Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Oszczędności na ogrzewaniu i klimatyzacji dzięki termomodernizacji domu
Termomodernizacja niesie za sobą wiele korzyści. Poprawia komfort mieszkania, pomaga chronić środowisko… Jednak w kontekście stale rosnących cen energii wśród największych jej zalet na pierwszy plan wysuwa się możliwość obniżenia zapotrzebowania budynku na ogrzewanie czy chłodzenie, a co za tym idzie, także związanych z tym wydatków. Co ważne, to nie jedyne oszczędności, jakich możemy spodziewać się po takiej inwestycji…
Użytkownicy pomp ciepła po zmianach stawek cen za energię elektryczną
Jak wynika z szacunków PORT PC i Polskiego Alarmu Smogowego (PAS), lipcowe zmiany poziomu cen energii i opłat dystrybucyjnych dla gospodarstw domowych oraz urealnienie cen gazu przełożą się na podniesienie kosztów grzewczych w nadchodzącym okresie. „Wzrosła opłacalność pomp ciepła” wskazuje PAS. Od początku 2024 roku realne koszty energii elektrycznej dla użytkowników pomp ciepła korzystających z taryfy strefowej G12 zmniejszyły się, głównie za sprawą spadku cen rynkowych energii na giełdzie, o około 10 proc.. Zmiany wprowadzone od lipca mogą przyczynić się do obniżenia kosztów eksploatacji pomp, o kolejne 10 proc.
Jak bardzo ocieplenie domu i rolety zewnętrzne chłodzą dom w upalne dni?
Temat przegrzanych wnętrz powraca jak bumerang, gdy tylko nadchodzi lato i zaczynają nam doskwierać upały. O tym jak zabezpieczyć wnętrza przed wysokimi temperaturami na zewnątrz i zapewnić sobie oraz bliskim komfortowe warunki mieszkalne, warto pomyśleć już na etapie budowy lub remontu domu. Czy warto ocieplić dom? Czy osłanianie okien coś daje? Sprawdził to zespól naukowców z parku badawczego Baumit VIVA. Zobaczmy, na co wskazały pomiary.
Co warto wiedzieć o taryfach dynamicznych? Jakie oszczędności dają zmienne ceny energii?
W nadchodzących latach polski rynek energetyczny czekają istotne zmiany. Jedną z najbardziej innowacyjnych i potencjalnie korzystnych dla konsumentów jest wprowadzenie taryf dynamicznych. 1 lipca zaczął obowiązywać nowy sposób rozliczania prosumentów – wartość energii, którą wprowadzimy do sieci, będzie ustalana już nie na podstawie rynkowych średnich cen, ale według ceny giełdowej godzinowej (na rynku dnia następnego). Następnie, od 24 sierpnia 2024 roku najwięksi sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce będą zobowiązani do oferowania zakupu energii w takim modelu rozliczeń gospodarstwom domowym. Jakie korzyści niosą ze sobą dynamiczne taryfy? Jakie wyzwania mogą napotkać klienci? Oto, co musisz wiedzieć.
Czy inwestycja w zintegrowany system fotowoltaiczny VARIO będzie dobrą decyzją na lata?
W pełni zintegrowany z dachem system fotowoltaiczny VARIO jest innowacyjnym rozwiązaniem na rynku. To jedyny taki produkt opracowany z myślą o inwestorach, którzy zdecydowali się na dachówki marki CREATON. Cechuje się nie tylko doskonałymi parametrami technicznymi, elegancką estetyką i łatwością obsługi, ale także ponadprzeciętną trwałością oraz żywotnością. Jakie zatem argumenty przemawiają za wyborem systemu fotowoltaicznego VARIO?
Ile zapłacimy za ogrzewanie domów po 1 lipca 2024 roku?
Kto zyska, a kto straci najwięcej w nowych taryfach za gaz i energię elektryczną?
PORT PC opublikował prognozy kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych w III kwartale 2024 r. z uwzględnieniem najnowszych taryf zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jak wynika z wyliczeń, koszty ogrzewania po 1 lipca 2024 r. zmienią się istotnie, szczególnie w przypadku kotłów gazowych i elektrycznych pomp ciepła. W najlepszej sytuacji będą użytkownicy pomp ciepła − tutaj koszty spadły o 10%.
Dlaczego warto przeprowadzić audyt energetyczny budynku, i jak się za to zabrać?
Wykonanie audytu energetycznego jest kluczowym krokiem, jeśli planujemy termomodernizację domu, w tym inwestycję w pompę ciepła. Dzięki audytowi możliwa jest dokładna analiza, ile budynek zużywa energii oraz określenie miejsc, gdzie występują największe jej straty. W ten sposób można zoptymalizować termomodernizację, a jednocześnie dobrze dopasować nowe źródło ciepła do potrzeb energetycznych domu. Podpowiadamy, jak przeprowadzić audyt energetyczny i jakie konkretnie daje on korzyści.
Czym jest Lista ZUM? Nowości w programie „Czyste Powietrze".
Od połowy czerwca obowiązują zmiany w programie „Czyste Powietrze". Sprawdź jakie i dowiedz się, czym jest „Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów", która usprawni starania o dotację.
Jakie czynniki wpływają na bezpieczeństwo energetyczne budynku?
Bezpieczeństwo energetyczne budynku jest niezwykle ważnym czynnikiem, wpływającym na komfort, efektywność i bezpieczeństwo jego mieszkańców lub użytkowników. W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię, zmian klimatycznych oraz niepewności dostaw energii, jest to również kluczowy element polityki Unii Europejskiej. UE wyraziła swoje stanowisko m.in. poprzez Fit for 55, ambitny zestaw działań mających na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku. Przyjrzymy się kluczowym aspektom i strategiom zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego budynków, które wspierają realizację tych założeń.
Energia ze słońca realną alternatywą dla nieodnawialnych źródeł energii. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne inwestycja na długie lata
Czy istnieją inwestycje na długie lata, które są jednocześnie ekonomiczne, ekologiczne i estetyczne? Oczywiście! Właśnie debiutują monokrystaliczne panele fotowoltaiczne polskiej marki, z których powstają wydajne i solidne elektrownie fotowoltaiczne. Połączenie zielonej energii z perfekcyjną funkcjonalnością sprawia, że na coraz większej ilości polskich dachów można oglądać panele zbudowane w technologii Low LID Mono PERC oraz Half-Cut. Nadszedł czas energii ze słońca!