Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów

Czy dach z panelami fotowoltaicznymi zwiększa ryzyko pożaru?

W Polsce gwałtownie przybywa instalacji fotowoltaicznych. W maju tego roku powstało ich aż 29,5 tys., a moc zainstalowana sięga już 5 GW. To m.in. efekty rządowych programów, które mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków i osiągnięcie neutralności klimatycznej. Na montaż paneli na dachach decyduje się wielu właścicieli domów jednorodzinnych, tymczasem poziom wymaganych przepisami zabezpieczeń przeciwpożarowych od lat pozostaje w ich przypadku niezmieniony. Dlatego eksperci Stowarzyszenia na rzecz bezpieczeństwa pożarowego NIzO (Nie Igraj z Ogniem) alarmują: – Jak każda instalacja elektryczna fotowoltaika może stać się źródłem pożarów, do których przyczyniają się również np. błędy instalacyjne czy brak serwisowania. Między innymi dlatego warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia dachów i poddaszy.

Ile może zaoszczędzić przeciętna 4 - osobowa rodzina na fotowoltaice?

Budowa własnego domu to spory wydatek, jednak na rynku istnieje kilka rozwiązań, w które warto zainwestować, żeby móc zaoszczędzić w trakcie jego późniejszej eksploatacji. Możemy skorzystać z energooszczędnych sprzętów oraz oświetlenia, ale również urządzeń pozwalających na samodzielną produkcję energii elektrycznej, na przykład ze słońca. W dodatku rozwiązania te mogą bardzo estetycznie wyglądać na konstrukcji domu!

Dlaczego warto używać ekogroszku do kotłów i pieców

Stare piece na węgiel to kiepski pomysł na ogrzewanie domu. Są szkodliwe dla środowiska, a to znaczy, że są szkodliwe także dla nas, bo toksyczne substancje powstające ze spalanego węgla trafiają w pierwszej kolejności do naszego bezpośredniego otoczenia. Są też nieekonomiczne, bo przez ich małą efektywność konieczne jest spalanie dużych ilości drogiego opału. Warto więc zmienić swój wybór paliwa opałowego i sięgnąć po ekogroszek. Przeczytaj nasz artykuł i pozwól się przekonać do tego pomysłu, poznając zalety ekogroszku!

Działania proekologiczne branży deweloperskiej

Branża deweloperska jest świadoma konieczności rozwiązań proekologicznych, działań niejako zapraszających naturę na realizowane inwestycje mieszkaniowe. Chcą dbać o środowisko bardziej, niż do tej pory. I to nie chwilowy trend, ale konieczność. To troska o środowisko, naszą planetę i przyszłe pokolenia.

Czym kierować się przy wyborze paneli fotowoltaicznych?

Hurtownia fotowoltaiczna w Krakowie oferuje ogromny wybór różnego rodzaju paneli i modułów. Od odpowiedniego ich wyboru zależy efektywność i stabilność pracy całego systemu, który daje szansę szybkiego zwrotu inwestycji. Na co warto zwrócić uwagę?

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? - radzi Pvstar

Rynek instalacji OZE rozwija się bardzo intensywnie, nic więc dziwnego, że dostępne są na nim rozmaite technologie, które przekładają się na sprawność, funkcjonalność i właściwości poszczególnych urządzeń. Panele fotowoltaiczne nie stanowią od tej reguły wyjątku. Podstawowa klasyfikacja wyróżnia ogniwa pierwszego i drugiego typu, jednak pod uwagę można wziąć także szereg innych czynników. Które są najistotniejsze?

Jaki system grzewczy stosuje się w domu o zerowym bilansie energetycznym

Wybór systemu grzewczego to jedna z najważniejszych decyzji związanych z budową domu. Powinna ona zapaść już na etapie projektu budynku, by od razu wdrożyć najbardziej optymalne rozwiązania, które obniżą koszty ogrzewania. Stanowią one największą część wydatków związanych z eksploatacją domu. Z pomocą przychodzą jednak nowoczesne technologie, które pozwalają ograniczyć je niemal do zera. Eksperci radzą, o czym warto pamiętać podczas projektowania domu, by móc cieszyć się tanim i efektywnym ogrzewaniem.

Ekologiczna instalacja grzewcza – czym kierować się przy wyborze pompy ciepła?

Negatywne zmiany zachodzące w środowisku naturalnym związane z dużą emisją dwutlenku węgla sprawiły, że musimy obecnie znacznie poważniej myśleć o alternatywnych sposobach pozyskiwania energii i ekologicznym ogrzewaniu. Czy wiesz, że pompa ciepła to urządzenie wyjątkowo przyjazne środowisku? Jej popularność stale rośnie, a wprowadzenie nowych wymagań dotyczących energooszczędności stawianych od 2021 roku budynków tylko zwiększy zapotrzebowanie na ten rodzaj ogrzewania budynku. Dlaczego warto postawić na pompę ciepła? Jakie aspekty wziąć pod uwagę, decydując się na wybór tego urządzenia?

Energia ze słońca

Widok paneli fotowoltaicznych na dachach domów, instytucji czy firm, a także powstające farmy na obrzeżach miast nikogo już nie zaskakują. Ta inwestycja nie jest tylko kwestią mody, ale wiąże się również z oszczędnościami oraz oczywiście chroni środowisko naturalne. Zarówno programy rządowe, jak i samorządowe również zachęcają do tego, by decydować się na odnawialne źródła energii. Oczywiście, gdy planujemy instalację przydomowej elektrowni, musimy wziąć pod uwagę szereg ważnych aspektów.

OZE problemem dla polskiej sieci energetycznej?

W Polsce działa już ponad 470 tysięcy prosumenckich instalacji fotowoltaicznych. Według przewidywań do 2050 roku OZE będą odpowiadały nawet za połowę produkcji energii elektrycznej w Europie. Dynamiczny rozwój źródeł odnawialnych to jednak wyzwanie dla sieci energetycznej, ponieważ są rozproszone i niestabilne: zależne od pory roku czy dnia. Jeśli liczba instalacji i udział zielonej energii ma rosnąć, potrzebny jest nowy sposób działania całego systemu energetycznego.


Stron: 91 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  13 14 15 16 17  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19501 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 411

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >