Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Pompa ciepła must have nowoczesnej ekologicznej architektury - jak ją wybrać dobrze?
Negatywne zmiany zachodzące w środowisku naturalnym związane z dużą emisją dwutlenku węgla sprawiły, że musimy obecnie znacznie poważniej myśleć o alternatywnych sposobach pozyskiwania energii i ekologicznym ogrzewaniu. Czy wiesz, że pompa ciepła to urządzenie wyjątkowo przyjazne środowisku? Jej popularność stale rośnie, a wprowadzenie nowych wymagań dotyczących energooszczędności stawianych od 2021 roku budynków tylko zwiększy zapotrzebowanie na ten rodzaj ogrzewania budynku. Dlaczego warto postawić na pompę ciepła? Jakie aspekty wziąć pod uwagę, decydując się na wybór tego urządzenia?
Jeśli w tym roku sezon grzewczy nadwyrężył Twój budżet - zobacz jak można temu zaradzić w przyszłym roku
Pierwszym krokiem, który powinien wykonać właściciel domu jednorodzinnego w tym kierunku, jest ograniczenie strat ciepła. Według najnowszych badań amerykańskiej agencji Energy Information Administration (EIA), aż 25 proc. strat energii cieplnej w domu następuje przez okna i drzwi. Jest to spowodowane m.in. ich nieszczelnością. Dlatego warto zastanowić, co można zrobić, by poprawić termoizolację własnego mieszkania?
Mniejsze rachunki za prąd? Zmień taryfę energetyczną!
Zmiana taryfy energetycznej to najprostszy sposób na obniżenie rachunków za prąd. Zastanów się, która z nich będzie najlepiej dostosowana do trybu życia twojej rodziny oraz co jeszcze możesz zrobić, aby zużywać mniej energii elektrycznej na co dzień.
Czy warto instalować używane panele fotowoltaiczne?
Prywatne ekologiczne elektrownie na dachach domów stają się coraz częstszym widokiem. Wielu ludzi decyduje się na produkcję własnego prądu ze słońca, nie tylko ze względu na ekologię, ale również na wymierne oszczędności z tym związane. Mimo, że tego typu inwestycje są częściowo dofinansowywane przez państwo, nadal część osób szuka tańszych rozwiązań i decyduje się na kupno paneli używanych, które są dostępne w internecie. Czy w długoterminowym rozliczeniu faktycznie jest to oszczędność? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Ekologiczne budownictwo jest chwilową modą czy obowiązkiem?
Długoterminowa strategia klimatyczno-energetyczna UE przewiduje osiągnięcie neutralności klimatycznej obszaru europejskiego do 2050 roku. Zmiany obejmują także budowę i użytkowanie obiektów mieszkalnych, które w 2019 roku odpowiadały za zużycie aż 40% wyprodukowanej energii oraz 36% emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Ekologiczne budownictwo przyszłości - innowacyjna technologia budowy domów
Budowane obecnie domy pochłaniają masę energii, ich konstrukcja wymaga dużego nakładu pracy i materiałów, a ich codzienne użytkowanie generuje wysokie koszty. Może się to zmienić już w najbliższych latach, dzięki nowoczesnym, polskim technologiom. Impulsem dla wprowadzenia innowacji jest przedsięwzięcie „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo” realizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ze środków Funduszy Europejskich.
Fotowoltaika – czy to się opłaca?
Instalacje fotowoltaiczne zyskują coraz większą popularność w Polsce. Stanowią one zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne rozwiązanie. Sprawdź, czy fotowoltaika to opłacalna propozycja dla Ciebie!
Odporność instalacji fotowoltaicznej na warunki atmosferyczne
Niektórzy twierdzą, że pochmurne dni mają negatywny wpływ na działanie instalacji fotowoltaicznej, inni, że panele mogą ulec zniszczeniu przez grad, a w przypadku Polskiego klimatu inwestycja nie jest w ogóle opłacalna – na temat fotowoltaiki rozpowszechnianych jest już wiele mitów, a większość z nich, w tym te wymienione powyżej, możemy znaleźć w Internecie. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, wyjaśniamy czy i jaki wpływ mają warunki atmosferyczne na funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych.
Energooszczędność budowanego domu ważna dla 90% Polaków*
Od wielu już miesięcy dom to dla Polaków opcja 4 w 1: miejsce zdalnej nauki, pracy, rozrywki i relaksu. Spędzanie większości doby w domu zweryfikowało ich podejście w kwestii komfortowego i nowoczesnego domu. „Powinien być przede wszystkim energooszczędny” – deklaruje 59% osób*, które w najbliższym czasie planują rozpoczęcie budowy. To zmiana o tyle istotna, że od początku 2021 roku wymagania dotyczące termoizolacyjności budynków są jeszcze wyższe.
Przełomowa technologia IZODOM2000 – nowoczesne domy energooszczędne
Rosnące ceny energii i degradacja środowiska sprawiły, że zaczęto inaczej myśleć o budowaniu domów. Niezbędna stała się skuteczna warstwa izolacji termicznej, która sprawia, że budynki są energooszczędne. Polska firma już 30 lat temu opracowała nowoczesną technologię budowy domów pasywnych i energooszczędnych.