Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Poznajmy 10 zalet mieszkania na ekologicznym osiedlu
Baza Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego stale się powiększa – obecnie figuruje w niej 41 „zielonych” inwestycji mieszkaniowych. W obliczu postępującego kryzysu klimatycznego wydaje się oczywiste, że ekologicznych budynków na rynku będzie przybywać, a zrównoważone rozwiązania będą stale ewoluowały. Czy przyjazne środowisku mieszkania są rzeczywiście droższe? Jakie korzyści dla nabywców niesie certyfikacja BREEAM? I wreszcie – co tak naprawdę świadczy o ekologiczności budynków? Oto zestawienie 10 najważniejszych faktów o „zielonych” inwestycjach mieszkaniowych.
Co zmieniają nowe przepisy dotyczące fotowoltaiki? Co to są magazyny energii?
Nowe przepisy wchodzące w życie z dniem 01 kwietnia 2022 roku zmieniają rzeczywistość fotowoltaiczną. Do tej pory nadwyżki energii mogły być przekazywane do sieci energetycznych i odbierane bezkosztowo w momencie, kiedy produkcja fotowoltaiczna była zaburzona. Niedługo nadwyżki będą mogły być przekazywane do sieci, natomiast odbiór energii będzie już płatny.
Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć VAT za zakup paneli fotowoltaicznych?
Nowe zeznania podatkowe, to również różnego rodzaju ulgi. Od 1 stycznia 2019 roku można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która pozwala na odliczenie od podatku dochodowego PIT kosztów poniesionych na przykład na fotowoltaikę czy pompę ciepła. Czym jest ulga termomodernizacyjna i na czym polega przypadku fotowoltaiki? Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku i czy można odliczyć od niej również pompę ciepła?
Obniżenie temperatury w domu jest korzystne nie tylko dla naszego zdrowia i portfela, ale również dla klimatu
Badania wykazują, że Polacy nagminnie przegrzewają swoje mieszkania i domy, a zbyt wysoka temperatura nie jest korzystna dla zdrowia, klimatu, a także domowego budżetu. Dlatego Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie wraz z lokalnymi producentami ciepła systemowego już drugi rok z rzędu w akcji edukacyjnej „20 stopni dla klimatu” zachęca Polaków do niemarnowania ciepła i obniżenia temperatury w domu. Dzięki temu możemy zmniejszyć emisję CO2 nawet do 2 mln ton rocznie, zredukować domowe wydatki na ciepło, a także wzmocnić nasz układ odpornościowy.
Rośnie cena energii elektrycznej - jak możemy zmniejszyć rachunki za prąd?
Wzrost cen prądu wynika z obiektywnych czynników, na które firmy energetyczne nie maja wpływu - podkreśla Polski Komitet Energii Elektrycznej. Wskazuje wzrost cen uprawnień do emisji CO2, wzrosty na cenach surowców energetycznych oraz rosnące zapotrzebowanie na energię w związku z ożywieniem gospodarczym. Indywidualni odbiorcy mogą jednak zredukować dotkliwość podwyżek, zmniejszając zużycie prądu.
Jak zwykłe gospodarstwo domowe może zaoszczędzić na opłatach za media?
Wzrosty cen dotyczą każdego gospodarstwa domowego. Wszystko wskazuje na to, że ostatnie podwyżki cen energii elektrycznej i gazu to jeszcze nie koniec. Warto zawczasu poznać kilka sposobów na obniżenie rachunków za media.
Eleganckie i wytrzymałe - poznaj opakowania z papieru KRAFT
W dzisiejszych czasach coraz częściej klienci szukają ekologicznych, a zarazem ekologicznych opakowań. Ma to miejsce w przypadku sklepów internetowych, które codziennie wysyłają dziesiątki paczek pocztowych, ale także wśród odbiorców indywidualnych. Papierowe opakowania pochodzące z recyklingu są bardzo dobrze odbierane przez wiele osób, chcących pozostawać w zgodzie z naturą.
Jakie są różnice między benzyną alkilatową a paliwami tradycyjnymi?
Benzyny alkilatowe pojawiły się w Skandynawii ponad 30 lat temu. Od tego czasu m.in. w Europie Zachodniej wprowadzono wręcz nakaz stosowania takiego paliwa, szczególnie w parkach miejskich czy innych miejscach użyteczności publicznej. Paliwa alkilatowe dostępne są tam w supermarketach, sklepach ogrodniczych czy na stacjach benzynowych. To zupełne przeciwieństwo tego, co widzimy dziś na polskich stacjach benzynowych, gdzie wciąż popularne jest tankowanie tradycyjnej benzyny do kanistra.
Dotacje na pompy ciepła od 2022 r. Jakie urządzenia wybierają Polacy?
Polacy najczęściej wybierają powietrzne pompy ciepła. Rozwiązanie to w zdecydowanej większości wykorzystują do ogrzewania domu i wody. Zleceniodawcy montują je przeważnie w budynkach o powierzchni do 150 m2 i starszych niż 5 lat – wynika z analizy Oferteo.pl. Od 2022 r. właściciele nowo wybudowanych nieruchomości mogą otrzymać dofinansowanie na ten cel z programu „Moje Ciepło".
Pompy ciepła do ogrzewania domu - efektywne i ekologiczne rozwiązanie!
Sposobów na dostarczenie ciepła do domu jest wiele. Jednym z ciekawych i zarazem ekologicznych rozwiązań jest pompa ciepła, która pozwala na pobranie energii cieplnej z powietrza, ziemi lub wody. Dlaczego warto zainteresować się takim rozwiązaniem?