Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Ekologiczny dom z cegły klinkierowej
Moda na budownictwo ekologiczne to obecnie już właściwie standard. Przyjazne środowisku projekty opłacają się bowiem nie tylko przyrodzie, ale także inwestorom. Nieprzypadkowo więc do realizacji proekologicznych inwestycji wykorzystywany jest klinkier – materiał doskonale wpisujący się w aktualne trendy, choć stosowany w budownictwie od wieków.
Pompa ciepła i panele fotowoltaiczne - praktyczne połączenie dwóch systemów
Połączenie dwóch różnych technologii w celu ogrzania domu, uzyskania ciepłej wody oraz energii elektrycznej wiąże się z samymi korzyściami dla domowników. Kluczowe dla wydajnego działania całego systemu jest jednak odpowiednie dobranie poszczególnych urządzeń. Jeśli te warunki zostaną spełnione, użytkowanie domu będzie nie tylko znacznie tańsze, ale i ekologiczne.
Czy w nowoczesnym budownictwie upały są odczuwalne?
Na zewnątrz rozgrzane ulice, parno i ostre słońce. Wewnątrz stojące powietrze i zaduch. Wiatrak ledwie zipie, cień rolet rozleniwia, a otwarcie okna oznacza gorący powiew, który nie przynosi ulgi. Kiedy fala upałów napływa, odczuwalny jest brak komfortu temperatury i świeżego powietrza. Czy nowoczesne budownictwo może rozwiązać takie prozaiczne, letnie problemy?
4 najczęściej powtarzane, błędne opinie na temat domów energooszczędnych
Nie posiadają kopcących kominów ani piwnic i garaży, ale ozdabiają je duże przeszklenia oraz minimalistyczna bryła. Domy niskoenergetyczne niemal na każdym kroku różnią się od tradycyjnych budynków. Wokół rozbieżności narosło wiele mitów. Jakie są fakty?
Zielone dachy pokryte urodzajną ziemią i roślinami o intensywnym wzroście. Budowanie osiedli w zgodzie z ekologią
W przestrzeni urbanistycznej coraz częściej realizowane są innowacyjne projekty budynków i otaczającej je infrastruktury. Większość z tych realizacji łączy jeden wspólny element – zielony dach. Rynek zielonych dachów rozwija się w Polsce bardzo szybko, oferując rozwiązania coraz bardziej naturalne, przyjazne środowisku oraz użytkownikowi. Jednym z nich jest wykorzystanie na dachach intensywnych ziemi urodzajnej w miejsce sztucznego substratu.
Dom pasywny - adaptacja poddasza
Jeszcze do niedawna poddasze użytkowe w budownictwie pasywnym uchodziło bardziej za zbyteczną ekstrawagancję, niż realną możliwość adaptacji przestrzeni. Technika budowlana poszła jednak do przodu, a na rynku pojawiają się energooszczędne technologie, które projektantom i inwestorom pozwalają na więcej. Na co zatem warto zwrócić uwagę, planując poddasze w domu pasywnym?
W co warto zainwestować podczas budowy domu, aby później było oszczędniej
Budowa domu to zazwyczaj inwestycja długoterminowa, która pochłania ogromne pieniądze. To jednak nie koniec wydatków – potem należy go jeszcze utrzymać. Dlatego już na etapie projektu trzeba zwrócić uwagę na rozwiązania pozwalające zaoszczędzić na eksploatacji. Co warto wiedzieć by dom był jak najbardziej oszczędny tłumaczy Kacper Niepiekło, prezes ennovati.
Fotowoltaika - wybieramy panele fotowoltaiczne
Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. Co więcej, panele pozwalają na duże oszczędności w wydatkach na energię, a własny prąd to także działanie proekologiczne.
Jakie oszczędności możemy osiągnąć z technologią smart home?
Niemal 25% miesięcznego budżetu statystycznego Polaka pochłania utrzymanie mieszkania – na co olbrzymi wpływ mają koszty zużycia energii. Jak to zmienić?Jak wynika z szacunków GUS, w styczniu 2017 roku wydatki na mieszkanie na głowę wzrosły do średnio 275 zł – czyli 1100 zł w przypadku czteroosobowej rodziny. Z kolei według statystyk Eurostatu na utrzymanie mieszkania wydajemy co czwartą złotówkę (niemal 25% budżetu). To stawia nas w czołówce krajów Europy, gdzie mieszkanie zalicza się do najdroższych. Jaki jest tego efekt i jak można to zmienić?
Planujemy budowę domu pasywnego - krok po kroku
Zmieniające się przepisy prawa budowlanego oraz rosnąca świadomość społeczeństwa powodują, że coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania energooszczędne. Niemniej, aby wszystkie założenia budownictwa pasywnego zostały w pełni zrealizowane, nie można poprzestać jedynie na wyborze właściwych materiałów budowlanych. Idea domu pasywnego powinna bowiem towarzyszyć nam na każdym z etapów, począwszy od wyboru działki, poprzez tworzenie projektu, aż po budowę i prace wykończeniowe.