Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Nowe trendy w oszczędzaniu energii.
Obecnie, kiedy to rzesze architektów uczą się w praktyce tego, czym jest budownictwo pasywne, wiele istniejących gospodarstw domowych w Polsce funkcjonuje jeszcze w warunkach, w których średnie roczne zapotrzebowanie na energię domu wynosi nawet 120 kWh/m2. Takich właśnie budynków nie można nazwać ani energooszczędnymi, ani takimi, w których energią zarządza się w sposób świadomy i racjonalny. Obecne trendy, które dążą do oszczędnego korzystania z energii a także coraz to nowsze technologie powodują powstawanie nowoczesnych i prostych rozwiązań także w kwestii gospodarowania energią cieplną.
Energetyka prosumencka czyli każdy może produkować własną energię
Do niedawna na budowę mikroinstalacji, służących do wytwarzania energii, decydowali się tylko hobbyści. Ma to zmienić Ustawa o odnawialnych źródłach energii, której przepisy zachęcają do rozwijania energetyki prosumenckiej.
Ekomieszkanie droższe? Nie zawsze!
Tylko 4% Polaków nie oszczędza energii. Większość robi to na różne sposoby - poprzez gaszenia światła, stosowanie energooszczędnych żarówek, zakup energooszczędnych urządzeń. Rosnące zainteresowanie ekologią obserwują również deweloperzy. Hitem ostatnich miesięcy jest instalacja fotowoltaiczna. Na czym polega? Ile pozwala zaoszczędzić?
Dom pasywny o wysokich standardach energooszczędności
Obowiązujące od ubiegłego roku nowe warunki technicznie wyznaczyły w budownictwie kierunek zmian, które będą stopniowo zachodziły do 2021 roku. Nowoczesne domy mają być przede wszystkim efektywne energetycznie. Energooszczędne budynki odpowiadające normom przyszłości powstają już dziś. Warto do nich zajrzeć.
Efektywność energetyczna w polskich miastach
Efektywność energetyczna połączona z rozwiązaniami proekologicznymi to trend, który będzie dominował w miastach. Systemy zarządzania energią, oświetleniem, inteligentne systemy kontroli ruchu drogowego – to wszystko ma sprawić, że sprostamy wyzwaniu urbanizacji i będziemy mogli mieszkać w bardziej przyjaznych i czystych miastach.
Fundament zrównoważonego budownictwa
Według najnowszego raportu US Green Business Council za trzy lata 1/3 obiektów budowlanych w USA będzie zielona, czyli zbudowana zgodnie z wymogami zrównoważonego budownictwa. Zainteresowanie tym trendem wzrasta również w Polsce, nie tylko wśród firm budowlanych, ale również producentów materiałów wykończeniowych.
Odnawialne źródła energii. Kiedy to się nam realnie opłaci?
Rekordowe upały to nie jedyny gorący temat, jaki przyniosło nam tegoroczne lato. Ponieważ sezon grzewczy już za pasem, wciąż rośnie zainteresowanie Polaków tematem odnawialnych źródeł energii.
Energooszczędny garaż
Rosnące z roku na rok standardy w zakresie efektywności energetycznej budynków coraz szerzej kierują inwestorów w stronę rozwiązań energooszczędnych. Pogoń za niższym rachunkami za ogrzewanie umożliwiają dziś nie tylko nowoczesne rozwiązania chemii budowlanej, rozwijające się technologie izolacyjne czy energooszczędne okna, ale też drzwi i bramy garażowe, które także są w stanie podnieść jakość termiczną fasady. Pytanie brzmi: czy istnieje w ogóle coś takiego, jak energooszczędny garaż?
Komu zależy na energooszczędnym budowaniu
Na targach Warsaw Build 2015 w Warszawie, podczas konferencji „Energooszczędność – nowa perspektywa” będzie można wziąć udział w dyskusjach na temat skutecznych metod promowania koncepcji energooszczędnego budownictwa, potrzeby termomodernizacji starych budynków oraz kluczowych czynników podczas budowania obiektów o niskim zapotrzebowaniu na energię.
Polska wśród trzydziestu najbardziej ekologicznych krajów
Skuteczniej dbamy o przyrodę niż Amerykanie i Rosjanie, ale gorzej niż blisko dwadzieścia krajów Unii Europejskiej - wynika z corocznego rankingu najbardziej ekologicznych państw świata. Stajemy się bardziej eko, ponieważ zmienia się nasz sposób życia - inaczej jemy, kupujemy oraz… budujemy.