Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Jak rozwiązania smart pomagają w zmniejszać koszty ogrzewania?
Nadchodzący sezon grzewczy może znacząco wpłynąć na wydatki gospodarstw domowych. Mogą one wynieść nawet do kilku tysięcy złotych i stanowić około 10% domowego budżetu[1]. Eksperci Netatmo podpowiadają, że jednym ze sposobów na ograniczenie wydatków jest montaż inteligentnych urządzeń, takich jak np. Smart Termostaty czy Głowice Termostatyczne. Niektóre kraje w Europie wprowadzają regulacje, mające na celu popularyzację tego typu rozwiązań.
Przejście na dynamiczne taryfy za prąd - nie dla wszystkich to opłacalne rozwiązanie
Od sierpnia br. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.
Czy każdy może sobie zamontować fotowoltaikę na balkonie?
Balkonowa fotowoltaika wzbudza zainteresowanie ze względu na podwyżki cen prądu. Na rynku znajdziemy coraz więcej instalacji, które można dość łatwo zamontować na balkonie, a następnie podpiąć do domowego gniazdka (po wymianie licznika na dwukierunkowy). Praktyka pokazuje jednak, że niektórzy zarządcy budynków wielorodzinnych niechętnie patrzą na montaż paneli balkonowych - zwłaszcza taki wykonany bez uprzedniego poinformowania administracji. To nie jedyny problem, który może hamować rozwój ciekawego rozwiązania, jakim wydaje się być fotowoltaika balkonowa. Wyjaśniamy, czy montaż takiej instalacji wymaga zgody wspólnoty.
Jak na jakość powietrza w pomieszczeniach wpływa termomodernizacja?
Jakość powietrza w naszych domach ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. O termomodernizacji budynków myśli się głównie w kontekście obniżenia rachunków za prąd czy ekologii. Warto jednak zdecydować się na ten krok również po to, by móc cieszyć się lepszym klimatem wnętrz i żyć w bardziej komfortowych warunkach.
Proste porady dla całej rodziny jak zmniejszyć zużycie energii
W każdym domu znajdują się pożeracze energii, czyli urządzenia elektryczne o dużym zapotrzebowaniu na prąd. Okazuje się jednak, że działanie takich sprzętów jak pralka, lodówka, piekarnik czy telewizor można zoptymalizować. Wystarczy stosować się do kilku niezawodnych porad, by skutecznie ograniczyć zużycie energii. Z łatwością mogą z nich korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci.
Oszczędności na ogrzewaniu i klimatyzacji dzięki termomodernizacji domu
Termomodernizacja niesie za sobą wiele korzyści. Poprawia komfort mieszkania, pomaga chronić środowisko… Jednak w kontekście stale rosnących cen energii wśród największych jej zalet na pierwszy plan wysuwa się możliwość obniżenia zapotrzebowania budynku na ogrzewanie czy chłodzenie, a co za tym idzie, także związanych z tym wydatków. Co ważne, to nie jedyne oszczędności, jakich możemy spodziewać się po takiej inwestycji…
Użytkownicy pomp ciepła po zmianach stawek cen za energię elektryczną
Jak wynika z szacunków PORT PC i Polskiego Alarmu Smogowego (PAS), lipcowe zmiany poziomu cen energii i opłat dystrybucyjnych dla gospodarstw domowych oraz urealnienie cen gazu przełożą się na podniesienie kosztów grzewczych w nadchodzącym okresie. „Wzrosła opłacalność pomp ciepła” wskazuje PAS. Od początku 2024 roku realne koszty energii elektrycznej dla użytkowników pomp ciepła korzystających z taryfy strefowej G12 zmniejszyły się, głównie za sprawą spadku cen rynkowych energii na giełdzie, o około 10 proc.. Zmiany wprowadzone od lipca mogą przyczynić się do obniżenia kosztów eksploatacji pomp, o kolejne 10 proc.
Jak bardzo ocieplenie domu i rolety zewnętrzne chłodzą dom w upalne dni?
Temat przegrzanych wnętrz powraca jak bumerang, gdy tylko nadchodzi lato i zaczynają nam doskwierać upały. O tym jak zabezpieczyć wnętrza przed wysokimi temperaturami na zewnątrz i zapewnić sobie oraz bliskim komfortowe warunki mieszkalne, warto pomyśleć już na etapie budowy lub remontu domu. Czy warto ocieplić dom? Czy osłanianie okien coś daje? Sprawdził to zespól naukowców z parku badawczego Baumit VIVA. Zobaczmy, na co wskazały pomiary.
Co warto wiedzieć o taryfach dynamicznych? Jakie oszczędności dają zmienne ceny energii?
W nadchodzących latach polski rynek energetyczny czekają istotne zmiany. Jedną z najbardziej innowacyjnych i potencjalnie korzystnych dla konsumentów jest wprowadzenie taryf dynamicznych. 1 lipca zaczął obowiązywać nowy sposób rozliczania prosumentów – wartość energii, którą wprowadzimy do sieci, będzie ustalana już nie na podstawie rynkowych średnich cen, ale według ceny giełdowej godzinowej (na rynku dnia następnego). Następnie, od 24 sierpnia 2024 roku najwięksi sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce będą zobowiązani do oferowania zakupu energii w takim modelu rozliczeń gospodarstwom domowym. Jakie korzyści niosą ze sobą dynamiczne taryfy? Jakie wyzwania mogą napotkać klienci? Oto, co musisz wiedzieć.
Czy inwestycja w zintegrowany system fotowoltaiczny VARIO będzie dobrą decyzją na lata?
W pełni zintegrowany z dachem system fotowoltaiczny VARIO jest innowacyjnym rozwiązaniem na rynku. To jedyny taki produkt opracowany z myślą o inwestorach, którzy zdecydowali się na dachówki marki CREATON. Cechuje się nie tylko doskonałymi parametrami technicznymi, elegancką estetyką i łatwością obsługi, ale także ponadprzeciętną trwałością oraz żywotnością. Jakie zatem argumenty przemawiają za wyborem systemu fotowoltaicznego VARIO?