Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów

Jakie są perspektywy na kolejne lata dla różnych rodzajów ogrzewania?

W najnowszych zestawieniach kwartalnych kosztów ogrzewania wciąż pierwszą pozycję wśród najbardziej ekonomicznych źródeł ciepła zajmują pompy ciepła. Zapowiadane zamrożenie cen energii dla odbiorców indywidualnych w 2025 roku przyczyni się do utrzymania status quo. Jednocześnie obserwowane zmniejszenie dysproporcji ceny prądu i gazu oraz spodziewany wzrost cen paliw kopalnych skłaniają do zadania pytania o perspektywy na kolejne lata dla różnych rodzajów ogrzewania.

W jaki sposób przedsiębiorstwa mogą oszczędzać na rachunkach za prąd?

Do 12 grudnia 2024 r. średniej wielkości przedsiębiorstwa mogą składać wnioski o dofinansowanie na poprawę swojej efektywności energetycznej w ramach programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) 2021-2027” (do rozdysponowania jest 101 milionów zł). Do działań zapewniających jej podniesienie można zaliczyć wdrażanie odnawialnych źródeł energii oraz nowoczesnych rozwiązań, jak energooszczędne oświetlenie czy systemy do zarządzania energią bazujące na sztucznej inteligencji. Ekspert Eaton radzi, jak można zmniejszyć zużycie prądu, a jednocześnie poprawić efektywność operacyjną w każdym przedsiębiorstwie.

Jak dostawca energii może wspierać zrównoważony rozwój miast?

Co roku pod koniec września w wielu krajach obchodzony jest Światowy Tydzień Działania na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju. Wydarzenie pozwala połączyć lokalne i międzynarodowe inicjatywy, wzmocnić wydźwięk działań i stworzyć globalny ruch przyczyniający się do realizacji tych celów. Zgodnie z tymi założeniami działa także stołeczny Stoen Operator. Dostarcza energię elektryczną do ponad miliona odbiorców w stolicy i okolicach, a jednocześnie dba o ochronę klimatu na poziomie lokalnym.

Co to jest profil PV i jakie ma zastosowanie?

Zarówno same panele fotowoltaiczne, jak i pozostałe elementy instalacji, są skazane na działanie w zróżnicowanych, a przez to trudnych warunkach: podczas deszczu, śniegu, wiatru czy silnego słońca. Aby pracować bezpiecznie i bez przeszkód, potrzebują solidnej podstawy – dobrze zaprojektowanej i stabilnie zamontowanej. Profile PV wykonane z aluminium z powodzeniem spełniają te kryteria. Dowiedz się, co to jest profil PV i dlaczego warto go wykorzystać w instalacji fotowoltaicznej.

Ekologiczne budownictwo - jak wdrażać rozwiązania związane z projektowaniem ekologicznych budynków

Budownictwo ekologiczne to nie tylko trend, ale także podejście, które zmienia sposób, w jaki projektujemy, budujemy i utrzymujemy nasze budynki. W obliczu rosnących wyzwań, takich jak globalne ocieplenie i degradacja środowiska, staje się nieodzownym elementem współczesnej architektury. Co to dokładnie oznacza i dlaczego warto w nie inwestować?

Jak rozwiązania smart pomagają w zmniejszać koszty ogrzewania?

Nadchodzący sezon grzewczy może znacząco wpłynąć na wydatki gospodarstw domowych. Mogą one wynieść nawet do kilku tysięcy złotych i stanowić około 10% domowego budżetu[1]. Eksperci Netatmo podpowiadają, że jednym ze sposobów na ograniczenie wydatków jest montaż inteligentnych urządzeń, takich jak np. Smart Termostaty czy Głowice Termostatyczne. Niektóre kraje w Europie wprowadzają regulacje, mające na celu popularyzację tego typu rozwiązań.

Przejście na dynamiczne taryfy za prąd - nie dla wszystkich to opłacalne rozwiązanie

Od sierpnia br. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Czy każdy może sobie zamontować fotowoltaikę na balkonie?

Balkonowa fotowoltaika wzbudza zainteresowanie ze względu na podwyżki cen prądu. Na rynku znajdziemy coraz więcej instalacji, które można dość łatwo zamontować na balkonie, a następnie podpiąć do domowego gniazdka (po wymianie licznika na dwukierunkowy). Praktyka pokazuje jednak, że niektórzy zarządcy budynków wielorodzinnych niechętnie patrzą na montaż paneli balkonowych - zwłaszcza taki wykonany bez uprzedniego poinformowania administracji. To nie jedyny problem, który może hamować rozwój ciekawego rozwiązania, jakim wydaje się być fotowoltaika balkonowa. Wyjaśniamy, czy montaż takiej instalacji wymaga zgody wspólnoty.

Jak na jakość powietrza w pomieszczeniach wpływa termomodernizacja?

Jakość powietrza w naszych domach ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. O termomodernizacji budynków myśli się głównie w kontekście obniżenia rachunków za prąd czy ekologii. Warto jednak zdecydować się na ten krok również po to, by móc cieszyć się lepszym klimatem wnętrz i żyć w bardziej komfortowych warunkach.

Proste porady dla całej rodziny jak zmniejszyć zużycie energii

W każdym domu znajdują się pożeracze energii, czyli urządzenia elektryczne o dużym zapotrzebowaniu na prąd. Okazuje się jednak, że działanie takich sprzętów jak pralka, lodówka, piekarnik czy telewizor można zoptymalizować. Wystarczy stosować się do kilku niezawodnych porad, by skutecznie ograniczyć zużycie energii. Z łatwością mogą z nich korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci.


Stron: 90 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19424 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 355

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >