że tak skonfigurowane okno stanowi świetną izolację akustyczną. Często spotykane szklane przesłony balkonów również w znaczący sposób separują od ulicznego zgiełku. W nowoczesnych budynkach jutra, kładziony jest szczególny nacisk na odpowiednią jakość tworzyw. Obecnie stosowane materiały pochłaniają dźwięk oraz wyciszają wnętrze mieszkania. Należy pamiętać, że również niektóre elementy zacieniające mogą zminimalizować odbicia fal dźwiękowych z zewnątrz.
Źródło: Mediapolis / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 370 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
- Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
- Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...