Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Kiedy będziemy mogli korzystać z inteligentnych liczników energii elektrycznej?
Odbiorcy energii elektrycznej mogą już korzystać z inteligentnych liczników. Obowiązująca ustawa przewiduje, że nowoczesne rozwiązanie do 2028 roku będzie dostępne już u 80% odbiorców[1]. Nowe przepisy umożliwią korzystanie z funkcji inteligentnych liczników ze zdalnym odczytem (LZO). To duży przeskok technologiczny w stosunku do stosowanych dotychczas sposobów pomiaru poboru energii. Co o tych rozwiązaniach myślą Polacy?
Czy można jeszcze dostać dofinansowanie w Programie Mój Prąd na instalację fotowoltaiki?
Planując inwestycję w fotowoltaikę, warto skorzystać z dostępnych dofinansowań, które pozwolą zmniejszyć koszty inwestycji oraz skrócić okresu zwrotu. Wśród najpopularniejszych form, wymienić można program Mój Prąd. Sprawdzamy czy środki w ramach trzeciej tury są jeszcze dostępne oraz ile można zaoszczędzić.
Jak montować panele fotowoltaiczne na dachach płaskich
Nowy system montażowy niewymagający przebijania poszycia dachu daje możliwość większej indywidualizacji i oszczędności przy instalacji modułów fotowoltaicznych.
Jakie są zalety fotowoltaiki?
Popularność fotowoltaiki ciągle rośnie. Jednak pomimo tego wiele ludzi się zastanawia czy warto kupić instalację fotowoltaiczną. Obawami kieruje niewiedza na temat paneli słonecznych i ich pracy. Dlatego zebraliśmy wszystkie najpotrzebniejsze informacje i zalety, które warto znać przed zdecydowaniem się na inwestycję.
Jak prawidłowo odczytać licznik fotowoltaiki? Krótka instrukcja
Instalacje fotowoltaiczne on-grid oraz hybrydowe opierają się na połączeniu systemu słonecznego z siecią operatora energetycznego. Obecna technologia nie pozwala na całkowite zasilanie sieci domowej z energii produkowanej przez panele, dlatego w praktyce wyjścia są dwa. Możesz zainwestować w magazyn energii lub zostać prosumentem, czyli jednocześnie korzystać z prądu i oddawać go do sieci. Do tego jednak potrzebny jest tzw. licznik dwukierunkowy. Wyjaśniamy, czym są kody OBIS i jak odczytać licznik fotowoltaiki.
Moje Ciepło - co warto wiedzieć o nowym programie dofinansowania do pomp ciepła?
Obecnie dotację na zakup i montaż pompy ciepła w domu można uzyskać, korzystając z rządowego programu “Czyste Powietrze”. Już wkrótce ma to jednak ulec zmianie i użytkownicy będą mogli skorzystać z kolejnego dofinansowania, jakim jest przygotowywany przez rządzących program “Moje Ciepło”, wspierający zakup i montaż pomp ciepła w nowych domach. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu, co już o nim wiadomo i na jakie kwoty będą mogli liczyć inwestorzy.
Nowoczesne domy - wyłącznie z pompą ciepła!
Osoby planujące budowę domu, decydując się na sposób jego ogrzewania, coraz częściej wybierają pompę ciepła. Wynika to chociażby z dbania o środowisko naturalne, zdrowie, a także z niższych środków eksploatacji i utrzymania niż w przypadku tradycyjnych metod grzewczych. Dowiedz się, dlaczego jeszcze pompa ciepła jest najlepszym rozwiązaniem dla nowopowstających domów.
Na co uważać, decydując się na instalację fotowoltaiczną?
Odnawialne źródła energii (OZE) to przyszłość światowej energetyki. Wiele krajów ogranicza produkcję prądu w oparciu o spalanie paliw kopalnych, co jest związane z chęcią wyeliminowania problemu emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz generowania odpadów. W OZE inwestują nie tylko wielkie koncerny, ale coraz częściej także właściciele domów jednorodzinnych.
Oszczędność i ekologia - połączenie pomy ciepła z fotowoltaiką
Ze względu na częste podwyżki energii i gazu coraz więcej osób szuka sposobów na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Użytkownicy pomp ciepła doceniają duże oszczędności na ogrzewaniu centralnym i podgrzewaniu wody. Mogą one wynieść do blisko 80 procent. Do zalet tego rozwiązania też należy zaliczyć prostą obsługę, komfort i zeroemisyjność. Jeszcze korzystniejsze jest połączenie pompy ciepła z domową mikroinstalacją fotowoltaiczną. Już 80 procent klientów decydujących się na jej zakup posiadało wcześniej panele PV.
Jak działa system opustów w fotowoltaice?
Zdaniem ekspertów polski system opustów jest najkorzystniejszy w Europie i przynosi prosumentom spore korzyści. Prawdopodobnie to ostatni dzwonek, żeby z niego skorzystać! Jak działa? Co trzeba o nim wiedzieć? Jak będą rozliczani prosumenci po wprowadzeniu zapowiadanych zmian?