Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Fotowoltaika a opłata mocowa – czy w czasach wzrostów istnieje metoda na niższe koszty energii?
Opłata mocowa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku. Jak jednak wygląda świadomość konsumentów na temat nowej opłaty? Z czym się wiążą wzrosty opłat za energię oraz czy istnieje perspektywa aby uniknąć zwiększonych kosztów? Ekspert Alians OZE podpowiada.
Co może ci dać fotowoltaika?
Życie w zgodzie z ekologią nie jest żadną fanaberią - to obowiązek każdego odpowiedzialnego człowieka. Każdy jest bowiem odpowiedzialny za stan planety i środowiska naturalnego. Czasami nie trzeba nawet robić dużo. Nawet niewielkie gesty mają znaczenie i wpływają na zmiany. Zmiany te następują powoli, ale zawsze są dobrym krokiem w stronę polepszenia warunków do życia na Ziemi. Wart o ekologii pomyśleć nie tylko dla świata jako takiego, ale te przede wszystkim dla siebie i swojej rodziny. To bardzo ważne również w kontekście czysto finansowym. Nieodnawialne źródła energii nie tylko są drogie, ale też w pewnym momencie się wyczerpią. Warto poszukać ekologicznych, dobrych dla środowiska naturalnego zamienników już dzisiaj - pomoże ci to uniezależnić się od sieci, a także sprawić, że twój dom będzie ekologiczny i jednocześnie nowoczesny. A w tym wszystkim pomogą ci instalacje fotowoltaiczne.
Nowe zasady w programie „Mój Prąd” 3.0. Co się zmienia?
Od lipca rusza trzecia edycja programu „Mój Prąd”. Czeka nas kilka zmian. Dofinansowanie na panele fotowoltaiczne to nie wszystko. Wsparciem finansowym mają zostać objęte także nowoczesne technologie związane z konsumpcją energii. Poza tym może zwiększyć się kwota dotacji. Co jeszcze trzeba wiedzieć o „Mój Prąd” 3.0? Sprawdźmy.
Jak prosto i szybko zaplanować i zainstalować przydomową elektrownię słoneczną? Korzyści z systemu mikroinewntorów
W przeciwieństwie do klasycznych systemów, w przypadku mikroinwerterów każdy moduł słoneczny otrzymuje własny falownik, który można łatwo połączyć ze sobą na poziomie 230 V za pomocą wstępnie zmontowanego kabla. Dzięki temu, długość okablowania, a także ewentualne zacienienie niektórych paneli przestaje mieć w projekcie PV kluczową rolę, co znacząco ułatwia instalację systemu i jego rozbudowę w przyszłości.
Inteligentne liczniki pozwolą oszczędzać energię
Inteligentne liczniki monitorują zużycie energii elektrycznej w czasie rzeczywistym. Dane są automatycznie przesyłane do operatora sieci, a co 15 min do mieszkańców, którzy swoje własne zużycie mogą śledzić już nie tylko na liczniku. Więcej danych znajdą też na stronie WWW lub w aplikacji na telefon. Zmiana liczników na inteligentne pozwala dostawcom energii szybciej wykryć i usunąć awarię sieci, a mieszkańcom – zlokalizować, w jakich sytuacjach ich zużycie jest największe, i je optymalizować. W Polsce, zgodnie z nowelizacją Prawa energetycznego, do końca 2023 roku takie liczniki mają być zamontowane u 15 proc. odbiorców, a do 2028 roku – u 80 proc.
Jak zaoszczędzić na montażu instalacji fotowoltaicznej?
Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większa popularnością. Dzięki nim możliwe jest pozyskiwanie energii elektrycznej. Są odnawialnymi źródłami, dzięki czemu są ekologiczne. Ponadto są tanie w eksploatacji. Zastanawiasz się, czy sam możesz zainstalować takie panele? Jeśli tak, ten artykuł jest dla Ciebie.
Co powinniśmy wiedzieć przed montażem fotowoltaiki?
Rosnąca świadomość ekologiczna oraz coraz wyższe ceny energii elektrycznej sprawiają, że więcej osób składnia się ku fotowoltaice. Nic dziwnego, oszczędność na rachunkach za prąd rzędu 90% to kusząca perspektywa. Co warto wiedzieć o inwestycji we własną elektrownię słoneczną poza ceną czy rodzajem paneli PV? Podpowiadamy.
Jak wybrać odpowiedni system fotowoltaiczny?
Fotowoltaika to zdaniem specjalistów przyszłość ludzkości. Nie tylko pozwala na uzyskanie pełnej niezależności od publicznej sieci energetycznej, ale przede wszystkim oszczędza zasoby nieodnawialne, wykorzystując do wytwarzania prądu elektrycznego energię słoneczną. Na pierwszy rzut oka wszystkie panele fotowoltaiczne wyglądają dokładnie tak samo, ale każda instalacji może być nieco inna. I nie chodzi tutaj wyłącznie o ilość generowanej mocy, ale o same założenia konstrukcyjne systemu. Jakie rodzaje instalacji fotowoltaicznej wyróżniamy?
Poznajmy 7 argumentów na to, że warto instalować fotowoltaikę w domu jednorodzinnym
Płać mniej za prąd, a także za ogrzewanie. Nie przejmuj się więcej komunikatami o podwyżkach cen energii Zapewnij sobie codzienny komfort, jednocześnie dbając o ekologię – czyli o dobre warunki do życia dla swoich dzieci i wnuków. Jak? To proste. Sięgnij po dotację i wezwij fachowców, którzy sprawnie zainstalują bezobsługową instalację fotowoltaiczną od sprawdzonego dostawcy – polskiej marki Kratki. A jeśli jeszcze się wahasz, poznaj bliżej 7 argumentów przemawiających za budową prywatnej minielektrowni.
Jak kupować sprzęt elektroniczny, by nie szkodzić środowisku?
Wzrost popularności smartfonów, tabletów i laptopów sprawił, że każdego roku na rynek trafiają tysiące baterii i akumulatorów. W Polsce każdego roku sprzedaje się ponad 400 milionów sztuk baterii. Aż 80 proc. z nich stanowią baterie jednorazowe. Wewnątrz nich znajdują się liczne niebezpieczne dla środowiska i ludzkiego organizmu substancje, takie jak m.in. ołów, nikiel, kadm czy lit. Jak temu zaradzić i zatroszczyć się o zdrowie swoje i najbliższych oraz naszą planetę?