Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Czym się różnią panele fotowoltaiczne od solarnych? Na które rozwiązanie się zdecydować?
W ciągu godziny do ziemi dociera wystarczająca ilość promieni słonecznych, aby zaspokoić potrzeby energetyczne planety przez cały rok. Dostęp do energii słonecznej jest znacznie łatwiejszy niż do tej wytwarzanej z ropy naftowej czy gazu ziemnego. Korzystanie z alternatywnych źródeł energii nie przynosi ponadto negatywnych skutków dla środowiska. Energię słoneczną można zamienić na energię użyteczną dla gospodarstwa domowego za pomocą instalacji fotowoltaicznej lub solarnej. Sprawdź, czym różnią się oba systemy i jak działają.
Czym się charakteryzuje circular design i dlaczego jest tak ważny w nowoczesnych ekologicznych budynkach?
Gospodarka obiegu zamkniętego wkracza do budownictwa. Kluczowe jest jednak nie tylko myślenie o tym by same obiekty budować według idei zamkniętego cyklu. Równie ważne jest cyrkularne podejście do projektowania wystroju wnętrz. Proste wskazówki jak projektować zgodnie z ideą circular design: wybierać materiały z certyfikacją C2C, planować elementy które elastycznie można zmieniać i przenosić, współpracować z firmami które produkują odpowiedzialnie.
Zaoszczędź na ogrzewaniu z programem Czyste Powietrze - 3 sposoby na uzyskanie dofinansowania
Poziom zanieczyszczenia powietrza stale rośnie – jak wskazuje Polski Alarm Smogowy już w 2017 roku aż w 24 miastach w Polsce średnie stężenie pyłu PM10 było wyższe niż ustalona norma. Długotrwałe narażenie na wdychanie pyłów PM10 oraz PM2,5 może skutkować problemami zdrowotnymi takimi jak bóle i zawroty głowy, alergie czy choroby układu oddechowego. Na szczęście ze smogiem można walczyć! Według Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska większość szkodliwych zanieczyszczeń pochodzi z nieekologicznych systemów grzewczych w domach jednorodzinnych. Eksperci przypominają, jak zadbać o środowisko, a przy okazji o swoje portfele.
Ogrzewanie domu za pomocą OZE - jakie zalety przyniesie montaż pompy ciepła
Zmiany klimatyczne spowodowane nadmierną emisją dwutlenku węgla sprawiają, że coraz chętniej korzystamy z odnawialnych źródeł energii w domach jednorodzinnych. W 2016 roku udział OZE w ogólnym pozyskaniu energii pierwotnej w Polsce wyniósł 13,6% – wskazuje Główny Urząd Statystyczny. Technologie oparte na źródłach odnawialnych zapewniają nie tylko wydajne ogrzewanie czy podgrzewanie ciepłej wody, ale również pozyskiwanie prądu. Jakie przynoszą korzyści? A przede wszystkim – czy inwestowanie w OZE jest opłacalne?
Izolacja cieplna - energooszczędność i termomodernizacja w pigułce
Każdy chce mieszkać i przebywać w budynkach funkcjonalnie zaprojektowanych i energooszczędnych w eksploatacji, ale również niepowtarzalnych i pięknych. Dziś rządowe programy takie jak „Czyste Powietrze” umożliwiają pozyskanie środków na termomodernizację budynków. Zanim się jednak na nią zdecydujemy, powinniśmy zrozumieć jakie rozwiązanie przyniesie nam największe korzyści. Właśnie z tego powodu powstał e-book, który jest kompendium wiedzy dla osób przygotowujących się do termomodernizacji swojej nieruchomości.
Dom w standardzie Smart. Jak spełnić najważniejsze kryteria SRI i prowadzić dom bez rachunków?
Wskaźnik gotowości budynków do obsługi inteligentnych sieci (SRI) ma oceniać gotowość obiektów mieszkalnych do obsługi inteligentnych rozwiązań oraz ocenia najważniejsze aspekty nowoczesnych budynków.
Najczęstsze błędy wykonawcze w budowie przegród energooszczędnych - jak ich unikać
Dom energooszczędny to kusząca perspektywa dla większości inwestorów. Jednak, aby właściwie spełniał oczekiwania i rzeczywiście był tani w eksploatacji, nie wystarczy do jego budowy wybrać materiałów o niskim współczynniku przewodności cieplnej. Dla końcowego efektu równie ważne co parametr izolacyjności termicznej budulca jest poprawne i staranne wykonawstwo. Na co zwrócić uwagę przy murowaniu ścian, aby zapobiec błędom powodującym nadmierną ucieczkę ciepła z budynku, podpowiada ekspert budowlany.
Gwałtowne ulewy i susze, jakie rozwiązania stosują ekologiczne miasta
Ilość wody przypadająca na jednego mieszkańca Polski jest 2,5 razy mniejsza od europejskiej średniej. W wyniku zmian klimatu coraz więcej miast może mieć problemy z zaopatrzeniem w wodę, ale również z powodziami. Jak temu zapobiegać? Można wprowadzić w życie koncepcję miasta-gąbki, które magazynuje wodę zamiast odprowadzać ją na zewnątrz.
Jak zminimalizować zużycie energii w domu ekologicznym?
Dom ekologiczny opiera się na wykorzystaniu energii odnawialnej. Energooszczędność bazuje jednak nie tylko na energii słonecznej czy wiatrowej, ale i na odpowiedniej postawie jego mieszkańców. Jeśli więc chcemy żyć zgodnie z zasadami eko, musimy zmienić swoje nastawienie i codzienne nawyki. Tym samym nie tylko zadbamy o środowisko, ale również zmniejszymy nasze rachunki. Co pomoże nam zminimalizować zużycie energii w domu ekologicznym?
Dom bez rachunków, zasilany energią słoneczną
Prądem wyprodukowanym za pomocą paneli fotowoltaicznych możesz zasilać wszystkie urządzenia elektryczne w domu, w tym również pompę ciepła. W ten sposób
ekologicznie i przy niemal zerowych kosztach – miesięczne koszty mogą wynieść jedynie 20 zł – ogrzejesz dom i podgrzejesz ciepłą wodę. Sprawdź, jak działają panele fotowoltaiczne i o czym pamiętać przed ich montażem.