Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Zużycie prądu w sezonie zimowym
Co roku podczas zimy koszty utrzymania naszego mieszkania czy domu szybują w górę. Niskie temperatury i mała ilość dziennego światła zmuszają nas do „podkręcenia” grzejników i większego zużycia prądu. Co zrobić, by spędzić tę porę roku w przyjemnej i ciepłej atmosferze, a dodatkowo nie nadwyrężyć naszego portfela?
Budownictwo zrównoważone energetycznie
Jest już pewne, że od 2020 roku wszystkie nowo wznoszone budynki będą musiały spełniać wysokie wymagania w zakresie efektywności energetycznej. W odniesieniu do obiektów użyteczności publicznej postanowienia unijnej dyrektywy zaczną obowiązywać już po 2018 roku. Jednak zrównoważone budownictwo nie powinno być postrzegane jedynie w kategorii przymusu czy dodatkowych kosztów, a daleko idących korzyści, z którymi wiążą się tego typu inwestycje.
Elektrociepłownie będą spalać odpady w swoich instalacjach
Termiczne przekształcanie odpadów w elektrociepłowniach jest możliwe, o ile będą dotrzymane standardy emisyjne.
Jak zwiększyć efektywność energetyczną w Polsce?
Zaproponowane działania są efektem trwającego trzy dni spotkania warsztatowego „Laboratorium Efektywności Energetycznej w Budynkach” (EEB Lab), które odbyło się w Warszawie w lipcu br. Zostało zorganizowane przez World Business Council for Sustainable Development (światową organizację skupiającą osoby na stanowiskach kierowniczych w czołowych międzynarodowych firmach, wspólnie działające na rzecz zrównoważonego rozwoju) oraz członków i partnerów inicjatywy transformacji rynku Energy Efficiency in Buildings (Efektywności Energetycznej w Budynkach).
Nowe świadectwa energetyczne
Odpowiednio grube ocieplenie pozwala nie tylko zaoszczędzić na rachunkach w sezonie grzewczym, ale też zachować komfort termiczny w okresie upałów. Jak to wyczytać ze świadectwa energetycznego domu?
Zainteresowanie na domy energooszczędne mniejsze niż się spodziewano
Polski plan na ograniczenie energii zużywanej w budynkach to garść pobożnych życzeń - bez konkretów, harmonogramu i finansowania.
Który kolektor słoneczny opłaca się wybrać bardziej? Płaski czy próżniowy?
Coraz więcej z nas korzysta z odnawialnych źródeł energii. Uświadamiamy sobie, że nie tylko chronimy w ten sposób nasze środowisko naturalne, lecz także możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Czy Polacy będą instalować mikroelektrownie słoneczne?
Niewielkie instalacje fotowoltaiczne mogą radykalnie obniżyć koszty energii elektrycznej dla tysięcy polskich rodzin – dzisiaj brakuje już tylko jednego elementu – odpowiednich zapisów prawnych dot. gwarantowanych i odpowiednio wysokich stawek odsprzedaży prądu wytworzonego w mikroinstalacjach OZE.
Rozwój energetyki wiatrowej
Wejście w życie ustawy o OZE w obecnej formie spowolni rozwój energetyki wiatrowej i zagrozi celowi udziału energii odnawialnej w 2020 r. dla Polski - ocenia branża. Inne "zielone" technologie uzupełnią braki - odpowiada resort gospodarki.
Energooszczędne nawyki
Sezon grzewczy to najlepszy moment, aby zastanowić się nad strukturą kosztów w naszych domach i wprowadzić w życie proste, a zarazem energooszczędne nawyki. Ich stosowanie pozwoli codziennie zaoszczędzić kilka lub kilkanaście złotych, które w perspektywie roku powiększą stan naszego konta o pokaźną sumę kilkuset złotych.